| Fcsb_Geo_1998 a întrebat:

as dori sa stiu si eu ce efecte secundare are pastila de a doua zi (Escapelle) daca partenera mea are sub 16 ani si as dori sa stiu daca si-a facut efectul sau nu. mentionez ca nu i-a venit ciclu de 3 luni. ofer fundă si va rog frumos fara comentarii urate ca ne suparam

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Escapelle are si un procentaj de 5% de eroare.
Daca nu i-a venit cicluld e 3 luni, cel mai probabil nu a functionat deloc la ea, putand fii insarcinata.
Sa faca un test de sarcina!

| HazelEyes77 a răspuns:

Pilula de a doua zi e o adevarata bomba hormonala care deregleaza ciclul menstrual uneori si cateva luni dupa administrarea ei. Mai ales ca iubita ta are sub 16 ani. Pilula se ia in cazuri de maxima urgenta cand metoda contraceptiva folosita a dat gres si nu se recomanda utilizarea ei des- cel mult de 2 ori pe an. Si are eficienta daca e luata in primele 72 de ore dupa actul sexual. Daca a luat o mai tarziu exista riscul sa nu fii avut nici un efect. Trebuie facut un test de sarcina in cazul asta. Daca e vorba de o sarcina atunci se impune si o vizita la ginecolog si bineinteles informarea parintilor daca sunteti minori.

| Itanul a răspuns:

Este deja insarcinata.
Voi sunteti inconstienti? 1. Ea este minora si tu vei avea probleme mari. 2. Exista prezervative, nu pilula de a doua zi. 3. Daca de 3 luni nu mai are menstra, deja e prea tarziu. 4. Anuntati-va parintii, sa stie la ce sa se astepte. Mai ales pe ai fetei.
Si apropo, iti permiti sa te superi daca ti se fac observatii? Sa vad cum ai sa te superi la Politie.