| AmProblemeTPU96 a întrebat:

Sunt baiat si am 14 ani. E o problema daca ma masturbez de 4 ori in fiecare zi?

Răspuns Câştigător
| Teo29 a răspuns:

E o risipa de energie in primul rand, incearca sa iti gasesti un sport care sa iti canalizeze energia sexuala spre ceva pozitiv, din care ai si de castigat pentru sanatate. Important este sa nu mai urmaresti nimic xxx, de acolo porneste probabil si aceasta dorinta a ta exagerata.

Asadar, pierzandu-ti energia zilnic nu ajungi nicaieri, ba din contra te lipsesti de multa elemente ce le contine lichidul seminal si vei putea avea probleme in timp, in special intr-o relatie, fiind obisnuit in mod gresit cu acest stil de auto-satisfacere.

Mult succes in ceea ce iti propui sa faci!

| doctorandus a răspuns (pentru Teo29):

Http://ro.wikipedia.org/wiki/Sperm%C4%83#Compozi.C8.9Bia_spermei_umane

Vrei sa pui la loc substantele pierdute prin ejaculare? Mananca un gram de mar cu un gram de branza si un gram de paine cu un gram de unt, pe urma bea o lingura de apa.

O femeie produce intr-o zi de alaptare in medie (ca aport de calorii) cat produce un barbat in 841 de ejaculari (socotind ca 1 ml lapte matern are 0.7 Cal, iar 3.4 ml sperma au 0.7 Cal).

Pentru a reface energia pierduta in jumatate de ora de masturbare mananca 10 grame de slanina sau 24 grame de paine.

7 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Prea mult. Vei vedea cand vei fi cu o fata.

| Violleta2022 a răspuns:

Da, este o problema majora, pentru ca este masturbare excesiva, care duce la boli mentale si disfunctii erectile.

| Emilian65 a răspuns:

Da, este o problema foarte grava. Cu timpul nu vei putea face fata unui contact sexual cu iubita sau sotia ta. Vei deveni ipotent. Asa ca lasa-te de masturbare.

| doctorandus a răspuns (pentru Emilian65):

Fals si agramat.

| SalutCeFaceti a răspuns:

Cam mult, dar nu e grav.

| GeneviveJ a răspuns:

Buna, nu este o problema medicala si mai degraba o problema interioara, incearca sa iti dai seama de ce faci asta, probabil iti lipseste experienta si contactul sexual. Mai degraba este o problema de sine, te regasesti oarecum facand lucrul asta neputand sa iti exteriorizezi anumite trairi. Daca si tu consideri ca este o problema ar trebui sa iei masuri, sa incerci sa te abti o perioada, sa iti ocupi timpul cu altceva.