| everythingyourenot a întrebat:

Hei,eu si 'cea mai buna prietena' a mea suntem asa cam de 3 ani,la inceput era foarte ok cu mine,vorbeam frumos si eram 'libera'. Pe parcus s-a schimbat radical a inceput sa urle pe mine cand e nervoasa din orice motiv,ma face in toate felurile cand e asa. De cam un an si ceva imi spune cum sa ma imbrac,ce sa fac, nu am voie sa ies cu nimeni afara decat cu ea. ea are si un prieten de cam 9 luni si mereu sta cu el si nici nu mai prea imi da importanta si mereu cand se cearta cu el sau ceva vine la mine plangand.e ca si cum ar veni doar in momentele grele, in rest sunt carpa ei. Nu ma lasa sa umblu cu o alta ata pe motiv ca ea spune ca e proasta ca a ramas corigenta.dar mie nu imi pasa,fata aia chiar ma face sa ma simt bine. vorbeste frumos, nu critica lumea pe strada si cel mai important simt ca ma respecta asa cum sunt. tata mereu a spus sa termin cu ea(cea mai buna prietena) deoarece simte ca e prefacuta si asa, nici mamei nu ii prea place de cand plangeam din cauza ca ma facea in toate felurile. Partea naspa e ca sunt si in clasa cu ea... Ajutati-ma va rog cu un sfat, chiar nu mai stiu ce sa fac

Răspuns Câştigător
| teoul a răspuns:

Îți înțeleg situația, pentru că și eu eram prins într-una asemănătoare. Ce am făcut eu și-ți recomand și ție, este să încerci să te depărtezi de ea încet încet, fără să pară că nu mai sunteți prietene. Pur și simplu pari ocupată, prea ocupată pentru ea și răcește, dacă înțelegi ce vreau să zic, relația. Dacă n-ai chef de scandal atunci fă-o treptat și încearcă să nu cazi cu ușa-n casă. Vei vedea apoi, dacă vrei să redeveniți cele mai bune prietene sau dacă vrei să termini relația și să fiți doar colege.

5 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dupa ce am citit tot ce ai scris mi-am dat seama ca nu degeaba ai pus ghilimelele alea la inceput. Daca as fi in locul tau, eu m-as lipsi de asa o 'prietenie'.

| everythingyourenot explică (pentru anonim_4396):

Este greu, dar sper sa reusesc. mai am 2 ani in care o voi vedea mereu la scoala. De aceea vreau sa ma distantez de ea, simt ca nu o mai pot duce asa 2 ani.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Renunță la prietenia asta.

| AndaCristine a răspuns:

Probabil că tu nu prea vrei să renunți la ea din moment ce aștepți alte păreri. Este greu să rupi o prietenie, dar nu poți continua așa... Bănuiesc că i-ai spus că te deranjează atitudinea ei. Ideea e că fiind colege de clasă ar putea să îți facă mai mult rău. Încearcă să te detașezi treptat, să încerci să te împrietenești cu alte fete și să eviți să te cerți cu ea.

| everythingyourenot explică (pentru AndaCristine):

Nu i-am spus pentru ca stiu deja cum va reactiona si ca va da vina pe mine, stiu deja cum reactioneaza ea cand vrea sa vorbim. Acum e plecata si probabil vara asta nu vom petrece timp impreuna, oricum inainte sa plece m-am cam distantat la ea, la scoala si atat. Eu cu ale mele, ea cu prietenul ei si e mult mai bine asa, am sa incerc si acum sa mentin acelasi ritm, chiar daca nu ne mai vedem la scoala, dar sper sa mearga.