| darius333 a întrebat:

Maa masturbez de aproape un an de la 11 ani acum avand 12 ani. Eu devenisem dependent de masturbare o faceam uneori de 5-6 ori pe zi si ejaculam foarte repede. Acum m-am lasat de masturbare, întrebarea mea este cand o sa fiu mai mare tot asa repede o sa ejaculez? Cum as putea sa vindec asta sa nu ejaculez repede? Am cautat si pe internet si trebuie sa merg la doctor...

18 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Ce dumnezeu ai masturbat la 11 ani?
Fiindca nu nu ai inca penis si nici sperma.
Vezi sa nu strici cucul ala, daca il tot freci atata, ca altul nu mai creste.

| Cineva797406016386 a răspuns (pentru Violleta2022):

Pe is cred că are toți băieți și cu vârsta sub 11 ani, dar spermă nu

| Cineva797406016386 a răspuns (pentru Violleta2022):

*penis

| Violleta2022 a răspuns (pentru Cineva797406016386):

La 11 ani nu ai penis, ci un cuc mic, cat un degetel!

| Paganel2022 a răspuns (pentru Violleta2022):

Eu de la 8 ani ma masturbez, acum avand 13

| Violleta2022 a răspuns (pentru Paganel2022):

Bine, spunealctuiva asta, ca nici la 8 ani si nici la 12 nu ai ce sa masturbezi, fiindca sperma nu s-a format inca!

| corbulalbrosu a răspuns:

Vei reusi sa-ti coordonezi, controlezi, dar mai ales sa-ti retii ejacularea pe durata de timp dorita, numai dupa ce iti vei incepe viata sexuala si incet dar sigur vei acumula din ce in ce mai multa experienta sexuala, insa numai daca vei avea si norocul sa ai parte de o partenera de sex stabila. Doar asa, prin activitate sexuala activa si constanta, vei reusi sa acumulezi suficienta si necesara experienta sexuala. Pana atunci te poti masturba fara nicio/prea multa ingrijorare. big grin Multa sanatate!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Masturbeaza-te mai rar, sau deloc.Ar trebui sa ti se rezolve problema!

| darius333 explică (pentru anonim_4396):

M-am lăsat de masturbare de ceva timp✌?

| doctorandus a răspuns (pentru anonim_4396):

Masturbarea nu produce ejaculare precoce. Sursa: Strassberg, Donald S.; Mackaronis, Julia E.; Perelman, Michael A. (2015). "Sexual dysfunctions". In Blaney, Paul H.; Krueger, Robert F.; Millon, Theodore. Oxford textbook of psychopathology (Third ed.). NY: Oxford University Press. pp. 441–442. ISBN 9780199811779. OCLC 879552995.

| Valentina8 a răspuns:

Ai 12 ani esti in dezvoltare, in plus, inteleg ca esti curios, dar ai 12 ani! Si da, la inceput ca pentru fiecare dintre voi baietii este la fel, ejaculati repede. Cand iti vei incepe viata sexuala, si vei fi activ sexual nu vei mai avea aceasta problema dar pana atunci vezi ti de copilaria ta ca nu te face nici mai smecher, nici mai cool, nici mai destept sa te masturbezi la aceasta varsta. Nu o fa! In plus, nu este o problema de sanatate care trebuie vindecata, esti mic! Peste 3-4 ani revino cu intrebari daca vei avea aceasta problema si ti vor raspunde persoanele, te vor lua si in serios. Pana atunci iesi afara si distreaza te, lasa procariile de o parte!

| doctorandus a răspuns (pentru Valentina8):

Sunt o sumedenie de oameni care se masturbeaza de mai multe ori pe zi si n-au nicio boala.

http://www.youtube.com/watch?v=IQFCeES8UQc

Traduc un citat din Encyclopedia of Children's Health:

"Masturbarea este auto-stimularea organelor sexuale, cel mai adesea pana la orgasm. 60% pana la 90% din adolescentii baieti si 40% din fetele adolescente se masturbeaza. Desi atitudinile oamenilor referitoare la masturbare difera mult, nu exista dovezi ca masturbarea ar fi in vreun fel daunatoare din punct de vedere fizic, psihologic sau emotional. Pentru multi tineri masturbarea este o ocazie de explorare sexuala proprie inainte de a se decide sa faca sex cu o alta persoana. Este de asemenea considerata cea mai sigura forma de sex pentru prevenirea bolilor cu transmitere sexuala, inclusiv virusul imunodeficientei umane (HIV)."

"Masturbarea ofera o modalitate sanatoasa de a-si exprima si explora sexualitatea proprie si de a elimina stressul sexual fara riscurile asociate contactului sexual, conform multor profesionisti medicali. Ei sunt de asemenea de acord ca masturbarea este o modalitate naturala, normala si sanatoasa de explorare de sine si de exprimare sexuala."

"Este din recunoscut din ce in ce mai larg intre profesionistii sanatatii mentale ca masturbarea poate reduce depresia si conduce la sporirea respectului de sine. Masturbarea poate fi in special folositoare in relatii in care un partener vrea mai multa activitate sexuala decat celalalt, caz in care masturbarea contribuie la restabilirea echilibrului."

http://www.healthofchildren.com/M/Masturbation.html

Autor: Ken R. Wells. Aceste puncte de vedere sunt confirmate in Jacqueline L. Longe, ed (7 iunie 2011). „Masturbation". The Gale Encyclopedia of Children's Health: Infancy Through Adolescence. 4 (ed. Second). Detroit, Mich.: Cengage Gale. p. 1404. ISBN 978-1-4144-8641-3. OCLC 712621295 si in Thomas H. Ollendick; Carolyn S. Schroeder (6 decembrie 2012). „Masturbation". Encyclopedia of Clinical Child and Pediatric Psychology. Boston, MA: Springer Science & Business Media. p. 359. ISBN 978-1-4615-0107-7. OCLC 913623298.

De asemenea Ollendick si Schroeder numesc miturile despre masturbare si tratamentele carora le-au dat nastere "una din cele mai negre pagini din istoria religiei si medicinii".

| Valentina8 a răspuns (pentru doctorandus):

Inteleg perfect, dar are 12 ani sustine ca s-a lasat de ceva timp la cati ani a inceput? La 11? E normal? Pentru ca daca da, okay, nu stiam?‍♀️

| doctorandus a răspuns (pentru Valentina8):

Da, masturbarea este normala la copii, chiar si inainte de a deveni adolescenti.

| ZappyTv69 a răspuns:

La început vei ejacula mai repede. Cu timpul, se reglează și te vei putea coordona

| Gabriel1237 a răspuns:

Cu timpul o sa rezisti mai mult, e si o chestie psihologica, daca te relaxezi si iti impui sa rezisti mai mult o sa rezisti mai mult. Cand o sa ai primul contact sexual, o sa te tina foarte putin =]]], dar in timp o sa vezi ca o sa te obisnuiesti si o ra rezisti mai mult.