| Adrian_Adi_1995_yPVt a întrebat:

am si eu o problema care nu stiu cum sa o rezolv, am avut o relație de 2 ani și 3 luni în care fosta mea prietena a avortat dupa 1 an, am mai fost în relatie 1 an, nu pot sa o uit și nu mai stiu cum sa îmi fac o iubita, credeți ca ar fi de folos o consultare la psiholog?

Răspuns Câştigător
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Oh, imi pare rau sa aud asta. In primul rand sa nu te mai gandesti neaparat la ideea de "iubita", cum a trebuie sa faci. Cand zici cuvantul "trebuie" automat in creierul tau se creaza un disconfort. Trebuie, vrei, este de dorit? Ce vrei tu cu adevarat? Vrei o noua iubita, bun. Pentru asta, trebuie sa lasi trecutul in spate, nimic din ce a fost nu mai este. S-a intamplat si gata. Ai invatat ceva din asta si acum esti o alta persoana, una noua, mai puternica si mai sigura pe sine, DA?

Dupa poti incet incet sa iti vezi de viata ta, sa vorbesti cu persoane noi, nu cu gandul ca ar putea sa iti fie noi iubite, ci cu gandul ca sunt doar persoane si totul este bine. Daca vor sa vorbeasca cu tine, vor, daca nu nu. Nu trebuie sa iti faci tot felul de scenarii in minte.

Daca vrei sa mergi la un psiholog, poti sa mergi, poate o sa iti mai scada din tensiune asa. Dar poti si fara. Dar totusi mergi big grin

Pana atunci si indiferent de ce faci, iti urez bafta!

10 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

"nu mai stiu cum sa îmi fac o iubita, credeți ca ar fi de folos o consultare la psiholog?"

dacă ai ajuns să intrebi asta, aici, eu zic că da

| Adrian_Adi_1995_yPVt explică (pentru sierra1):

Poate m-am exprimat eu gresit, dar sunt dezamăgit pentru ca am dat tot in relația asta de 2 ani am mai vorbit cu o fata care a raspuns pe Facebook în rest nu răspund sau doar se uita la mesaj nu stiu daca este ceva în neregula cu mine sau cu fetele care le abordez sau modul de abordare este greșit oricum aștept răspunsul tău chiar cu nerăbdare

| sierra1 a răspuns (pentru Adrian_Adi_1995_yPVt):

"raspuns pe Facebook...este ceva în neregula cu mine sau cu fetele care le abordez sau modul de abordare este greșit "

eu cred că ar trebui să abordezi o metodă directă, live fără necunoscuți pe net ci cu persoane reale din anturajul tău: serviciu, școală sau ce-o fi

| Adrian_Adi_1995_yPVt explică (pentru sierra1):

La servici nu am fete lucrează doar bărbați am 25 de ani și asta vreau sa știu ca miai trezit interesul cum sa fac în viata reala nu stiu cum sa întru în vorba cu ele

| sierra1 a răspuns (pentru Adrian_Adi_1995_yPVt):

Nu dau lecții, nu sunt in măsură s-o fac dar ideea e să te orientezi căte partea palpabilă a comunicării/relaționării directe și nemijlocite.

Baftă

| Adrian_Adi_1995_yPVt explică (pentru sierra1):

Ok mulțumesc de raspuns

| Emilian65 a răspuns:

Da, consulta de urgenta un psiholog.

| Andreeush a răspuns:

Dacă ai rămas cu traume atunci ai nevoie de un psiholog.

| Sofer a răspuns:

Nu te mai gândești la ea și ștergi orice amintire cu ea.

| Teo29 a răspuns:

Ar fi de folos si o consultanta despre relatiile sexuale sa nu mai ajunga vreuna sa faca avort...

Ca nu e doar vina ei ca face avort. Folosesti prezervativ= scapi de boli si de riscul unei sarcini nedorite