| Meffix a întrebat:

Sunt un baiat de 15 ani, iar prietena mea este de seama cu mine. De curand am inceput sa ne gandim la viitorul nostru.
Atat ea cat nici eu nu suntem pregatit sa ne incepem viata sexuala la o varsta pentru noi frageda si am stabilit ca primul contact sexual sa aiba loc la varsta de 17-18 ani...
Este vreo problema daca aman doi vom fi virgini la primul act sexual? Si daca este vreo problema am vrea sa stim care ar fi.
Va rog sa tratati aceasta intrebare cu maxima seriozitate. Multumesc anticipat. FUNDA CELUI MAI EXPLICIT SI BUN RASPUNS.

Răspuns Câştigător
| Alexakos a răspuns:

In primul rand de pe la varsta asta este bine sa incepi viata sexuala si felicitari daca o sa rezistati pana atunci. si tot de la varsta asta este pregatit "motorul" sexual al femei. pregatit pentru a face sex. daca face prea devreme sex (16 ani in jos) dupa actul/actele sexual/e apar complicatii, in organism. complicatii cu ciclu, cu....lucrarea corecta al organismului si etc. sunt multe care se complica dupa aia daca faci sex ca si fata de la o varsta prea frageda. si fete de genul sunt cu carul aici pe site care se plang de tot felul de probleme dupa sex. si culmea ca majoritatea au sub 16 ani.

si nu sunt amandoi pregatiti pentru sex. prima data trebuie sa stii ce este ala sex, care sunt riscurile, ce trebuie sa faci in caz de... sunt multe care nu ai cum sa le inveti prea repede si nici mintea nu e in stare sa le invete prea repede si sa le gandeasca cum trebuie (ca zic fetele ca ele sunt mai mature si mai pregatite. mda)

problema daca o sa fiti amandoi virgini la primul act sexual este ca:
baiatul = daca nu ai mai facut-o atunci o sa ti se beleasca (scuze expresia) penisul si o sa doara pentru ca ti se rupe ata.si mai este si faptul ca vaginul ei o sa fie stramt. s-ar putea sa-ti curga sange s-ar putea nu. dar o sa simti o usturime. (daca te-ai masturbat atunci nu o sa ai probleme dar cu toate astea tot nu s-a rupt de tot asa si tot o sa te usture) daca vezi ca nu mai poti continua de usturime las-o pe 2 zile nu fa deloc. ca sa treaca.
fata = cam aceeasi problema. fata are un himen (o chestie alba) si cand acel himen se rupe fata-si pierde virginitatea. si acelasi lucru. poate sa curga sange poate sa nu. dar in majoritatea cazurilor curge. si pe fata o doare pentru ca are vaginul stramt (logic) si s-ar putea sa o usture.

cel mai important cand o sa incepeti, e sa folositi neaparat prezervativ. si nu orice prezervativ de la supermarket ci de la farmacie. asta daca nu vrei sa te trezesti ca s-a spart.

insa cu toate astea... daca sunteti amandoi virgini o sa aveti o senzatie de neimaginat. intotdeauna cand faci prima data simti asta.

(sper ca nu am uitat ceva, niste amanunte) daca-mi aduc aminte ceva o sa scriu.

10 răspunsuri:
| Slow a răspuns:

