| Negativu01 a întrebat:

Am o intrebare pentru. cei care sau mai despratit.Cum e sa-ti pierzi prima iubire?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Este foarte dureros,eu sincer cred ca prima iubire ramane pentru totdeauna marcata in minte si iti formeaza caracterul,te invata cum sa te comporti in viitoarele relatii, dar iti lasa si o cicatrice de nevindecat, care poate iti va imprima o teama pentru o viitoare dragoste.Cred ca e prima iubire e de obicei una foarte importana si adevarata,care iti produce multa fericire in suflet,te face sa descoperi starea de a pluti pe norisori,de a simt fluturasi in stomac,de a astepta cu nerbadare sa te sune si de a te bucura de clipele cu persoana iubita.Dar de asemenea,atunci cand despartirea se intampla,cred ca este dezastros si te face sa simti cum ti se despica inima si cum iti moare sufletul,ii simti lipsa,iti amintesti tot ce a fost placut si neplacut,doresti sa dai timpul inapoi,apar sentimentele de vinovatie,de furie, de dor, de durere si lacrimi.In timp se vindeca si ramane doar o rana,te pui treptat pe picioare,dar trebuie sa iti doresti asta si sa lupti pentru binele tau,nu sa afunzi intr-o suferinta totala,pentru ca iubiri vor mai exista,desi consider ca prima iubire te invata cele mai multe lucruri si e cea mai valoroasa,iar acea persoana iti va ramane intiparita in minte si mereu va exista in coltul inimii tale un sentiment care va inceta sa mai infloreasca,acel sentiment de tresarire,de afectiune si de dragoste.Dar totusi,prima dragoste e cea mai minunata si acele clipe trebuie apreciate,nu trebuie blestemat nimic oricate greseli ar fi existat, nimeni nu e perfect, nici dragostea nu e din cauza ca noi oamenii nu stim sa o facemhappy

7 răspunsuri:
| Komododragosh a răspuns:

Este dureroasa oricum ar fi, mai ales daca a fost si iubire adevarata. Daca ai avut si alte fete care ti-au placut doar, dar nu le-ai iubit si in sfarsit dupa cateva fete ai intalnit fata potrivita si dupa o vreme o pierz, atuncea este foarte foarte greu. Dupa o perioada mai lunga iti revii, te vindeci, dar numai dupa o perioada lunga, si incearca sa-ti gasesti pe altcineva, doar asa poti trece mai repede peste. Iti garantez un singur lucru: prima iubire nu se uita niciodata!

| LeontinAndrei a răspuns:

Depinde la ce te referi. Daca vorbim despre iubirea adevarata, este foarte durerost, insa dupa o perioada de timp iti va trece. Daca vorbim despre prima iubire si atat... iti pare rau o perioada de timp si iti aduci aminte de momentele frumoase, insa te "pui pe picioare" mai repede ca dupa pierderea iubirii adevarate. Oricum, in ambele situatii te "vindeci" insa nu trebuie sa dramatizezi in nici una dintre situatiile mentionate, altfel poti ajunge la suicid.

| Heather2001 a răspuns:

Nasol,daca chiar tii la persoana respectivastraight face

| Lk_Lucian_1990 a răspuns:

Naspa, mai ales daca te lasa ea. In functie de cum gestionezi aceasta prima despartire iti vei forma personalitatea si modul in care vei reactiona mai departe cu fetele.

| forever4u a răspuns:

Foarte greu:-

| M4gd4L3n4 a răspuns:

Naspa. Acum conteaza si de firea omului. Daca e s-o pierzi, sau sa ii dai cu piciorul (cum am facut eusad la prima iubire...)dar, fii putin mai explicit : adica cum e sa pierzi prima iubire?
NU e mare scofala, gansestete ca vor fi si altele.big grin

| HotwhiteChocolate a răspuns:

Naspa, la inceput, dar pe urma te obisnuiesti cu gandul si pe urma mergi mai departe, e prima iubire, dar asta nu inseamna ca e si ultima... oricum pe parcursul vietii tot te vei indragosti, iar daca te gandesti sa suferi, mai bine nu faci asta pentru iti pierzi timpul... trebuie sa mergi inainte, sa ridici privirea, sa gandesti in viitor si sa iti dai seama ca totul s-a intamplat cu un scop si sa iti dai seama ca s-a intamplat asa pentru ca probabil nu este persoana potrivita si meriti ceva mai bun.