Întrebare recomandată | VanatorulDeRecompense a întrebat:

Sunt foarte gelos, am o frica constanta de a nu imi pierde iubita, cand iese cu fetele, etc, mor sa nu e verific, sa nu o sun. Ce pot sa fac sa scap de aceasta gelozie?

10 răspunsuri:
greece12
| greece12 a răspuns:

Bine faci.
La cum te porti cu ea,ai motive intemeiate sa iti fie teama.
In plus, gelozia este masura increderii pe care o ai in propria persoana.
Cu cat esti mai gelos, cu atat ai mai putina incredere in tine.
Esti un tip generos?
Stii sa iubesti?
Persoana iubitei tale o consideri mai importanta decat persoana ta?
Este esential pentru tine este sa-ti vezi iubita fericita?
Cand vei putea sa raspunzi cu DA, la toate aceste intrebari, gelozia ta se va fi transformat in fum!

| s3byk91 a răspuns:

De gelozie nu scapi tata. incearca totusi sa ai mai multa incredere in ea.

| TreiSurori a răspuns:

Tocmai de aia nici nu mai are apetit sexual, ca o tratezi aiurea.
Ai grija de ea, e fragila, sensibila. Nu mai fii un porc gelos.

| NnDWtf a răspuns:

Una e sa o suni, sa o intrebi ce face. Alta e sa o suni si sa o intrebi cu cine e.
O sa se desparta de tine daca continui asa.

| Janek21 a răspuns:

Ca sa scapi de gelozie nu prea poti de unul singur. Ea trebuie sa-ti dea peste nas, sau macar sa te impinga pe directia cea buna.

Asta este si "rostul relatiilor", de a va completa. Poate sa te faca intentionat gelos din orice si sa-ti zica ca se potoleste abia dupa ce termini tu cu atitudinea de porc gelos, sau poate sa nu-ti ofere foarte multe motive si sa te faca sa ai incredere in ea.

Din punctul meu de vedere, esti un frustrat care sa nimerit sa puna mana pe ceva, ai devenit posesiv, si reactionezi ca un psihopat (nivel scazut de toleranta si actiune).

Ori realizezi singur ca esti fraier, ori vorbesti cu ea sa te ajute sa treci peste conditia asta. Altfel, tot raul va fi spre mai rau.

Răspuns utilizator avertizat
| Shavoo a răspuns:

Si daca esti indiferent zice ca nu-ti pasa. E bine totusi sa ai si un gram de gelozie... mai ales ca unora le plac barbatii posesivi. Daca asta esti tu. fi asa in continuare. Cine te place. te place asa. Daca-ti da motive de gelozie, e normal sa fii gelos. Bafta golane!

| GinglindSummer a răspuns:

E foarte simplu.Controleazati emotiile.Plus, trebuie sa stii ca cu gelozia asta a ta tu distrugi totul, fata o sa inceapa sa se simta ca in inchisoare si pina la urma o sa te lase.Asa ca ai grija.

| Vladutz2012 a răspuns:

Si eu am frica asta uneori, stiu cum e. Daca tu crezi ca e o relatie care ar putea sa-ti mearga bine, puneti toata increderea in ea. Nu inseamna sa nu fii atent la chestiile astea, dar incearca sa nu te indoiesti de ea sau macar nu-i arata sau n-o lasa sa observe si ea asta.winking

| Pikachu456 a răspuns:

Gandeste asa, daca ramai gelos o sa o pierzi si asta e sigur, sigur e unu mai bun ca tine, fi dracu relaxat, nu te mai gandi atat la ea, cati ani ai 15? oricum nu o sa ramai cu ea toata viata, mereu o sa fie alta pentru tine, altu pentru ea, eu asa iti vad relatia ta...pt ca o relatie normala nu exista gelozie de genu tau