| fetitafrumoasa a întrebat:

Am sa incep cu inceputul.
In acest moment eu am 11 ani pe 19 iunie implinesc 12.Anul trecut cand aveam 10 ani mi-a venit menstruatia ceea ce ma speriat la o asa varsta frageda.Primul lucru care l-am facut a fost sa le spun parintilor mei.De atunci nu mi-a mai venit menstruatia, dar imi curge un lichid alb. Acum imtrebarile:
1.De ce nu mi-a mai venit menstruatia?
2.De ce imi curge acel "lichid alb"?
3.Ce este acel "lichid alb"?
Sper sa ma ajutati.

Răspuns Câştigător
| SkyPilot a răspuns:

Acel lichid alb este secretia ta vaginala normala, care contribuie la sanatatea ta. Cand totul e bine, arata aproximativ ca albusul de ou si nu are miros.
Se intampla adesea sa aveti o prima menstra si sa nu mai apara alta pentru multa vreme. La tine este totusi cam mult timp. Ar fi bine sa o iei pe mamica ta de mana si sa mergi la un control la ginecolog. Fiind virgina, probabil ca te va intreba niste lucruri si atata tot, cel mult sa iti ia secretia de jos pentru analiza.

4 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

1. Având în vedere că prima menstruaţie/menarha ( dacă, într-adevăr, a fost vorba de aşa ceva ) ţi-a veni aşa devreme ( la 10 anişori ), cel mai probabil, este vorba de o dereglare hormonală NORMALĂ la această vârstă!
Oricum, DEPINDE şi de aspectul/durata acelei ( aşa-zise ) menstruaţii...

Poate că organismul tău doar s-a "pregătit" de venirea menstrei şi NU era chiar menarha.
Asta înseamnă că ( încă ) nu ţi-a venit menstruaţia şi mai are timp destul până la 15 anişori;)

TREBUIE să ai RĂBDARE!

NU este o "regulă generală" pentru a prezice exact când îţi vine menstruaţia!

În general, prima menstruaţie/menarha vine între 11-15 anişori - dar e posibil să vină şi mai târziu.

Menstra vine atunci când organismul este "pregătit" şi eşti destul de matură/dezvoltată.

Ai RĂBDARE că va veni şi menstra şi te vei "sătura" repede de ea.

"Exista cateva semne care iti pot indica faptul ca ciclul menstrual ar putea veni in curand: par pubian, par la subrat, cresterea sanilor si scurgeri vaginale. Media de varsta la care apare primul ciclu menstrual este 12 ani, dar poate aparea oricand intre 9 si 15 ani." - SURSA : http://www.copilul.ro/......a5645.html

Vezi alte detalii la linkul :
http://www.sfatulmedicului.ro/......narha_1044

http://www.ghidul-parintilor.ro/......uatie.html

http://www.copilul.ro/......a4411.html

http://www.desprecopii.com/......fetite.htm

http://www.info-ghid.com/......tie-s.html

2-3. Scurgerea vaginală alb-gălbuie despre care spui este secreţia vaginală NORMALĂ şi o vei avea până la menopauză ( întreruperea fiziologică a ciclurilor menstruale ).

Doar că, aspectul secreţiei vaginale normale DIFERĂ în funcţie de perioada de fertilitate în care te afli.

Vezi mai multe detalii la linkul :
http://www.mamicamea.ro/sanatate-femei/secretia-vaginala-normala.html

Dacă acea scurgere/secreţie NU are miros urât/deranjant şi NU este însoţită de mâncărimi sau usturimi, şi dacă are o culoare albă/transparentă ( eventual puţin spre roz ) atunci NU ai de ce să te îngrijorezi.

Toate cele bune.

| corbulalbrosu a răspuns:

Menstruatia incepe in general imediat ce incepe pubertatea insa la inceput se manifesta in mod diferit de la persoana la persoana.Se poate produce luna de luna insa in unele cazuri intre prima menstruatie si urmatoarea pot trece mai multe luni sau chiar si ani in cazuri exceptionale.Nu este un semnal de alarma o intarziere chiar foarte mare.Cat despre acel lichid alb trebuie sa stii ca este o secretie a unor glandelor din vagin. Secretia vaginala normala este alcatuita dintr-o mica cantitate de lichid care este eliminat prin glandele de la nivelul vaginului si al colului uterin.Rolul acestui lichid este acela de a elimina din organism celulele imbatranite in urma procesului de descuamare a vaginului si ajuta la autocuratarea vaginului care in cazul vostru al virginelor se poate realiza/intampla doar astfel din cauza membranei numite himen care acopera intrarea in vagin.In concluzie acel lichid alb este o secretie vaginala, este un procese fiziologic firesc care apar la femei si se mai numeste si leucoree. Aceasta leucoree mai are rolul de a impiedica infectiile si patrunderea germenilor in vagin. Sper ca amfost pe intelesul tau si ca te-am ajutat.

| Emilian65 a răspuns:

Mergi, cu mama ta, la un medic ginecolog si te va lamuri care este problema.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Problabil niste pronleme hormonale. Spune-le parintilor sa te duca la un endocrinolog, iar acel doctor te va indruma mai departe.