| Alinoo48 a întrebat:

Am o intrebare. Daca unei prietene cu care am avut contact sexual acum 3 luni, si care i-a venit mereu menstruatia si a durat 7 zile asa cum era si inainte, poate fi insarcinata? Nu a avut nici un simtom decat intarzierea menstruatiei in luna august. Era stresata in acel moment, Astept raspuns.

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Daca ultimul contact sexual a fost in urma cu vreo 3 luni si de atunci pana in prezent s-au produs deja 3 menstruatii si in cele 3 luni ce au trecut nu ati mai intretinut contacte sexuale, existenta unei sarcini se poate exclude in mod categoric. Daca menstruatiile s-a produs la data estimata/calculata chiar daca a fost o data o mica dereglare, insa de fiecare data modul de manifestare a fost similara cu menstruatiile anterioare, ca si timp, culoare, miros, textura, flux zilnic de scurgere, etc. atat teoretic cat si practic NU poate exista o sarcina, nici macar una ipotetica. Momentul de producere a menstruatiei este stabilit strict de activitatea hormonala existenta in organism si care este unul corect deoarece doar intr-un asemenea caz ciclul menstrual este unul REGULAT si eliminarea ENDOMETRULUI se produce mereu la momentul stabilit, calculat. Menstruatia reprezinta GARANTIA ca in ciclul menstrual anterior nu a avut loc, nu s-a realizat fecundarea ovulului si din acest motiv vechiul endometru devenit inutil a fost expulzat din corp sub forma de menstra in vederea reinceperii unui nou ciclu menstrual. Poti fi convins ca nu a putut fi fost vorba de menstruatii false, cele asa numite "peste sarcina" fiindca respectivele scurgeri se manifesta doar 1 maxim 2 zile in cantitati extrem de mici, si ceea ce se elimina este sange curat si nu menstra, practic sunt atat de diferite incat nu se poate face o asemenea confuzie. Pentru a nu te mai ingrijora, este indicat sa te interesezi/informezi mai in amanunt asupra modului in care se produce procreerea. Multa sanatate!

| Alinoo48 explică (pentru corbulalbrosu):

De atunci nu a mai fost nici un contact sexual, in plus, acel contact sexual a durat maxim 10 secunde deoarece o durea si nu a fost cu ejaculare.

| Alinoo48 explică (pentru corbulalbrosu):

Nu era in perioada fertila + ca nu a fost ejaculare. Cred ca totul e in imaginatia mea.

| corbulalbrosu a răspuns (pentru Alinoo48):

In acest caz in mod absolut sigur DA. Probabil ca totul se datoreaza doar paranoiei si lipsei de informare precisa si corecta privind modul exact de producere a procreerii umane.

6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Cred ca, un test de sarcina ar fi mai conculdent in situatia asta!

| Emilian65 a răspuns:

In situatia prezentata de tine, nu poate fi gravida.

| Alinoo48 explică:

Astazi aceasta a facut un test de sarcina care a iesit negativ.