| Dannyy91 a întrebat:

De 7 luni sunt intr-o relatie cu o fata, doar ca relatia nu merge asa cum mi-as dori eu. Ne despart cam 45km, si ne vedem foarte rar, cam odata la 2-3 saptamani, si asta daca ma duc eu la ea, pe ea nelasand-o sa vina parintii, doar daca are treaba in oras. Ea spune ca ma iubeste, dar simt ca nu face nimic pentru relatia asta, are 21 de ani si este dependenta de parintii ei, care ii administreaza banii din salariu dupa bunul lor plac. I-am spus sa vina si ea zilele acestea sa ne vedem, si mama ei nu a fost de acord, dar ea i-a spus ca o sa primeasca un cadou de la mine (nu este adevarat), si nu a mai comentat nimic... Totusi la aceasta varsta este mult prea legata de ei, avem planuri de casatorie la anul (suntem de 7 luni impreuna, dar ne cunoastem de 2 ani). Ai ei au o gandire foarte ciudata, daca de Craciun i-am facut un cadou, s-au exprimat ceva de genul "acum trebuie sa te culci, cu el sa-i multumesti pentru cadou, sau ai facut-o deja?". Ei inca cred ca ea este virgina, dar a avut 2 parteneri inaintea mea, despre care ei nu stiu nimic (intre noi nu s-a intamplat nimic, n-am vrut sa insist sa o oblig, am vrut sa astept pana cand ea este pregatita) Nu stiu ce sa mai spun, nu imi convine absolut deloc situatia asta...

23 răspunsuri:
greece12
| greece12 a răspuns:

Mergi frumos la oameni acasa, cere-le mana fiicei lor, logoditi-va cu surle si trambite sa se simta oamenii bagati in seama si integreaza-te in familie.
Va fi mult mai usor sa faci fata situatiei din interior.
Eventual, o poti lua pe fata cu totul, dar initial trebuie sa-i convingi pe parinti ca esti serios si intentiile tale sunt la fel!

| neutrino a răspuns:

Pune piciorul in prag ( asta daca ai si casa pentru ea) si las-o sa se hotarasca.

| sofisis a răspuns:

Sustin ce au spus ante-vorbitorii mei dar ai grija. Daca este atat de legata de parinti este posibil ca si dupa ce va casatoriti lucrurile sa ramana la fel, adica socrii sa fie mult prea prezenti in viata voastra. Trebuie sa discuti cu ea problema asta si sa vezi si intentiile ei.
Eu cunosc un caz care din pricina gandirii soacrei s-a ajuns la divort cu 2 copii facuti deja. Deci...mare grija.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E de apreciat ca ti-a spus ca a avut doi, majoritatea spun ca tu esti al doilea (daca nu ar fi treaba cu virginitatea si sangele, am fi cu totii "primul"). Sau poate tu stiai despre cei doi deja si nu ti-a putut spune ca esti al doilea.

Singura ta sansa este sa vorbesti cu parintii ei. Du-te in vizite, lasa-i sa te cunoasca si fa o impresie placuta. Daca reusesti sa le castigi increderea, primesti si fata.

| Maioru a răspuns:

Fiecare parinte isi iubeste copilul si vrea tot ce este mai bun pentru el.Parintii vor sa stie copii in siguranta, sa aiba incredere in persoana de care s-a atasat copilul sau.Tu cum le-ai dovedit asta(ca meriti increderea lor), ce ai facut efectiv? Poate si parintii fetei sunt de moda veche dar fa ceva sa le intri pe sub piele, fa-te placut! Stii ce se spune:fa-te frate cu dracul pana treci puntea, apoi...

| MandrilaVasileRadu a răspuns:

Rapeste-o laughing
Glumesc.E normal sa nu iti convina situatia.Mi se pare rar tare sa va vedeti la 2-3 saptamani, iar distanta o faci in 45 de minute cu masina.
Eu cred totusi ca nici ea nu prea isi da interesul.Nu prea cred eu ca administreaza parintii salariul ei si nu o lasa sa plece din oras la 21 de ani.
Mi se pare cam exagerata treaba.
Acum sa nu fie de-ale ei spusele astea.winking
Aveti planuri de casatorie, va cunoasteti de 2 ani, sunteti impreuna de 7 luni, dar nu ati facut sex.
Mmm... ceva nu prea imi miroase a bine.Adica mi se pare ciudata rau treaba. Aveti garantia ca o sa va intelegeti bine in pat dupa casatorie?
In ziua de azi e asa numita perioada de proba.Nu credeti ca ar fi teoretic mai bine sa faceti si voi sex ca toti oamenii?
Va stiti de atata timp, adica pe bune acumwinking
Are 21 de ani.Nu mai e virgina.E pe treaba ei de acum.Nu-mi spune ca vrea sa faca sex dupa casatorie ca nu cred asta straight face
Adica oricata iubire si dragoste ar fi de o parte si de alta dupa atata timp sa nu faceti sex nu mi se pare normal.Acum tu in 7 luni ai inselat-o? Fii sincer.

