| TeoTudor a întrebat:

Am si eu o intrebare. am 16 ani, sunt inca virgin iar eu si cu iubita mea ( are doar 14 ani, inca virgina, si nu nu vreau sa aud chestii de genu' ca e prea mica, sau altceva. ) cred ca in curand vom ajunge la un stadiu in care vom vrea sa facem sex. Ei bine, vreau si eu sa stiu, cam ce fel de prezervativ ar trebui sa folosesc, tinand cont ca va fi prima noastra " noapte " impreuna, iar eu am penisul de 18 cm, si va trebuii sa o dezvirginez, am auzit de asemenea ca o masturbare inainte de treaba asta m-ar ajuta cat de cat. Exista sanse sa se rupa la prima penetrare sau in timpul actului sexual? Ar trebuii sa folosesc lubrefiant? Stiu ca vaginul ei probabil nu este inca total dezvoltat si de aceea am nevoie de cateva sfaturi utile, eu ma gandeam sa folosesc durex extra safe. Funda celui mai bun raspuns, multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Sfaturi despre modul de abordare a primului sex pot fi foarte multe si diverse insa ti-as recomanda urmatoarele.Intotdeauna si in mod expres sa folosesti prezervativul sau un alt mijloc de protectie ( ovule sau creme spermigene, patile anticonceptionale etc.) deoarece atat tu cat si majoritatea baietilor in cazul primelor contacte sexuale din cauza surescitarii nu reusesc sa controleze sau coordoneze procesul de ejaculare ceea ce va provoca de regula o ejaculare instantanee sau foarte rapida. Din acest motiv, probabil vei ejacula chiar in momentul in care glandul (capul penisului) se va atinge de himen sau imediat dupa cateva zeci de secunde. In cazul cel mai fericit vei reusi sa executi chiar si cateva miscari de penetrare. Din acest motiv iti recomand sa ai mai multe prezervative la indemana si sa fii extrem de atent ca penisul si mainile sa-ti fie perfect curate in momentul montarii unui nou prezervativ.De obicei in cazul primelor actiuni sexuale din cauza excitarii foarte intense chiar si in cazul ejacularii in multe situatii penisul (nu moare) iti va ramane aproape la fel de erect ca la inceput ceea ce faciliteaza posibilitatea montarii un prezervatv nou (pe penisul spalat sau f bine sters de sperma) si sa treci imediat la inceperea unui act sexual nou. De obicei acest de-al 2 lea sex va fi mai lung decat primul putand dura chiar mai mult de 5-6 minute, ceea ce se poate considera ca fiind deja un sex aproape normal. Daca nici a 2-a oara nu reusesti sa-ti satisfaci partenera nu te demoraliza, incerci si a 3-a oara sau ii faci un oral, o degetica pentru a nu o lasa nesatisfacuta. Intotdeauna indiferent de metoda folosita (sex normal, sex oral, degetica) la final si femeia trebuie sa fie satisfacuta. Asa este normal sa se intample chiar si in cazul in care nu ai reusit s-o satisfaci prin sex normal chiar de la inceput. Uneori pot trece chiar si ani pana cand sexul va decurge asa cum ne dorim cu totii. In legatura cu frenul (ata penisului) sa nu-ti faci absolut nicio problema sau grija deoarece integritatea acestuia poate sa se mentina toata viata cum de regula se si intampla de fapt in cazul marii majoritati a barbatilor.Succes

4 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Cele mai des folosite prezervative sunt cele din gama Durex deoarece sunt considerate ca fiind cele mai fiabile. Prezervativul trebuie sa stea foarte bine pe penis si din acest motiv ar fi indicat sa-ti cumperi prezervativul de marimea potrivita in cazul penisului tau. In cazul in care marimea este indicata prin literele S, M, L, XL atunci pe penisul tau se potriveste marimea " L ". Ai putea incerca si marimea "X L " (in cazul in care penisul tau chiar are cei 18 cm lungime), dar consider ca ar fi prea larg, si s-ar putea sa nu stea fix si ar putea aluneca de pe penis inainte de a finaliza/ejacula. Daca marimea prezervativului este indicata printrun numar, cel mai potrivit prezervativ ar fi cel notat cu 57 sau 60. http://idealpenis.blogspot.gr/......um-sa.html

| Anonimuserr a răspuns:

Toate au aceiași mărime (mă refer lap rezervative).
Folosește orice tip de Durex.
Nu știu de ce voi tinerii sau mai bine zis adolescenții aveți așa complexe legate de penis sau mai știu eu ce alte prostii. Ți se pare puțin 18 cm? Eu zic că nu și că te înșeli amarnic.
Da e bine să folosești și lubrifiant.

| December a răspuns:

Pai o sa auzi fie ca vrei fie ca nu vrei : e prea mica! sezi bland ca nu au intrat zilele in sac. Eu stiu ca in ziua de azi unele fete de 14 ani arata ca alea de 18-19, dar totusi...e cam devreme si riscant ce vrei tu.