| anonim_4396 a întrebat:

am si eu o intrebare legata de masturbare.I-am spus si mamei ca ma masturbez si a fost de acord cu asta. Intrebarea aste daca e bine sa te masturbezi de 2 ori pe zi? E prea mult?
PS:Am 14 ani si m-am documentat despre masturbare si medici spun ca e buna dar nu stiu daca e prea mult de 2 ori pe zi dar alteori o fac si o data la 2-3 zile, depinde.

Răspuns Câştigător
| mihai69 a răspuns:

Organismul va reacționa în momentul în care faci exces, pur și simplu nu vei mai obține o erecție suficientă pentru o „activitate" satisfăcătoare, sau pur și simplu nu vei reuși să mai ai un orgasm indiferent cât te chinui.
În mod normal, de două ori pe zi e ok pentru vârsta ta, mai ales în lipsa oricărei alte activități sexuale, dar e bine totuși să nu faci asta chiar în fiecare zi.

6 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Masturbarea nu e bună, m ai bine faci sex cu o femeie, dar ce sa ti zica si mama ta, a zis si ea asa că esti prea mic de sex.

| Mary012 a răspuns (pentru CristiDinBucuresti):

Imi pare rau dar tin sa te corectez:
1. E bine sa te masturbezi(recomanda si medici)
2. In alte tari este chiar incurajata(tari din UE)
3. Te simti bie cand o faci.

| Lawliet14 a răspuns:

Interesant.

| Mary012 a răspuns (pentru Lawliet14):

M-am intrebat si eu la randul meu daca masturbarea este buna.Am studiat asta timp de o saptamana la medici si foarte multe site-uri(inclusiv wikipedia) si am ajuns la concluzie.MASTURBAREA(TERMEN POPULAR LABA) este BUNA.E ste recomandata si de medici si de alte tari din UE pentru a preveni violurile sau sex-ul la varsta asta frageda.Deci o Recomand.PS TOTI PRIETENI MEI O FAC.

| Seba2013 a răspuns:

Acesta masturbare nu tine cont de programul tau.
Ia este programata in creierul reptilian, si cand se declanseaza, cere masturbarea prin intermediul impulsului.
Acesta preprogramare este automatica si inconstienta, citeste despre sistemul nervos autonom.
Acest macanism este mama tuturor boliilor si dependentelor, de aceea este foarte important sa il cunosti.
Pentru a intelege de ce, poate produce boli, invata despre reactia de lupta si fuga.
Aceste reactii activeaza acelasi mecanism.