| anonim_4396 a întrebat:

Salut TPU! Știu ca nu e categoria cea mai bună, dar este cea mai căutată și am nevoie de un sfat cât mai rapid să nu fac vreo greșeală. Sunt băiat, am 18 ani împliniți de 2 luni și m-am îndrăgostit de o boboacă de 15 ani. Este în regulă să am o relație cu ea? Noi ne înțelegem super bine și chiar e destul de matură pentru vârsta ei, dar dacă este nevoie o voi îndepărta cu multă durere în suflet. Nu vreau să mă faceți pedofil sau etc, nu e vorba despre asta. Vreau doar un sfat cu ce ar trebui să fac. Majoritatea îmi spun aceeași glumă de rahat pe care probabil toți o știm "5 minute bucurie, 7 ani de pușcărie" laughing e amuzant, dar nu e vorba despre asta frate! Aștept sfaturi, dau fundă! Vă pup

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ai răbdare pana face 16, atunci își poate da consimțământul legal, dar va trebui sa o iubesti nu sa îți bați joc de ea după ce a-ți udat cearceaful. Dacă o iubești mult asta este cel mai bun sfat, nu trebuie sa renunti la ea. Pana atunci ai grija sa nu întreții relatii sexuale cu ea, câteva luni nu o sa mari, mai așteaptă puțin. Aceasta chestie trebuie sa o discuți și cu ea, și sa o faci sa înțeleagă și sa ii dovedești ca o iubești, prin fapte evident nu vorbe. Nu trebuie sa renunțați unul la altul dacă va iubiți și înțelegeți bine, ci sa aveți putina răbdare. Daca o iubești cu adevărat ramai cu ea, intemeiaza o familie în viitor, șmecheria nu consta în numărul partenerilor, ci într-o partenera care valorează și îți oferă afecțiune și respect. Nu te lua niciodată după părerile turmei de oi, fi tu mereu însuți, ia deciziile pe care le simți, nu te lasă influențat niciodată de către cei din jur, nici macar de propria familie când iubesti o fata. Dacă e cuminte sa nu îți bați joc de ea ca s-ar putea sa nu mai găsești pe cineva care sa te iubească asa cum o face ea. Vezi ca definiția prietenei nu exista în 88 % dintre cazuri, când vei da de greu toți îți vor închide ușa în nas, se vor face nevăzuți. Niciodată sa nu îți iubești prietenii mai mult decât iubita, sa ii alegi pe ei in detrimentul ei, fiindcă doar ea îți va fi la greu alături și te va iubi, în timp ce "prietenii" se vor face nevăzuți.

5 răspunsuri:
| AnemonaP a răspuns:

Având in vedere ca sunt 3 ani diferența e totul ok. Nu e ca și când sunt 10 ani între voi și ea este minora. Nu mai asculta in stânga și in dreapta. Relatii de genul sunt cu sutele. Dacă voi va înțelegeți, și dacă ai consimțământul ei pe care cu siguranța îl ai, totul este ok. Nu îți fă griji.

| ania a răspuns:

Daca sunt dr acord si parintii ei de la 15 ani fetele se pot si marita

| Violleta2022 a răspuns:

Nu este in regula fiindca faci puscarie, ea fiind minora iar diferenta dintre voi mai mare de 3 ani.
Majoritatea alora care-ti spun gluma asta de rahat, iti spun ADEVARUL, ca asta este realitatea: puscarie intre 1 si 5 ani!

Ia de citeste legea aici:
https://legeaz.net/noul-cod-penal/art-220

Răspuns utilizator avertizat