Nu stiu mie nu-mi place deloc ce e aici.
Chiar deloc.
Poarta discutii serioase cu ea si cu parintii ei si spune-ti oful frate.

Dar cea mai ciudata chestie pe care eu nu o inteleg e cum de tipa a facut sex cu inca 2 pana acum, vrea sa se casatoreasca cu tine, dar nu vrea sa faca sex cu tine. Poate sunt eu altfel, mai greu de cap, dar ceva nu se leaga.
Oricum nu-mi miroase a bine si sunt sigur ca parintii ei sunt contra ta.Motivele le stiu doar ei.
Nu stiu ce sa zic, dar poarta discutii cu toti si vedeti in ce directie o luati ca lucrurile o sa se agraveze.
Vedeti-va mai des.Macar 1-2 ori pe saptamana.Dar si asa mie nu-mi place situatia.
Ar trebui si ea sa-si ia inima in dinti si sa puna piciorul in prag.
Ar fi timpul de acum.

| Dannyy91 explică (pentru MandrilaVasileRadu):

Sincer nu am inselat`o abosult deloc in acest timp! Poate sunt de moda veche, dar m-am gandit ca totusi sunt intr-o relatie, chiar daca ne vedem asa de rar, si nu merita chestia asta. A fost o incercare de sex, acum 1-2 luni, dar la "punctul culiminat" a inceput sa ezite, si n-am vrut sa insist! Am incercat de atatea ori sa vorbesc cu ea, sa ii explic, pur si simplu nu stiu cum sa mai procedez. Da, probabil ai ei au ceva cu mine, dar nici eu nu stiu ce, nu cred ca nu am fost respectuos cu ei, sau cu fata lor, ba din contra le-am vorbit foarte frumos, nu am avut aere de baiat de oras, sau alte chestii d-astea, la 23 de ani eu zic (si multi altii) ca am totusi o gandire destul de matura, si stiu sa ma comport in societate si cu un om.

| MandrilaVasileRadu a răspuns (pentru Dannyy91):

Tare ma tem eu ca tipa nu a fost chiar atat de cuminte timp de 7 luni + perioada de la despartirea cu ultimul.Mie nu-mi place delor ce e aici.Pe cat pun pariu ca parintii fetei au intrebat-o ce lucrezi, ce studii ai, daca ai vreo afacere, ce planuri ai, tralala? happy

| Dannyy91 explică (pentru MandrilaVasileRadu):

Hmm, nu cred ca le surade idea ca sunt viitor preot laughing

| MandrilaVasileRadu a răspuns (pentru Dannyy91):

Pai si cum de ai asemenea poza la profil?
Stai linistit.Ori suntem baieti ori ce suntem laughing
Si ai gasit parohie ca asta e mai greu?

| Dannyy91 explică (pentru MandrilaVasileRadu):

Daca vrea bunul Dumnezeu sa-mi daruiasca preotia, se va gasi si parohie.

| MandrilaVasileRadu a răspuns (pentru Dannyy91):

Ai schimbat poza.Trebuia lasata happy
Pai de asta am intrebat. Poate ei cred ca esti vreun pierde-vara de asta intelegi?
Na, nu stiu ce sa zic.Trebuie sa va intalniti toti 4 si sa discutati.
Mai bate si tu niste apropouri la fata aia in legatura cu sexul.Il asteapta pe fat frumos sau care e treaba?winking
Ce tot asteptati?

| Dannyy91 explică (pentru MandrilaVasileRadu):

Nu am schimbat nicio poza, cand am intrat era schimbata laughing). Eu consider ca preotia este un dar al lui Dumnezeu, nu ceva ce eu merit ca sunt/o sa fiu licentiat in teologie, in inconomia Lui, El stie mai bine cine se invredniceste de acest har. Dar cum am spus, daca El considera ca sunt vrednic, sigur se va ivi ceva si pentru mine. Am deviat putin de la subiect, i-am propus o intalnire intre parinti, cum si ea si eu dorim nunta la anul`, dar a zis ca nu este momentul potrivit acum, adica a evitat...

| MandrilaVasileRadu a răspuns (pentru Dannyy91):

Treburile devin din ce in ce mai clare.
Ia-o oleaca mai tare.Incearca sa fii tipul dominant, sigur pe tine ce stie ce vrea.Fii oleaca mai strong stii?

| lex79 a răspuns:

Waw! trebuie sa te culci cu aia care iti fac cadouri?! wtf!

e fata.trebuie sa o menajezi.tu trebuie sa te misti la ea.si 45 de km e nica! o ora de mers cu trenu sau masina, asta e bataie de joc! ce sa mai vb cand sunt 300km?!

