| anonim_4396 a întrebat:

Am o forma mai usoara de fimoza... Imi iese numai capul afara cand trag pielita si atat. Daca am forma asta mai usoara se poate sa nu imi mai creasca penisul si sa nu imi vina sperma? Am aproape 15 ani si sunt tare stresat... Ajutati-ma!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Pentru adolescenti/adulti se recomanda un tratament ce se poate efectua acasa prin decalotarea repetata a penisului in stare flasca– procedeul Beauge, adica o manopera uneori sinonima cu mast urbarea. Ca unguent se recomanda folosirea produselor: BETADERM (betametazona) sau DERMOVATE (propionat de clobetasol 0, 05%) se gaseste in orice farmacie, cu care se va unge pielea din zona glandului (capului) si dupa ce unguentul este absorbit de preput (pielea ce acopera glandul) se va masa si intinde preputul in toate directiile pana la aparitia durerii, pana la limita suportabilitatii.Se aplica tratamentul de 2-3 ori pe zi, timp de 2 saptamani cu 1 saptamana pauza. In caz de nevoie se reia tratamentul de mai multe ori. Spor la lucru si multa sanatate.

| 7878787 a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Multumesc! Cand o sa merg la control am sa ii spun medicului...cu toate ca o sa imi fie rusine...

2 răspunsuri:
| lpavel a răspuns:

E normal la varsta ta, stai linistit, totul va fi OK! Bafta!