| Innsbruck a întrebat:

Salut Tpu.Cum se "construieste" o relatie?
Ce parere aveti despre acei baieti/acele fete care vorbesc cu tin 1 saptamana 2 apoi te intreaba daca vreti sa fiti impreuna, dar v-ati cunoscut doar de cateva saptamani?

23 răspunsuri:
| JohnnyBi a răspuns:

Sapi o groapa, pui fier beton, torni beton peste. asta este fundatia.

pe urma pui lemne in patrat peste fier beton si torni beton, pui caramida intre, lasi si loc de geam. asta este constructie.

acum iei lemne, le aranjezi si tabla peste si ala e tavanul.

urmeaza geamuri, usi.

acum e mai cu dichis: instalatia electrica si sanitara.

pe urma doar lavabil, mobila si gata.

ai construit o casa. daca ai casa gagicile vin singure, deci teoretic ai "construit" o relatie.

acum serios: ce barbat ar sta ma 2 saptamani dupa o femeie doar sa vorbeasca cu ea? daca la a3a inalnire nu dai semne de actiune matrimoniala zbor. nicio femeie nu merita mai multa atentie de 3-5 intalniri fara contact sexual.

hai sa explic si de ce: daca tu stai de vorba 2 luni cu un idiot si in pat dupa 2 luni nu sunteti compatibili (o are prea mica, tu esti prea larga, are maciuca de 20 cm si te doare, e bleaga, nu stie ce sa faca, etc etc etc) aia nu e relatie. SEXUL stabilizeaza relatia. daca va intelegeti perfect pe orice alta tema, dar pe sex nu, relatia nu are viitor. poti sa negi si sa refuzi sa intelegi cat oi vrea. daca te doare, nu il lasi sa te arda, el se va duce la altele. daca e mica si nu te satisface, cu timpul tu vei cauta pe altul. pot continua cu situatii infinite in care SEXUL dezbina relatii.

solutia? prea repede = esti panarama. prea tarziu = el ori isi pierde interesul in tine, ori il mascheaza ca sincer, ori va fi dezamagit dupa o posibila incompatibilitate.

| Innsbruck explică (pentru JohnnyBi):

Mda,si uite inca un exemplu de ce in ziua de azi relatiie serioase sunt pe cale de disparitie! Nici nu stiu de ce mai apelez la TPU, a devenit ai mult un site de facut misto decat de ajutat

| JohnnyBi a răspuns (pentru Innsbruck):

Nu cred ca ai experienta mea de viata sa iti dai cu parerea in domeniul asta. fa ca tine. stai 1 luna pana te culci cu un tip, dar eu iti garantez ca niciun barbat nu va sta sa o frece cu mana cand in luna aia poate incerca altceva. ori vei avea tu senzatia si/sau credinta asta, dar in practica nu se intampla. niciun barbat odata ce a simtit interiorul cald al femeii nu se va intoarce 30 zile sa se joace cu mana pana te hotarasti tu decat daca ori e nebun dupa tine (slabe sanse si in cazul asta) ori e virgin (si vei fi dezamagita ca nu stie ce sa faca cu ea) ori joaca bine la 2 fete.

si din cate vad, oricare va fi, tu nu iti vei da seama. ca orice fata credula te vei crede centrul universului unui barbat...dezamagirea va veni dupa.

| UnBroken2016 a răspuns (pentru JohnnyBi):

O luna? Serios? Mie mi se pare fata genul ala care stai dupa ea cativa ani nu o luna. Am mai intalnit eu un prostovan care a stat dupa o fata 3 ani pana aia i-a dat papucii. Lectie de viata. Nu vreau sa imi imaginez ce parere avea baiatul ala despre el.

| Innsbruck explică (pentru JohnnyBi):

Mereu aduci vorba despre sex,mereu! Eu vorbeam strict de o relatie,e adevarat ca aici apare si sexul,dar nu atat de exagerat si absolut tot timpul. Poate nu am experienta ta de viata sa imi dau cu parerea despre acest domeniu, de aceea intreb lumea.Dar imi dau seama dupa ce vorbeste un om, ce vrea, iar tu dragule, vrei doar sex! Sper sa nu intalnesc baieti/barbati ca tine!

| JohnnyBi a răspuns (pentru Innsbruck):

Sper sa nu. Dupa o relatie de 6 ani in care m.am purtat ca un ingeras si i.am facut toate poftele a plecat in Anglia fara sa imi spuna si ajunsa acolo ma suna si imi spune ca sunt un rahat de om si ca si.a pierdut tineretea cu mine. De ce sa ma mai chinui sa depun efort si sentimente cand toate femeile sunt vipere? Problema nu e daca musca, ci cand o va face. Asa ca am ales ce e mai bun din ambele situatii.

