| AmaliaSonia a întrebat:

am o problema. Sunt cu un baiat de 3 ani, doar cu el am facut-o, problema e ca in ultima vreme nu prea ne mai intelegem la pat iar eu as vrea sa incerc sa vad cum e si cu altcineva,din curiozitate, nu vreau sa-l pierd pe iubitul meu dar ma arde curiozitatea sa vad daca ma simt diferit. Ce sfat imi dati? Cred ca mai sunt fete care au trecut prin ce trec eu. Va rog daca se poate fara jigniri.

11 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Este evident ca aceasta curiozitate e pornita din terminarea iubirii. Nu are nici un rost sa mai prelungesti agonia, relatia voastra este incheiata si nu mai are nici o sansa. Despartiti-va, ia-ti 2-3 ani de pauza sa depasesti momentul si vei gasi apoi un alt barbat langa care sa incerci noi experiente. Nu poti fi cu un barbat si sa te culci cu altul.

greece12
| greece12 a răspuns:

Te-ai plictisit,a inceput monotonia si,chiar daca nu vrei tu sa-l pierzi pe iubitul tau,viata isi cere drepturile si se va pierde el singur.
O relatie inchegata si puternica,e o relatie totala,iar la voi destramarea incepe sa-si puna partial amprenta.
Inteleg ca simti o nemultumire surda,nu ti-ai trait viata si nu ai experiente.
Simti nevoia sa intelegi cum functionezi si relatia in care esti vezi ca-ti pune limite, asa ca daca simti asta, ar fi preferabil, sa iesi singura din ea.
Nu lasa considerente de alta natura sa te puna in situatia sa nu mai ai curajul sa te privesti singura in ochi.
Desparte-te si te vei simti libera sa incerci orice, fara nici o vinovatie.
happy

| Verginic?Vac?Gras? a răspuns:

Esti f tanara si e cam pacat ca abia la varsta asta ai inceput viata sexuala. si e nasol la varsta ta sa te complici cu relatii asa lungi. sfatul meu este sa te desparti de el si sa te bucuri de viata cunoscand si alti baieti. nu uita de protecie!

Răspuns utilizator avertizat
| neutrino a răspuns:

Varianta ta este chiar recomandata de multi medici, ea fiind cea mai sigura posibilitate de a vedea realitatea.

| ALGator a răspuns:

"nu vreau sa-l pierd pe iubitul meu dar ma arde curiozitatea".
Trecând peste părerile de prim impuls care apar si în comentariile de aici, aș încerca să trag următoarele concluzii:
- citatul de mai sus arată că deja ai un program clar. Nu sunteți legați printr-un act de casatorie așa că singurele rezerve pe care le poți avea sunt de ordin moral si tehnic.
- conexiunile pe care unii comentatori le fac anume cä "sa vad cum e si cu altcineva=slabirea dragostei" e posibil să nu aibe fundamentare reală. Sintem, din pacate, mai complecsi decit suma cliseelor bine intentionate.

In concluzie, mai ales daca dispui de o intimitate care sa-ti dea un spatiu de manevra (de ex iubitul sa nu te pindeasca 24 ore/7 zile), avind in vedere si ca esti tinara si nu ai apucat sa percepi viata, ar fi bine sa faci aceste incercari izolate am cum îți dorești, cu cea mai mare discretie însă (ceeace daca traiesti Ro cu mentalitatile de acolo poate ca nu e usor). Pastrezi in acelasi timp relatia asa cum ne-ai spus cä vrei sä faci. Iti definesti o perioada de gratie de 6-12 luni si te pregatesti mental sa nu faci din aceste aventuri ceva cronic. Tehnic vorbind, trebui sa gestionezi si un "contract" ferm cu partenerul (ii) întâmplător ca sa nu te trezesti ca unul din ei cade prada unui amor nebun sau te santajeaza. Intr-o lume normala ar trebui sa existe si indivizi care sa fie capabili de fair play.
Odata concluziile trase vei vedea daca ai vreun motiv sa rupi definitiv relatia.

Personal mi se pare ca acest gen de "escapada" facuta cu intentii bine definite ar trebui sa fie acceptata in cadrul dreptului la inimitate al oricarei fiinte umane.

Pretul pe care il vei plati daca iti urmezi planul este ca va trebui sa rezisti sa stergi toate urmele si sa te abtii de la tentatia de sinceritate eroica in cazul ca ramii cu el.

Pina una alta nu s-a inventat un aparat de citit ginduri care sa stea permanent in buzunarul barbatului.

Imi dau seama ca părerile mele de mai sus pot fi controversate. Dar prefer să comit un act de minim de curaj emițând un raționament propriu decât să repet mecanic principii, fie si din cele de bună-intenție.

| DeeaMarry a răspuns (pentru ALGator):

As mai adauga ceva.
Sa faca tot ce ai sfatuit-o tu, dar doar daca nu ar deranja-o ca iubitul ei sa faca la fel!
Altfel ar da dovada de nesimtire crasa.

Eu sunt de parere ca, daca vrei ca relatia sa functioneze, cauti rezolvari in cadrul cuplului, nu in afara lui.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Discutia asta e bine sa o aveti in 2.
Nu e ok sa faci sex in afara relatiei apoi sa te intorci la el ca si cum nimic nu s-a intamplat. Se va simti tradat, restul il stii si tu.
Vezi ce simti cu adevarat pentru el, de unde porneste curiozitate ta pentru sexul cu altcineva(poate a aparut un alt tip intre timp care ti-a atras atentia? Dorinta de a experimenta sexul cu altcineva nu apare din senin happy )
Succes.

| NoRegretsxx a răspuns:

Mea.te arde curiozitatea sa te arzi in popou cu altul. Nu fi o coarda obosita si nu.l insela ca nu e vina lui ca tie iti arde de **** si nu te mai intelegi cu el la pat ca vrei tu sa incerci senzatii noi...Nu ca de fapt chair nu va intelegeti.

Peace!

| Mihailescuioana29 a răspuns:

Eu zic ca este o chestie de moment, si cred ca il iubesti, cu toate ca iti mai fuge mintea si in alta parte. Nu lasa aceste mici prostioare din capusorul tau sa iti strice relatia, asa cum spun altii. Gandeste'te ca el este cel mai bun, ca pe el il iubesti, ca, cu el vrei sa iti petreci tot restul vietii, si micile fantezii vor disparea, parerea mea.

| AmaliaSonia explică:

Mentionez ca am 23 de ani