| anonimusmaximus a întrebat:

Eu sunt indragostit de o fata care e frumoasa, inteligenta si cuminte. Ea este "impreuna" cu cineva din Italia care vine in Romania de 2-3 ori pe an. Nu prea cred ca le merge relatia. Eu am inceput sa vorbesc cu ea mai mult de 3 saptamani. Vorbesc cu ea in fiecare zi. Odata nu am vorbit cu ea intr-o seara si s-a suparat pe mine ca i-am zis ca am vorbit cu alta fata niste probleme. Ies des cu ea si cu prietenele ei. Odata am fost la o cabana si am stat pe pat eu cu un prieten si cu ea. A pus caput pe umarul meu. Deseori o conduc acasa si mai raman sa povestesc cu ea in spatele blocului ei. Ne impartasim secrete unul altuia si ne povestim chestii mai intime. De cateva nopti nu mai pot dormi cu gandul ca nu sunt impreuna cu ea. Nu stiu ce sa fac, sa o intreb daca ii place de mine(sau daca vrea sa fie impreuna cu mine)? sau sa nu o intreb. Sau sa o rezolv direct cu un sarut?

Astept raspuns rapid... ma puteti contacta pe facebook la https://www.facebook.com/eddk.edu?ref=tn_tnmn si pe mail la eduardpetrea99@gmail.com

Răspuns Câştigător
| AndaBăă a răspuns:

Cu siguranță te-ai îndrăgostit de acea fată. Uite ce îți propun. O inviți la un suc sau la o prăjiturică (unde vrei, in parc sa va plimbați). și după ce a-ți petrecut câtva timp, te duci cu ea in parc sau pe o bancă dar nu la vedere, o bancă mai retrasă sau găsesti tu, așa. și vă așezați, incepeti să vorbiți despre voi..sau mă rog. și când o să plece, o conduci până unde vrea ea, și acolo o săruți. Dar nu o săruți așa instantaneu.Te uiți in ochii ei si ea in ai tăi, o prinzi de gât ( dar nu tare, ușurel ) cu ambele mâini si o săruți încet. Apoi ea pleacă sau vedeți voi. Și țineți legătura. Comportă-te frumos cu ea...Și mai departe te descurci. Baftă, si să imi spui ce ai făcut. :*

| grab a răspuns (pentru AndaBăă):

Daca reusesti sa imi explici si mie cum ai fentat robotul autospell cu "a-ti petrecut" te scot fara sentimente la 20 de sucuri cola zero.

inapoi la oile noastre: domnu' meu, femeia e ca maimuta in copac, nu da drumul unei crengi pana nu se agata FERM de alta.
In alta dezordine de idei, ea se simte confortabil stiind ca e un barbat care e "al ei" la cateva mii de km distanta, dar imina ii cere mai mult. E CLAR ca lumina zilei ca si ea se gandeste cum sa faca sa te apropie fara sa isi atraga riscurile aferente. Sa stii ca astia plecati la munca afara sunt FOARTE agresivi cand se simt parasiti pe acolo, un fel de catanie si cand te intorci in sat, nimeresti intr-o mare petrecere, intamplator femeia vietii tale se marita. Si nu cu tine. Bine ca nu te-ai intors acasa cu pistolu, altfel...

Deci, lamureste intai problema logistica, intreab-o daca se simte confortabil in situatia tele-romantica si daca poti sa te implici mai mult in relatia dintre voi, pentru ca de la "tin la tine" vrei sa treci la "sa fii a mea".

S-ar putea sa fie deja uda(lacrimi de fericire) cand aude asta, dar neaparat trateaz-o cu rabdare, lasa-i timp sa isi doreasca sa faca ce va face, adica sa il sune pe ala sa ii spuna ca in august cand se da vacanta la zidari in IT/ES va trebui sa isi caute alta aici.
Stima!

7 răspunsuri:
| st3fDub a răspuns:

Lasa facebook-ul! Privirea sus, te uiti in ochii ei si ii spui ce simti. Daca iti e frica de refuz nu o sa obtii niciodata ce vrei.Sa mai stii o chestie...Relatiile astea, la distanta, cand te vezi atat de rar nu prea merg decat daca exista sentimente puternice, iti zic din proprie experienta.Multa bafta!

| anonimg a răspuns:

Cine a fost primul in relatia cu ea: tu sau cel din Italia? Daca nu ai fost tu, atunci sfatul meu este sa cauti cu totdinadinsul sa te desparti de ea. Daca nu vei face aceasta, atunci sa nu crezi ca relatia voastra va fi si binecuvantata.
Iar din alt punct de vedere, o femeie care umbla cu 2 baieti, poate avea cineva incredere in ea? Tu esti orbit de pasiune pentru ea; dar, judecand cu mintea, pune-te in locul celui din Italia: cum te-ai simti singur printre straini, traind doar pentru fata care de-abia asteapta sa se intalneasca cu ea!
Judeca si cu mintea, nu numai cu inima.
Iar daca fata aceasta umbla acum cu 2 baieti, exista toate sansele sa umble si mai tarziu cand va fi a ta. Este bine sa cauti pe cel mai bun, dar nu intrand intr-o relatie; caci facand aceasta se vor zdrobi inimi.

De aceea eu sunt adeptul ca, oricat de mult mi-ar place de cineva, daca aceasta persoana este intr-o cat de mica relatie cu cineva, atunci nu ma voi baga. Daca vreau sa nu imprastii suferinta in jur -caci vor fi mai multe inimi ranite-, si daca vreau ca Dumnezeu sa binecuvanteze si relatia, atunci imi voi stapani inima. De aceea, ratiunea si judecata sanatoasa trebuie sa conduca gandurile si viata mea, si nu inima.
Dragostea este de la Dumnezeu; dar daca ea raneste pe altcineva, atunci este pasiune, deoarece "dragostea nu face rau aproapelui". (Romani.13:10)
Iar daca inca nu te-ai atins de fata aceasta, atunci multumeste-I lui Dumnezeu pentru lucrul acesta.

| Dariusuu a răspuns:

Ești îndrăgostit! Așa că îți sugerez să-i spui ce simți pentru ea. Va aprecia sinceritatea ta.

Degeaba ai sentimente dacă le ascunzi.

| anonimusmaximus explică (pentru Dariusuu):

Chestia este ca de cateva zile m-a intrebat de cine imi place si eu nu am vrut sa ii zic. Acum 2 zile i-am zis asa intr-un mod mai ciudat(prin facebook) ca imi place de ea. Ce sa fac? Nu stiu... poate asteapta sa fac eu primul pas?

| Danut_Popa_1961 a răspuns:

Pai rezolva direct, cu un sarut.Vezi reactia.

| anonimusmaximus explică:

Da... suntem impreuna... am ajuns la asta intr-un mod mai ciudat. un MODERATOR SA STEARGA POSTAREA!