| IoanaMihaela5267 a întrebat:

daca prietena mea are menstruatie si este deja in a 4a zi de menstruatie.Astazi am facut sex fara prezervativ, stiu ca suna scarbos sex+menstruatie, dar a fost ok.Am scos-o cu 5-6 secunde inainte sa-mi dau drumul, am frecat-o si am ejaculat pe exterior, insa penisul meu avea o forma curbata astfel ca am ejaculat pe mijlocul fundul ei, s-a dus repede la baie si s-a sters. Dupa ce am facut un dus mi-a facut un sex oral, tin sa mentionez faptul ca nu era uscat capul penisului si nu am pus accent ff mult pe penis, fiindca ma grabeam. Dupa ce mi-a facut sexul oral pe care nu l-a terminat, dupa o ora -2, am facut sex iar, stergandu-mi inainte penisul.Fiindca era prea uscat a scuipat pe el, aducandu-mi aminte ca mi-a facut un sex oral dupa ce mi-am dat drumul. Intrebarea mea este daca poate ramane insarcinata, avand in vedere ca e a 4 a sau a 5a zi de menstruatie, iar sperma, din cate stiu, traieste in vagin 3-4 zile.In momentul cand am ejaculat afara, s-ar fi putut scurge sperma in vagin?
Imi cer scuze daca e prea intortocheata povestea

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

POSIBILITATEA SI PROBABILITATEA SA SE POATA FORMA SARCINA IN URMA UNUI SEX NEPROTEJAT INTRETINUT IN PRIMELE 7-8 ZILE A CICLULUI MENSTRUAL
-- Daca sperma in mod cer, sigur NU a ajuns in vagin, atunci in acel caz formarea sarcinii devine imposibila indiferent in ce moment al ciclului menstrual este intretinut actul sexual.
-- Daca actul sexual este intretinut in timpul zilelor de sangerare menstruala, in astfel de cazuri exista si situatii intr-adevar foarte rare, in care apare posibilitatea de formare a sarcinii, insa asa cum am amintit numai atunci cand actul sexual s-a terminat cu ejacularea spermei in vagin si asta se intampla uneori in a 4-a, a 5-a zi de menstruatie sau deja in zilele imediat urmatoare/de dupa terminarea sangerarii menstruale. Insa trebuie avut in vedere ca aceasta posibilitate exista numai in cazul in care :
-- ciclul menstrual este neregulat sau foarte dereglat,
-- ori in cazul ciclurilor menstruale care sunt mereu foarte scurte Reiese ca posibilitatea reala de formare a sarcinii in urma unui sex intretinut in cea de a 4-a, 5-a zi de menstruatie, sau in a 6-a, 7-a zi a ciclului (numarate fata de prima zi de menstruatie) se poate intampla doar in cazul in care LUNGIMEA ca numar de zile a ciclului este de 21, 22, sau 23 de zile.
Este determinat stiintific si medical ca OVULUL este eliberat cu 14 zile inainte de terminarea ciclului, astfel ca OVULATIA se poate produce cel mai repede in a 8-a zi a ciclului de 21 de zile, in a 9-a zi a ciclului de 22 de zile, a 10-a zi a ciclului de 23 de zile. Ca atare rezulta ca in cazurile in care ciclul menstrual este foarte scurt, de numai 21 sau 22 de zile, PERIOADA FERTILA a unui astfel de ciclu poate sa inceapa de prin a 4-a sau a 5-a zi a ciclului, fiindca spermatozoizii care ajung in vagin in acest moment, pot sa supravietuieasca in cazuri exceptionale chiar si 4-5 zile si astfel reusesc sa fecundeze ovulul care va apare in a 8-a, a 9-a sau a 10-a zi a ciclului menstrual.
Multa sanatate!

6 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

în principiu n-ar trebui să fie fertilă când e pe ciclu, sunt șanse mici să rămână. dar vezi că numa ștersu exterior nu garantează protecția de sarcină deloc

| anarosca78 a răspuns:

Nu știu ce legătură are sex-ul oral în toată povestea, șansele de sarcină la menstruatie sunt mici, dar nu inexistente. Sperma nu are cum sa ajungă în vagin de una singură mai ales că trebuia sa treacă de menstruatie si e un proces foarte complex, din moment ce te-ai sters si au trecut 2 ore până la următoarea penetrare, spermatozoizii mor în aer și nu trăiesc în gurălaughing))

| IoanaMihaela5267 explică (pentru anarosca78):

Pai si sa zicem ca mi-am dat drumu in ea in timpul menstruatiei, dupa menstruatie este o perioada de inferitlitate sau trece la perioada de fertilitate?

| anarosca78 a răspuns (pentru IoanaMihaela5267):

Înainte cu 5 zile de menstruatie si după 5 zile, e perioada infertila.

| FaneGigiOriginalul a răspuns:

Ok, deci exista exact 0% sansa sa fie insarcinata. majoritatea smermatozoizilor mor in 24h, cu 0. 000001% care pot trai pana lla 72 ore. Poate ramane insarcinata doar in perioada fertila care e la cel putin 7 zile(cam 10 asa) distanta de sfarsitul menstruatiei.

| Wwandreeabiancaww a răspuns:

Pai dacă sperma s-a scurs in vagin poate sa rămână însărcinată