Daca nu sunteti pregatiti pentru acest pas, este foarte bine ca ati cazut de comun acord sa mai asteptati cativa ani. In perioada asta puteti sa va bucurati de plimbarile lungi de mana, sa va cuibariti pe canapea si sa urmariti un film bun impreuna, sa va mangaiati, sarutati. Va veni si vremea sexului, mai incolo. Dar trebuie sa il priviti ca pe o placere, nu ca pe o obligatie, deci de aceea e foarte bine sa mai asteptati. Si chiar daca tu vei fi pregatit peste 2 ani, sa zice, dar ea nu va fi, asteapt-o si nu fa presiuni asupra ei, intelege-o.
Din punct de vedere fizic nu exista nicio problema daca ambii parteneri sunt virgini, insa va fi un picut mai dificl, fiindca niciunul dintre voi nu va avea experienta. Va fi ceva de genu "Mai la stanga, un pic mai jos, acolo". Iar tu cu ea va trebui sa ai grija sa nu o doara, sa fii finut. Dar pe de alta parte eu cred ca este un lucru minunat ca veti avea ocazia sa traiti aceasta unica experienta impreuna. Informati-va totusi inainte cum se foloseste corect prezervaticul si chestii din astea, sa petreceti o noapte placuta si in totala siguranta. Bafta si iubiti-va mult!

| KamyKaze666 a răspuns:

Uite niste oameni sanatosi mintal care vor sa isi inceapa viata sexuala mai tarziu happy
Si de ce zic ca ei sunt sanatosi? findca sunt constienti ca nu sunt pregatiti sa ca trebuie sa mai astepte multi nu sunt constienti la ce riscuri se expun dezvirginanduse la 14 ani organismul nu e pregatit de asta si pot aparea complicati daca din nefericire prezervativul face pur si simplu "POC" si-au distrus vitile findca poate copilul va iesi cu malformati si credeti ca ei si lui daca dupa asta relatia va mai fi si vor fi pe bancile facultati amandoi si unul va trebui sa isi ia un job ca sa aiba grija de ala micu'?
Si nu e chiar foarte bine ca vreti sa incepeti viata sexuala mai tarziu nu e nimic rau in asta atunci veti fi mai pregatiti happy Ce pot sa va zic in afara de sa va tina si m-a bucur ca mai sunt si oameni care la 15 ani nu se gandesc la inceputul vieti sexuale am spus si mai sus de ce
Bafta tongue

| neutrino a răspuns:

Deja ati pus carul inaintea boilor. Planul vostru de viitor este sa aveti grija unul de celalalt, sa invatati cat mai bine si sa va iubiti cat mai mult. Daca ati pus problema sexului, trebuie sa stiti ca dupa sex vine repede si despartirea, pentru ca asa e viata la 16 ani. Viitorul vostru depinde numai de voi. Succes!

| Pitzipoanca a răspuns:

Nu va fi nicio problema. Folositi protectie si totul va fi ok. ^___^. Veti avea sansa sa invatati impreuna.

| Ovidiu11 a răspuns:

Te impusca careva daca nu ai primul contact sexual la 15 ani? Asta conteaza doar pentru tine.

| ĂăăAlexandra a răspuns:

Pentru inceput iti voi spune ca e bine sa nu incepi viata sexuala de la varste fragede. Cel mai bine ar fi sa incepeti de la 17-18 ani asa cum ai spus si tu, iar daca sunteti virgini aman doi nu este nicio problema, cu atat mai bine. happy Va urez bafta si sa ramaneti impreuna amandurora! Succes!

| GLu a răspuns:

Nu este nici o problema daca sunteti amandoi virgini, cu atat va fi mai bine ca nu vor exista reprosuri, si nici nesiguranta unuia dintre parteneri "vai daca nu ma descurc". si cred ca sunteti printre putinii care dorecs sa-si inceapa viata sexuala dupa ce devin adulti (legal). Bafta!

| Lucian26 a răspuns:

De scoala nu pomeniti nimic? banuiesc ca si ea face parte din viitor

| Meffix explică (pentru Lucian26):

Scuzati-ne ca nu am precizat asta dar credeam ca se subintelege ca scoala este pe primul plan. Noi, insa, ne gandim din-nainte la aceasta problema tocmai pentru a preveni orice situatie neplacuta. Dupa cum am precizat mai sus, noi am stabili de comun acord ca acest lucru sa aiba loc cand noi vom fi majori si pregatiti din toate punctele de vedere.

| Lucian26 a răspuns (pentru Meffix):

Este super ok ce sa zic