| GoodLuck15 a întrebat:

Problema mea este urmatoarea:
Deci,mie imi place foarte mult de o fata, am ajuns sa tin la ea si sa fiu foarte atasat de ea.Si ea mi-a marturisit ca ma place si ca tine la mine,doar ca eu am gresit fiindca i-am pus "marea intrebare" la momentul nepotrivit.
Ea avea de rezolvat ceva si urma sa ne vedem in week-end,dar cum am tot amanat iesirea asta, eu nu am mai putut sa tin in mine tot ceea ce simteam pentru ea si i-am spus printr-un mesaj asta. Fata a spus ca trece printr-o stare mai ciudata si nu poate sa fie cu nimeni momentan si ca ii trebuie timp sa se gandeasca mai bine.Eu regret ca i-am spus ceea ce simteam pentru ea la momentul nepotrivit. Poate ca daca asteptam pana ne vedeam si la intalnire faceam totul cum trebuie, aveam sanse mai mari.
Problema este ca acum o alta fata ma place si vrea sa fie cu mine.Eu am zis sa o ajut sa il uite pe fostul ei si sa stau cu ea doar asa in caz ca fata la care tin nu vrea sa mai fie cu mine.Dar sentimentele mele sunt pentru fata care m-a refuzat prima oara, nu pentru cealalta fata.Ce as putea face acum sa nu ranesc pe nimeni?

Răspuns Câştigător
| Ayaneba a răspuns:

Sfatul meu pentru oricine intr-o astfel de situatie: nu te angaja intr-o relatie cu cineva fata de care nu simti nimic. Fata poate va dezvolta cu timpul sentimente pentru tine si tu poti sa ajungi in doua situatii:
1. Nu iti pasa si vei ajunge sa o ranesti datorita faptului ca nu te vei comporta cu grija fata de ea.
2. Nu iti bati joc de ea si dezvolti un sentiment de compasiune care cu timpul se transforma in frustrare.

Foarte important! Gandeste-te daca ti-ar placea sa fii in situatia ei: O fata sa stea cu tine doar din compasiune. Cred ca fiecare din noi suntem speciali si meritam pe cineva care sa ne ofere cu adevarat timpul si atentia lui/ei.

Nu strica o prietenie pe ceva ce stii ca nu va merge din start.

2 răspunsuri:
| Aasdfghj a răspuns:

Te-ai gandit ca poate nu te place in felul in care o placi tu? Poti sa placi o persoana pentru felul ei de a fi dar sa nu vrei neaparat o relatie.
Te sfatuiesc sa nu accepti o relatia cu fata pe care nu o placi. Nu merita sa fie ranita.

| sofisis a răspuns:

Daca era interesata cu adevarat de tine, nu conta momentul in care ii spui sau metoda. Asta cu "trec printr-o perioada mai ciudata", "nu imi sta gandul la relatii", "am nevoie de timp" si etc au legatura stricta cu persoana ta. Daca era amorezata de tine, pica orice scuza sau pretext si, din contra, daca chiar trecea prin ceva naspa, o posibila relatie cu tine ar fi trebuit sa o puna pe picioare cat de cat. Sa fie ceva pozitiv. Nu e. Deci nu te place.
Iar cu cealalta nu te baga daca nu simti mare lucru pentru ea. Sunt slabe sansele sa dezvolti sentimente pe parcurs.