| PrivesteCatreCer a întrebat:

O intrebare mai delicata deci va rog sa va abtineti. Cand este indicat sa-ti incepi viata sexuala cu partenerul tau si sub ce context, care sunt criteriile, conteaza de cat timp suntem impreuna?

6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Este indicat sa-ti incepi viata sexuala dupa 18 ani, cand esti major si capabil sa intelegi si sa-ti iei raspunderea totala a actiunilor tale. Nu conteaza cat de mult esti intr-o relatie, ca de relatia incepe la 15-16 ani evident ca nu-i indicats a faci sex pana la 18.

| corbulalbrosu a răspuns:

Viata sexuala se incepe in momentul in care ambii parteneri au ajuns la concluzia ca sunt pregatiti d.t.p.d.v. si anume : fizic, psihic si mintal. Totusi este indicat ca viata sexuala sa nu fie inceputa la o varste mult prea mica/frageda, adica inainte de 15-16 ani Multa sanatate!

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Hotărârea se ia împreună. Nu există o perioadă standard. O cunoaștere reciprocă de câteva luni, scutește de dezamăgirea unei decizii pripite și de despărțire rapidă și dureroasă.

| Goete a răspuns:

Comteaza DOAR ce vrei tu si ce simti TU

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai cum ne rogi sa ne abtinem? Pui o intrebare dar vrei sa ne abtinem din a raspunde? Huh?

Este "indicat" atunci cand esti convins ca iubesti, ca persoana respectiva este sufletul tau pereche si partenerul tau de viata. Ok, te poti insela, dar e important ca in acel moment tu sa crezi asta cu toata fiinta.
Da, evident ca (,) conteaza de cat timp sunteti impreuna, daca accepta asa ceva dupa 1-2 saptamani, iti dai seama ca e o curva fara demnitate si nimic mai mult.
In mod normal, daca cei doi se respecta, vor trece cateva luni pana sa ajunga acolo. Desi nu e o stiinta exacta, nu se pot da cifre, o sa zic asa, orientativ, sa fie macar doua.
Cel mai si cel mai important este sa existe iubire, sau macar credinta ca exista iubire.

| DoctoruRed a răspuns:

Contează si de cât sunteți, daca te iubește te va așteapta pana cand simți tu ca ești pregătită iar varsta minimă ca sa nu i faci probleme este de 16 ani