| Bbbbbbbbbgfddd a întrebat:

Buna TPU cum pot sa scap de gelozie? Am o iubita care ma iubeste enorm dar eu sunt foarte gelos si nu vreau sa ne despărțim din cauza asta, nu o deranjează încă dar in timp se va sătura, ce pot sa fac sa scap de gelozie? Dau funda

Răspuns Câştigător
| Dana098 a răspuns:

Gelozia nu are ce cauta in cuplu, ea este o reactie des intalnita, dar nu este deloc sanatoasa. O persoana geloasa se simte mereu tradata, isi verifica mereu iubita si ii este teama ca relatia nu va avea niciun viitor. Cu siguranta gelozia ta apare din simplul fapt ca o iubesti si tii la ea si iti este frica sa nu o pierzi. Uite mai jos cateva sfaturi care pe mine m-au ajutat si cu siguranta te vor ajuta si pe tine.
1.Fa-ti o ocupatie si discuta deschis cu iubita ta despre gelozia ta fata de ea. Stiu ca poate fii destul de greu sa discuti cu ea despre asta, dar iti va fi iutila, astfel capatand mai multa incredere.
2.Fa-ti un jurnal si scrie tot ce te deranjaza. Si poti sa o faci pe iubita ta sa citeasca ce ai scris pe foaie sau in jurnal ca sa poata intelege ce te deranjeaza.
3.Investeste in tine. Ori de cate ori apare gelozia incearca sa dedici timpul tie insuti. Dedica-te la activitati care te pot avantaja fie fizic cat si pshic.
4. Infrunta-ti teama sau furia. Este important sa te eliberezi de acea furie interna negativa. Este esential sa-ti infrunti de unul singur teama aceasta si sa scapi de ce nu te face sa te simti bine.
5. Nu ezita sa ceri ajutor. Poti apela la un prieten si ii poti cere sfaturi. Este important sa-ti exprimi propria opinie fara sa-ti fie teama de a fi judecat.
SPER SA ITI FI FOST DE FOLOS SI ASTEPT SA-MI SPUI CUM DECURGE TOTUL DUPA CE INCERCI CE TI-AM PROPUS. Succes!

6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu are nici o treaba ADN-ul cu gelozia!
Gelozia este un sentiment de insecuritate, de control al celei pe care vrei sa-l posezi, sa-l controlezi in totaliate si tine direct de nivelul de inteligenta pe care-l ai si de increderea in tine.

Daca ai constientizat ca esti gelos, inseamna ca poti constientiza ca, gelozia asta prosteasca te condamna la singuratatea si nefericire pe veci, daca nu incerci acum sa te autocontrolezi si sa realizezi ca nu este normal sa controlezi pe nimeni, si nici sa stii tot timpul unde este si ce face.
Cand iubesti din toata inima, nu vrei sa vezi persoana iubita ca sufera, de aceea este indicat sa cuplezi creierul la gurita, cand te apuca criza de gelozie.

| Mak99 a răspuns (pentru Violleta2022):

happy,citesc si nu-mi vine a crede ce scrii.Cel/ceea care e gelos/asa de la inceput asa o sa fie toata viata, restul sunt detalii...

| kandaraki a răspuns:

Sa te desparti de prietena ta si sa ramai singur cu gelozia ta, sunteti un cuplu minunat

| Mak99 a răspuns:

Gelozia o ai in adn, ori este, au ba, nu poti sa scapi de ea, cel putin sa o mai moderezi...

| GabytzuROgamerJoKeR1634 a răspuns:

Devino pasionat de fetele 2D ele nu te-ar înșela vreodată și sunt mult mai frumoase că fetele2d îți spun eu nu vei regreta

Ca sa scapi de gelozie trebuie sa iti dai la.ba in fiecare zi. Te vei simti mai bine. Si desparta-te de prietena ta si apuca-te de lumea virtuala. Fetele de acolo sunt mult mai bune!