http://www.youtube.com/watch?v=KwMx5ULIZ2Q

| Dannyy91 explică (pentru lex79):

Cred ca ai citit, dar ai citit total pe langa. N-am zis ca nu ma duc sau n`am fost, a fost chiar de foarte multe ori la ea, dar intodeauna ne intalneam la locul de munca, pentru ca ii e frica de parinti si bla bla... Dar totusi vreau sa vad un minim efort si din partea ei, intr-o relatie sunt totusi 2winking

| stanciudan a răspuns (pentru Dannyy91):

Da, eu am oarecum impresia ca cel care tine relația ești doar tu, și ea e total nehotărâtă. Ești sigur ca te iubește? Nu te aventura într-o căsătorie de la vârsta asta dacă nu ești 100% sigur ca iubirea exista din ambele parți. De partea cu părintii, te cred, eu am avut de luptat cu unii mult mai "duși" de acasă. Daca exista dragoste intre voi, chiar ii poți ignora, noi asa am făcut de aproximativ 8 ani încoace.
Nu te lua doar după simplele vorbe când îți spune ca te iubește, tu trebuie sa simți acest lucru. Eu am răpit-o de acasă, și atunci când i-am propus asta a acceptat cu lacrimi în ochii, și mi s-a dăruit total, și-a lăsat propria ei viata în mâinile mele la o vârstă foarte frageda (eu aveam 19 ani și ea 20 atunci). SI iată ca au trecut 8 ani de atunci, anul trecut am avut și nunta, și acum ne gândim și la un copil. Dar repet, acțiunile noastre au fost ghidate doar de iubire reciproca, nu a contat absolut deloc situația materiala, părerea părinților și a oamenilor din jur, etc.
Si faptul ca devii preot ar trebui chiar sa le convină, la câți bani vad ca câștigă un popa în ziua de azi îmi pare rău ca m-am apucat de inginerie.

| Dannyy91 explică (pentru stanciudan):

Mda, asta este si parerea mea, ca iubirea este doar dintr-o singura parte. Nu face un minim efort pentru relatia asta, totusi are o varsta, dar poate vrea sa ramana mereu legata de parinti. Chestia cu banii este relativa, nu toti traim in Bucuresti sau intr-un oras mare. Deviem putin de la subiect, dar ca sa-ti dau un exemplu, parintele unde sunt eu, nu si-a luat de 3 luni salariul pentru ca nu a avut de unde sa-l completeze ( o parte o iei de la stat, iar restul trebuie sa ti-l asiguri tu, te descurci bine, nu poti sa mori de foame, nu intereseaza pe nimeni)

| lex79 a răspuns (pentru Dannyy91):

Asa crezi?

uite, al meu e la 300km distanta si asta nu e o problema pentru noi, iar de cele mai multe ori vine el la mine. in 5luni eu am fost de 3ori la el(si prima oara dupa ce a venit el si m-a luat). ne vedem aproape in fiecare saptamana...

cat despre partea cu parintii, bucura-te ca ai tai nu-ti conduc viata! sa stii ca chiar de tine la tine, tine si la ei, sau... e manipulata psihologic de parintii in casa carora a stat o viata si a fost educata sa urmeze regulile lor. e un copil supus, ce e asa greu de inteles?

tu vrei de la ea sa se puna de a curmezisul cu parintii, dar tu ce oferi la schimb?

| Dannyy91 explică (pentru lex79):

Eu ti-am spus ca citesti, dar citesti degeaba. Mai bine las-o asa

| Brunette67 a răspuns:

Cred că ar trebui să vorbesti serios cu ea si sa-i spui ceea ce gandesti. Daca ea nu poate fi pe picioarele ei la varsta asta si tot dupa fusta lui mami sta, cu siguranta nu iti va fi o sotie buna sau o mama buna pentru copii tai. Nu fa alegeri gresite. Dacă ea tot face ceea ce face si nu vrea să ii faca pe parintii ei să inteleaga, cel mai bine ar fi să terminati. E penibil, serios ..peste un an să vă casatoriti, iar ea acum depinde de ai sai. Bafta oricum :*

| Dannyy91 explică:

E cam greu sa intri pe sub pielea lor, m-am intalnit de cateva ori cu ei, dar probabil le este frica ca le pleaca fata de acasa... Si sora ei mai mare, s-a despartit de prietenul ei, cu care era impreuna de 4 ani, tot din cauza influentei lor...

| Dannyy91 explică:

Da, din pacate depinde foarte mult de ei, si nu indrasnete sa ia putina atitudine, sa le spuna ca are si ea o viata. Am tot incercat sa vb cu ea, chiar daca ai ei ma cunosc, cand intra parintii ei in camera, imediat imi inchide telefonul... Ei insista foarte mult pe chestia cu virginitatea, pentru ca ei i-au planificat nunta peste 3-4 ani, pentru ca acum ar fi cam mica (21)