| Anonim19830739 a întrebat:

Salut tPu! Este normal să am penisul de 9cm spre 10cm la 12 ani?
Vreau răspunsuri serioase și sincere!

4 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Penisul tau va mai creste si se va dezvolta. Garantat. Fiindca in prezent cel mai probabil esti la varsta pubertatii incipiente, asta inseamna ca in mod cert, sigur si normal organismul tau isi va continua procesul de dezvoltare si in urmatorii minim 4-5 ani. Din acest motiv se vor produce multe modificari probabil chiar foarte importante, privind atat cresterea ta in ansamblu, cat si dezvoltarea penisului tau. In consecinta se poate considera ca intrebarea ta postata in acest moment/la aceasta varsta este cu totul inutila fiindca este imposibil de anticipat cat de mult te vei dezvolta pana vei ajunge sa ai 16-17 ani, adica varsta pana la care creste si se dezvolta penisul in general. Lungimea penisului tau in acest moment, poate fi aprecia ca fiind cat se poate de OK. S-a stabilit prin masuratori concrete dar mai ales corecte, efectuate de echipe mixte formate din medici, cercetatori si experti in cadrul unor experimente si studii cerute de producatorii de prezervative, ca d.p.d.v. statistic exista niste dimensiuni "medii" ale penisului in functie de rasa si anumite caracteristici ale diferitelor populatii de pe aceasta planeta. Pe baza acestor masuratori a reiesit ca barbatii adulti din Romania sunt posesorii unor penisuri a caror lungime medie statistica este de 12, 73cm, deci foarte mica comparativ cu dimensiunile de-a dreptul exagerate prezentate de unii userii ai aceastei categorii a TPU. Probabil ca cea mai credibila si reala lungime a penisului in cazul barbatilor adulti din tara noastra se situeaza intre 13 si 16 cm unde aproape ca deja te incadrezi si tu. Pentru corecta informare, trebuie sa stii si tu, ca ceea ce conteaza cu adevarat in cazul fiecarui barbat este virilitatea, potenta dar mai ales capacitatea in privinta controlarii ejacularii dupa dorinta lui fiindca doar in acel caz va reusi sa sustina actul sexual un timp suficient de lung incat la final partenera lui de sex sa aiba parte mereu de placere si satisfactie si pe cat posibil orgasm. Degeaba penisul este lung si gros, daca posesorul lui nu se reuseste sa si-l mentina in stare erecta suficient de mult timp, pentru a nu se termina inainte ca partenera de sex sa fie pe deplin satisfacuta. Multa sanatate!

| LPCTSTR a răspuns:

Chestia este: noi daca ti-am spune ca nu e normal, ce-ai face? Te-ai apuca sa-l tai, sau ce? laughing
Ce vreau sa spun este ca opiniile noastre nu sunt numai irelevante, dar ele nici n-ar schimba ceva.
Bucura-te ca-l ai si pe ala, fie cat este de mic... unii au micropenisuri si nu si-au pus capat zilelor, dar nici pe TPU n-au intrebat daca 4 cm sunt buni pentru-n micropeniswinking rolling on the floor

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ba... no hate dar de cate ori intru la categoria "Dragoste si sex" vad numa' intrebari de genul: "E normal sa am penisul de 14 cm la 15 ani?", "Am penisul de 11 cm
la 17 ani, e mare?", "E bine daca am penisul de 13 cm la 12 ani?"

Hai sa iti zic ceva. Micropenis sa nu ai, ca in rest e ok. Fetelor nu le pasa cati cm are banana ta, sunt preocupate cu chestii mai importante de atat.

| Musca88 a răspuns:

Hahahahahahaha ce mic e.