Fool me once, shame on you, fool me twice shame on me. De ce sa risc? Am cunoscut mii de femei in jobul pe care il am si anturajele mele, una nu mi.a oferit sentimentul de siguranta si liniste mentala.

Asa ca, sper sa nu intalnesti unul ca mine, dar ia sfaturile mele ca fiind foarte reale. Pana la urma tu vei plange, nu el.

| UnBroken2016 a răspuns (pentru JohnnyBi):

Interesanta poveste ai acolo. Nu cred ca cineva se schimba asa peste noapte. Nu a dat semne de a fi asa si inainte sa plece?

| JohnnyBi a răspuns (pentru UnBroken2016):

Nop. am realizat ca ascunde ceva. stiam ca se fereste cu ceva, dar nu ma asteptam la asa ceva. desi, aparent, tata si-a dat seama din comportamentul ei si mi-a zis cu 2-3 sapt inainte sa plece ca ascunde ceva. stiind sigur ca nu ma inseala, nu m-am bagat sa intreb ce oare poate ascunde, altceva nu ma interesa sincer. dar aia e. bine ca s-a dus dracu'.

| VerginicăVacăGrasă a răspuns:

Relatia nu se construieste pentru ca nu e cladire ca sa fie construita, relatia este consumata prin sex

| Innsbruck explică (pentru VerginicăVacăGrasă):

Oare de ce am mai pus ghilimelele alea...

| RAY a răspuns:

Teoria mea personala e dupa cum urmeaza
1, atractie fizica, ca ambele persoane sa se placa resiproc
2, potrivire de carcatere
3, implicare serioasa intro relatie
4, sinceritate, incredere, iubire, respect, bunatate, rabdare, comunicare

traim intr-un secol haotic ne grabim cu viteza lumini spre multe dar nu avem rabdarea sa culegem ceva bun, multe relatile din ziua de azi nu sunt serioase

| raluk27 a răspuns:

Asa si? E o relație. Daca nu iti place sau nu merge, te desparți. Doar nu dai divorț.
Acu'trebuie sa stam cu lunile sa ne gândim daca incepem o relație? E o prostie.
Si daca mai stai x luni inainte, cu ce te ajuta?

| Innsbruck explică (pentru raluk27):

Te ajuta sa cunosti persoana, sa aveti ami multe in comun, zic si eu.Nu sa mergeti nu stiu unde si sa nu faceti altceva decat sa va sarutati pentru ca nu aveti subiect de discutie.

| raluk27 a răspuns (pentru Innsbruck):

Pai asta e si scopul primelor 3-4 intalniri. Crede-ma ca iti dai seama de asta, din prima clipa in care vorbiti. Nu iti trebuie saptamani.

| UnBroken2016 a răspuns:

Dupa tine cam cat ar fi normal sa umble unu dupa curul altuia? Luni? Ani?

| Innsbruck explică (pentru UnBroken2016):

Atata timp cat e nevoie ca sa stii langa cine o sa fii happy Daca vrei o combinatie, e ok si 1-2 saptamani. Daca vrei o relatie, trebuie sa te mai gandesti.

| raluk27 a răspuns (pentru Innsbruck):

