| Clau95200 a întrebat:

De ceva timp fac sex cu prietena mea, protejat. Am făcut o perioada neprotejat dar acum nu vreau sa mai riscam așa ca am ales prezervativul. Acum vine întrebarea mea. Normal și de regula, dacă folosești prezervativ, ejacularea in vagin se face? Sau chiar dacă acesta este aplicat, se scoate penisul înaintea ejaculării. Pentru ca asta făceam pana acum și as dori sa știu dacă e vreun risc pentru ejacularea intravaginala.
Mulțumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Din fabricatie prezervativele sunt prevazute in capatul lor extrem cu un balonas. Acel mic balonas, a fost planificat ca sa exista acolo, exact cu scopul de a deveni rezervorul colector in care este inmagazinata sperma in cazul in care este ejaculat in timpul actului sexual. In concluzie majoritatea prezervativelor sunt astfel concepute si fabricate, incat sa permita ca sperma sa fie ejaculata inca in timpul sexului, pentru a nu fi intrerupt actul sexual exact in momentul in care urmeaza ca si barbatul sa se simpta perfect satisfacut. Daca prezervativul are marimea corect aleasa incat sa se potriveasca perfect pe grosimea penisului si dupa montarea sa stranga putin, sa stea perfect intinsa, fara cute ori incretituri si bine fixata si nemiscata pana in momentul terminarii actului sexual, atat posibilitatea cat si probabilitatea de a se rupe este extrem de mica spre 0 (zero). Multa sanatate!

5 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

De aia e si facut prezervativul, aa poti ejacula înăuntru

| Violleta2022 a răspuns:

Daca folosesti prezervativul, il pui INTOTDEAUNA inainte de a incepe sexul cu penetrare vaginala, putand sa ejaculezi fara nici un stres, inauntru.
Prezervativul are in capat, un mot (rezervor de colectare a spermei) unde se strange sperma ejaculata.
Dupa terminarea partidei sexuale cu ejaculare, prezervativul se arunca, iar penisul se spala foarte bine, cu apa calda si sapun, inslusiv intre faldurile pielii, pentru a elimina posibilele bacterii si orice urma de sperma.
Dar inainte de spalare, este bine sa urinezi, pentru a elimina sperma ramasa pe tractul urinar.

| Emilian65 a răspuns:

Daca actul sexual este protejat cu prezervativ, poti sa ejaculezi in vagin. Nu este nicio problema ca ar ramane gravida.

| Andreeush a răspuns:

Dacă folosiți prezervativul în timpul actului sexual atunci nu este nici un risc.
Ejacularea se face în prezervativ ceea ce înseamnă că nu ajunge nimic în vagin.

| DanyDav a răspuns:

Macar fii sincer, din intrebarea ta reiese ca inca nu ai facut sex normal.
Daca nu va place cu prezervativ si ai prietena stabila si vrei sa evitati o sarcina nedorita, afla ca exista sterilet care este la fel de eficient ca prezervativul cand vine vorba de evitarea unei sarcini nedorite.