| andrey31 a întrebat:

am si o intrebare mai complicata despre contraceptive orale (Rigevidon 21+7).
Daca sotia a omis un drajeu (mai exact in prima saptamana de pe blister) si il ia dupa 10 ore si in decursul zilei urmatoare ia la ora obisnuita urmatorul drajeu, sunt sanse sa ramana insarcinata? Mentionez ca au trecut cu aproximatie 72 ore de cand am avut contact intim cu ejaculare in vagin. Multumesc!

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| corbulalbrosu a răspuns:

Numai in cazul in care intarzierea depaseste 12 ore fata de ora la care ar fi urmat sa fie administrata urmatoarea pastila, doar in acel caz protectia contraceptiva oferita de pastilele AC folosite anterior poate sa scada intratat de mult incat sa devina posibila o sarcina. Pentru a evita compromiterea totala a contraceptiei si aparitia posibilitatii de a se produce o sarcina, se administreaza imediat pastila uitata, iar urmatoarea pastila se va administra la timp exact asa ca si cum nu s-ar fi produs acea dereglare. Insa in perioada urmatoarelor 7 zile se va folosi si o a 2-a metoda de contraceptie suplimentara care sa impiedice ajungerea spermei in vagin, in cazul in care sunt intretinute contacte sexuale. Probabilitatea de a se putea naste o sarcina in urma intretinerii acelui contact sexual intretinut cu 3 zile in urma, este extrem de mica spre imposibila datorita faptului ca hormonii existenti in pastilele AC actioneaza pe 3 ''fronturi'' dupa cum urmeaza. Hormonii din pilula (AC) actioneaza asupra celor 3 mecanisme cheie de impiedicare a formarii sarcini. 1. ) Blocheaza ovulatia: ovarele sunt trimise la odihna/oprite din functionare si ovulatia nu mai are loc. 2.) Daca totusi in cazuri cu totul exceptionale ovulatia s-ar produce accidental, atunci hormonii impiedica procesul de nidarea, fiindca NU vor permite fixarea ovulului fertilizat in endometru. 3. ) In plus, sub actiunea hormonilor proveniti din pastila AC, MUCUSUL CERVICAL produs de colul uterin devin atat de dens si aderent, incat NU permite trecerea spermatozoizilor din vagin in uter, astfel ca pastilele AC au ca rol si transformarea mucusului cervical intr-o secretie cu totul ostila spermatozoizilor. In concluzie probabilitatea de a se forma o sarcina in aceste conditii este atat teoretic cat si practic aproape complet IMPOSIBILA. Multa sanatate!

| andrey31 explică (pentru corbulalbrosu):

Multumesc foarte mult!

1 răspuns: