| TeoTudor a întrebat:

Am nevoie de ajutorul vostru. Am 16 ani, si ca majoritatea copiilor din ziua de azi de vreo 4-5 ani ma masturbez, nu in exces, o data / de doua ori pe saptamana, recunosc avusasem si perioade cand ma masturbam de 3-4 ori pe zi, nu ma puteam abtine, dar acum mi-a mai trecut. Insa am o problema, probabil la anul o sa am prima mea partida de sex cu prietena mea, care este inca virgina. Doar ca, am observat ca la fiecare atingere mai tandra la nivelul penisului sau situatii mai " hot " intre noi, eu ejaculez, nu in cantitate mare ci foarte putina, dar mereu o fac. Pur si simplu e ceva ce nu pot opri, iar asta nu este bine, pentru ca probabil nici nu stiu daca as rezista 5 minute cu ea cand va veni vremea. Am si o parte buna, ca in tot acest timp am invatat sa imi anulez ejacularea si sa nu permit asta, doar ca ma gandesc ca la extazul ce va fi in acel moment si euforie nu stiu daca asta mi-ar fi de vreoun folos, si nu vreau sa o las gravida. Ce imi recomandati? Credeti ca mai e vreo sansa sa imi revin pana la anul ( ma refer in privinta fiecarui contact mai tandru, sa nu mai ejaculez ) si sa am si eu o partida de sex " normala "? Multumesc Anticipat!

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Oricat te-ai "antrena" nu vei rezista cine stie ce in momentul cand vei ajunge sa intretii primulact sexual fiindca de regula cam toti baietii ejaculeaza de regula chiar inainte de a reusi sa penetrezi vaginul sau in cel mai fericit caz in urmatoarele cateva zeci de secunde. In acest caz nu este vorba de ejaculare precoce, este vorba de lipsa de experienta ceea ce genereaza si incapacitatea de a reusi sa-ti retii sau coordonezi/comanzi procesul de producere a ejacularii. Cauza principala a starii respective o reprezinta SURESCITAREA, o stare absolut normala, ce se petrece pe fond nervos, provocat de emotiile intense in cazul baietilor si nu numai, aflati in situatia de a avea primului lor contact sexual atat de mult visat si dorit. Din acest motiv este recomandat ca in cazul primelor contacte sexuale sa se foloseasca intotdeauna o metoda de protectie pentru a beneficia de o partida de sex "placuta" daca se poate numi asa o partida de dezvirginare, dar mai ales sigura. Sper sa fie una de succes.

6 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

E ok man, logic ca o sa poti

| doctorandus a răspuns:

Metoda coitus interruptus nu e sigura, asa ca foloseste prezervativul daca nu vrei sa devii tatic.

| Oana92 a răspuns:

Vei avea o partida de sex ''normala'' dupa ce vei capata experienta. Nu masturbarea este cauza, lipsa de experienta e vinovata, iar asta se trateaza prin partide de sex.

Daca vei folosi corect prezervativul nu o vei lasa insarcinata.

| TeoTudor explică:

Multumesc tuturor, o sa iau in considerare toate sfaturile voastre! happy

| pantera30 a răspuns:

Buna problema ta se trage de la masturbarile dese asta poate afecta si marimea penisului. Cel mai indicat e sa mergi la un control la urologie cred daca nu si la ginecologie dar acolo impreuna. Si nu te teme sunt tratamente pentru ejaculare precoce din cate stiu sunbt produse din plante. Multa sanatate la revedere.

| Oana92 a răspuns (pentru pantera30):

Vorbesti tampenii si cred ca ti-am mai spus asta. Masturbarea nu are efecte negative si nu influenteaza marimea penisului. Iar tratamentele pentru ejaculare precocee sunt in mare parte niste porcarii. Plus ca baiatul nu are nevoie de medicamente, are nevoie de experienta.