| anonim_4396 a întrebat:

Dau funda! Cunosc o fata de cand eram mici si am tinut legatura pana acum, suntem prieteni foarte buni. Doar ca mie mi-a placut de ea inca de mic, dar nu i-am spus niciodata. Amandoi avem 18 ani, vorbesc cu ea des si m-am gandit sa ii spun, doar ca ma tem de raspuns. Nu cred ca voi fi suparat daca ma va refuza, dar mai mult cred ca ma tem de faptul ca o sa ma priveasca altfel si nu vom mai comunica la fel. Nu vreau ca dupa sa se indeparteze de mine, tin foarte mult la ea. Intrebarea mea este: "Sa ii spun ce simt?". Multumesc!

Răspuns Câştigător
| stef87 a răspuns:

Omule, de obicei e bine sa spui ce ai pe suflet, cum vezi lucrurile, sa fii sicer. Problema e sa nu pui presiunea pe ea dupa parerea mea. Adica sa nu o spui ca o veste de parca ar fi murit cineva, ca sigur va spune ca te vede doar ca prieten si acolo ramai, friend zone! Spui ce simti, de ce si daca se simte incomod cu vestea, incerci sa povestesti ceva amuzant din trecutu vostru. Incearca sa-i mentii zambetu pe buze si sa inteleaga ca asta e doar o veste buna, nu un ciocan in cap sau o un punct de cotitura.
Normal, totu depinde si cum comunicati voi (unii comunica doar pe net si se intreaba ca daca sa marturiseasca acest lucru); banuiesc ca voi va stiti in lumea reala, adica pui problema pentru o relatie in lumea reala.

4 răspunsuri:
| Emilian65 a răspuns:

Cred ca ar fi timpul sa-i spui ca o placi.

| NiKoLeT a răspuns:

Vorbeste cu ea direct. Atrage atentie cum se comporta cu tine, este diferenta cind placi ca pe un prieten sau ca ceva mai mult. Dar tu trebuie sa-ti dai seama de sentimentele ei, nu? Presupun ca nu are prieten, intreab-o de ce daca nu stii cauza, intreab-o care e idealul ei, ce-i place la tine, observa cum te priveste. Dar cel mai simplu e sa intrebi direct daca te -ar putea vedea mai mult ca pe un simplu prieten. Vezi si tu. Dar n-o intinde prea mult, sa nu ti-o ia cineva inainte.

| ApacheRose a răspuns:

La un anumit nivel ar trebui sa iti dai seama daca simte ceva.cel mai bien e sa ii zici. daca isi face alt iubit oricum o vei pierde.deci spune-i.