Niciodată nu stii cu adevărat langa cine o sa fii. Poti sa astepti cu anii, sa il cunosti. Cand e sa te dezamăgeasca, o va face oricum, si atunci te stergi undeva cu anii petrecuti inainte. Ai tu certitudinea ca perioada asta de timp iti garanteaza o relație fericita?
Viata e scurta, de ce sa nu ne bucurăm aici si acum? Pana la urma soarta e de partea celor curajoși.
Iar faza cu ganditul e o mare prostie (indiferent ca e vorba despre fete sau baieti). Pur si simplu il tii pe celalalt in garda si ii creezi impresia ca nu e suficient de bun.
La un moment dat, varsta iti devine prieten si nu ai nevoie de timp ca sa stii ce vrei sau daca cel din fata ta e pentru tine. Daca o sa ajungi la 25 ani si ii spui ca trebuie sa te gândești, efectiv il pui pe fuga, "adica tipa asta la varsta ei, trebuie sa se gândească daca vrea. o simplă relatie? Înseamnă că are o problema "
Probabil asta cu "sa ne cunoaștem, ca sa stiu langa cine stau" e un cliseu de 2 lei pe care l-ai auzit de la altii, ti-a placut cum suna si il aplici cu tipii care te plac. Dar nu e convingerea ta. Dupa cum spuneam... E o relatie. Nu iti place, pa. Pai cand o sa te căsătorești, cat o sa te gândești înainte? 10 -15 ani?
Ps: eu si sotul meu am decis să ne căsătorim dupa 2 saptamani de cand ne-am cunoscut. Nu am locuit deloc impreuna inainte, in curand facem 1 an de când suntem împreună si lucrurile merg excelent.

| UnBroken2016 a răspuns (pentru Innsbruck):

Nu cred ca ai avut vreo relatie pana acum. Ai sa vezi si tu ce si cum

| UnBroken2016 a răspuns (pentru UnBroken2016):

Ps. Sa numai zic ca mentalitatea ta e gresita. Daca stai 2 ani cu un tip doar sa te intalnesti, crezi ca stii ceva despre el? Tu habar nu ai cat de mult se schimba o persoana cand va mutati impreuna. Atunci iti dai seama cel mai mult daca va continua relatia voastra sau nu. Majoritatea se plictisesc dupa 3 luni de stat in acelasi pat si se despart. Atunci daca faci ca tine o sa vezi ca o sa te dai cu capul de pereti ca ai stat 3 ani cu un tip si dupa nici 3 luni de stat impreuna va despartiti. Am mai cunoscut eu pe cineva care zicea ca vrea 2 ani sa fie inainte prieteni. Cine naiba sta atat dupa altul. Dar incet incet se desteapta si vede lucrurile cum sunt intr-adevar

| Innsbruck explică (pentru UnBroken2016):

Nu e vorba nici sa stau 1 an 2, dar nici 1 saptamana 2, e prea putin. Inainte vreau o relatie de prietenie, mai apoi o relatie amoroasa, despre asta vorbesc.Si nu imi trebuie 2-3 ani sa stea dupa mine, ci cateva luni (maxim 3-4) dar in care sa ne vedem destul de des,sa vad cum e comportamentul lui in anumite situatii sau fata de anumite persoane. Poate si de ce sunt tanara, nu sunt majora.Dar in primul rand, la varsta mea, eu cred ca asa e firesc, ca mai intai sa fim prieteni inainte de toate.

| Innsbruck explică (pentru raluk27):

Nu,nu am auzit de la altii, e convingerea mea.Pentru ca am iesit la o intalnire cu cineva si era totul foarte frumos, chiar imi doream sa fiu cu el.Dr la a doua intalnire si-a aratat adevarata fata, care m-a silit total.De aceea nu vreau sa ma grabesc, sa nu iau un om cumsecade care dupa o luna se comporta mizerabil. Sunt minora inca, la 25 de ani probabil o sa gandesc altfel pentru ca multi se casatoresc in jurul acelei varste.
Iar cat despre casatorie, prefer sa ne intalnim chiar si ani, decat sa ma casatoresc cu cineva repejor iar apoi dupa cateva luni sau un an sa divortez ca vezi doamne nu ne mai intelegem.
Eu personal, cred ca e mult mai importanta intelegerea si dragostea dintre doua persoane decat o foaie de hartie care te leaga juridic de ea
Felicitari despre tine si sotul tau! Sper sa dureze cat mai mult casatoria si sa va intelegti si iubiti in continuare! Putini oameni au acest noroc, sa-si gaseasca jumattaea atat de repede.

| UnBroken2016 a răspuns (pentru Innsbruck):

Dupa ce am postat am vazut ca ai abia 17 ani. Sunt alte chestii la tine. Altfel o sa fie peste 10 ani, o sa vezi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dupa o saptamana ar trebui sa deschida discutia despre sexul anal, in niciun caz despre o relatie...