| DragoselAjutorul a întrebat:

Capul penisului mi-a ieșit doar pe jumătate aproape. poate fi fimoza? E adevărat că fimoza nu lăsa penisul să crească? De precizat îl am mic -_-...

9 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Da, este FIMOZA!
Mergi la operatie, ca sa dea drumul cuculetului sa se dezvolte, ca vei ramane cu un degetel de cuculet cand vei fii mare, in plus, curand nu vei mai putea sa faci nici pipi.

| DragoselAjutorul explică (pentru Violleta2022):

Cum se vindeca? Știu că mergând la doctor dar prin operatie? Că mi frica.

| anonim_4396 a răspuns (pentru DragoselAjutorul):

Nu neaparat, depinde cat de grav e. Poate o crema si niste exercitii ar rezolva problema.
Daca e mai complicat, circumcizie, operatie simpla si rapida.

| Violleta2022 a răspuns (pentru DragoselAjutorul):

Fimoza nu se vindeca prin tratament, doar prin operatie, practic se face o incizie mica (taietura) si toata operatia dureaza 5 minute.
Nici nu-i nevoie sa te interneze, ca pleci acasa imediat dupa operatie acasa, pe picioarele tale.
Nu doare deloc, iti vor face o injectie mica si nu vei simtii deloc.

| DragoselAjutorul explică (pentru Violleta2022):

Mi-a zis mama că am avut fimoza și la vârsta de 1 an in jur de un an pe acolo...

| DragoselAjutorul explică (pentru Violleta2022):

Și fimoza împiedică creșterea penisului? E adevărat?

| Violleta2022 a răspuns (pentru DragoselAjutorul):

Bineinteles ca-i adevarat!

Unii copii se nasc cu fimoza, este o problema foparte intalnita la baietei, iar mamicile, in primul an de viata trebuie sa faca masaj la cuculet ca cuculetul sa se decaloteze complet si sa poate creste. probabil ca mama ta a facut asta, dar nu indejauns si crescand a ajuns din noua la zona unde eset pielita prinsa si nu mai poate creste.
Curand nu vei mai putea face nici pipi si apar inflamatii ale cuculetului, complicatii care necesita tratament, stat prins pitale si in final, dupa ce se vindeca de la complicatii, tot la operatia de fimoza vei ajunge, pentru ca este singura care poate taia acea pielicica, ca sa-ti lasa cuculetul slobod, sa poate sa aiba erectie, sa poti urina, sa poata creste in voie, si mai tarziu sa poti avea sex.

Te sfatuiesc sa mergi totusi la un medic urolog, sa se constate gradul de fimoza pe care-l ai, sa vada daca se poate rezolva prin masaj si creme cu steroizi, sau direct operatie.
Nu uita ca penisul trebuie decalotat si spalat foarte bine cu apa si sapun, dimineata si seara, cand faci dusul de curatenie.
In cazul fimozei, este obligatoriu sa te speli de cate ori ai ocazia dupa urinare, pentru a curata glandul si a evita complicatiile precum: balinita, balonopostita si parafimoza.

http://paveladrianionel.medlive.ro/2012/03/10/fimoza/

http://www.contraboli.ro/fimoza-cauze-simptome-diagnostic-tratament/

http://www.romedic.ro/fimoza-si-parafimoza

| DragoselAjutorul explică (pentru Violleta2022):

Azi merg la doctor. Totuși sper sa nu fie nimic grav care sa îmi afecteze dezvoltarea organului sexual și să am o viață sexuală buna.

| sweetangels a răspuns:

laughing de ce intrebi pe TPU, crezi ca aici te poate opera cineva? fugi la doctor