| rovion a întrebat:

am o problemă nu îmi pot decalota penisul nici în stare erectã nici când nu e sculat. Cum aş putea scãpa fãrã operaţie? *MENŢIONREZ* Am 13 ani. FUNDÃ!

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Fiindca ai afirmat ca NU reusesti sa-ti decalotezi penisul nici atunci cand este in stare flasca : ""nu îmi pot decalota penisul nici în stare erectã nici când nu e sculat. "" se poate presupune ca fimoza care iti afecteaza penisul este de gradul 3 sau 4 adica este grava sau severa. De obicei cazurile de fimoza grava/severa (cele de grad maxim 4) se pot rezolva numai printr-o interventie chirurgicala. Numai medicul urolog pe baza consultarii isi poate exprima parerea atorizata in privinta gravitatii fimozei cat si in privinta modului prin care poate fi eliminata definitiv afectiunea. Multa sanatate!

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Se pare ca, la tine-i un caz sever de fimoza, care se poate rezolva numai prin interventie chirurgicala.
Te sfatuiesc sa o faci cat se poate de urgent, ca sa eliberezi cucul si sa-i dai voie sa creasca.
Daca nu o faci acum imediat, vei ajunge intr-o luna, maxim 2 in urgenta, tot la operatie, dar vor apare complicatii si vei suferii ca naiba.
Te poti adresa unui UROLOG sau Chirurg de la orice spital.

| rovion explică (pentru Violleta2022):

Ideea este cã îmi e ruşine sã le spun pãrinţilor despre asta mã pot adresa la el fãrã pãrinţii?

| Violleta2022 a răspuns (pentru rovion):

Trebuie sa mergi cu tatal tau la medic. Nu cred ca priemsc copii atat de mici la consultatie, neinsotiti de parinti, care vor trebuii oricum sa consimta si sa semneze ca sunt de acord cu mica interventie chirurgicala. Totul dureaza maxim 10 minute si se poate face pe loc, cu anstezie locala, ca sa nu doara, dupa acre pleci acasa, pe picioarele tale. Iti va da si scutirede la scoala, cateva zile.
Chair nu ai de ce sa iti fie rusine, ca asa te-ai nascut, nu ai facut tu vreo boala.
ideea este ca, de nu te oprezi imediat, curand vei ajunge la complicatii, adica se umfla, se infectaeza si nu mai poti urina si atunci vor stii nu doar familia ta ci si colegii, prietenii, rudele, fiindca vei ajunge in spital si vei sta acolo o vreme.
Asadar, ia-l pe tatal tau in baie si arata-i, rogandu-l sa-ti faca programare la un medicul urolog si sa mergeti impreuna.
Fimoza este o conditie cu care se nasc foaret multi baitei.
Si fii-miu a avut fimoza, dar pe el l-am rezolvat cand era inca bebelus.

| Emilian65 a răspuns:

Consulta un medic urolog si vei afla ce trebuie sa faci in continuare.