| claudiu02 a întrebat:

astăzi am facut sex cu prietena mea de 2 ori, ieri perioada de menstruație s-a terminat. Prima oară am facut protejat, mi-am dat drumu in prezervativ, am stat jumă de ora, m-am spălat foarte bine jos, dupa am mai facut sex odata, am introdus penisul de 2 ori in vagin fără prezervativ, dupa am folosit iar prezervativul. Am terminat in prezervativ din nou. Vreau sa stiu daca exista șanse sa rămână însărcinată, rog seriozitate

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Daca sperma in mod sigur nu ajunge in vagin, atunci formarea sarcinii devine imposibila indiferent in ce moment al ciclului menstrual este intretinut actul sexual. Daca actul sexual este intretinut in perioada zilelor de menstruatie, in astfel de cazuri exista si situatii in care apare posibilitatea de formare a unei sarcini insa asa cum am amintit numai daca sexul s-a terminat cu ejcularea spermei in vagin, chiar si daca sexul este intretinut in a 4-a, 5-a sau a 6-a zi de menstruatie sau intruna din zilele imediat urmatoare/de dupa terminarea sangerarii menstruale. Dar/insa aceasta posibilitate exista numai in cazul in care ciclul menstrual este ori foarte dereglat, sau foarte scurt. Posibilitatea reala de formare a sarcinii in urma unui sex intretinut in cea de a 3-a, 4-a, 5-a sau a 6-a zi a ciclului (numarat fata de prima zi de menstruatie) se poate intampla in cazul in care LUNGIMEA ca numar de zile a ciclului este de 21, 22, sau 23 de zile. Este determinat stiintific si medical ca OVULUL este eliberat cu 14 zile inainte de terminarea ciclului menstrual adica inaintea zilei urmatoarei menstruatii. Astfel reiese ca OVULATIA se produce in a 7-a zi a ciclului care are lungimea minima de 21 de zile, in a 8-a zi a ciclului cu lungimea de 22 de zile si a 9-a zi a ciclului care are lungimea de 23 de zile. Astfel ca pe baza explicatiilor precizate rezulta ca in cazurile in care ciclul menstrual este unul foarte scurt, de 21 sau 22 de zile, PERIOADA FERTILA poate sa inceapa de prin a 3-a sau a 4-a zi si in astfel de situatii cu totul aparte, datorita faptului ca spermatozoizii care ajung in vagin in acest moment, fiindca pot sa supravietuiasca intre 3 -5 zile pot sa fecundeze ovulul care apare in a 7-a sau a 8-a zi a ciclului. Multa sanatate!

6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Da, exista sanse de sarcina!
Sperma ramasa pe teava dupa prima partida sexuala se scurge involuntar in vaginul fetei, iar daca fata este in perioada fertila, ramane imediat insarcinata.
Greseala fatala facuta de toti incepatorii!
De ce l-ai bagat fara prezervativ?
Spalatul penisului pe exterior, nu-l face decat curat, dar adevarat problema este cu sperma ramasa la interior, pe tractul urinar, care se scurge instantaneu, in primele secunde cand este reintrodus penisul in vagin.

| corbulalbrosu a răspuns:

TEORETIC exista posibilitate de circa 3-5 % de a se putea forma o sarcina in acest moment al ciclului menstrual, bineinteles ca numai in cazul in care sperma este ejaculata in vagin. Insa PRACTIC, in mod real, probabilitatea de a se putea forma o sarcina este extrem de mica spre IMPOSIBILA in toate cazurile in care lungimea ciclului menstrual este mereu mai mare de 24/25 de zile. Afirmatie mentionata este valabila chiar si daca in interiorul uretrei penisului a ramas sperma dupa ejacularea care a avut loc cu o jumatate de ora mai devreme si intre cele 2 acte sexuale NU ai urinat. Sanatate!

| Emilian65 a răspuns:

In situatia prezentata de tine nu poate sa ramana gravida.

| claudiu02 explică:

Vreau sa precizez ca nu ii trecuse complet menstruația, dupa ce am terminat sange mai era pe prezervativ si ei ii mai curgea

| claudiu02 explică:

De fapt fata inca era pe ciclu, deoarece in timpul sexului a mai curs sânge, era pe prezervativ si ii curgea si ei dupa sex

| NicusorBrc a răspuns:

Data viitoare foloseste un prezevativ si eviti cazuri de crescut copii?