| alessandra10 a întrebat:

Voi scrie destul de mult aici, dar sper ca cineva sa aiba rabdarea necesara sa citeasca si sa ma ajute cu un sfat.
Acum 2 luni eu si iubitul meu ne-am despartit dupa 8 luni de relatie. Ne-am iubit mult, insa lucrurile mergeau din ce in ce mai prost si in final am decis ca e mai bine pentru amandoi sa punem punct. Dupa despartire el mi-a scris aproape in fiecare zi, imi reprosa multe, arunca vina asupra mea, apoi isi cerea scuze. a durat asa vreo 2 saptamani. Eu incercam sa ma detasez de el si nu puteam deoarece ma cauta in continuu. La un moment dat mi-a spus ceva ce m-a enervat foarte tare, eram cu prietena care ne-a si facut cunostinta, si ea mi-a luat telefonul si i-a scris, ca si cum as fi fost eu, ca e un tip fara viitor si sa ma lase in pace. Stiu ca nu ar fi trebuit sa o las, imi pare rau si acum, dar dupa vreo saptamana i-am scris lui ca sa imi cer scuze si mi-a spus ca nu ii pasa de mine si ca l-am umilit. Acum vorbeste in stanga si-n dreapta ca ma uraste si nu ii pasa de mine...nu pot sa ii spun ca nu am scris eu acele mesaje, pentru ca am si eu o parte din vina.
Credeti ca o sa ma ierte vreodata pentru mesajele respective? Nu stiu daca o sa mai fim impreuna, dar cel putin vreau sa ne purtam ca doi oameni normali care au fost intr-o relatie daca ne intalnim intamplator, nu sa ma ignore. Nu l-am mai vazut de cand ne-am despartit si nici nu mi-as dori pentru ca m-ar durea foarte tare sa treaca pe langa mine fara ca macar sa imi arunce o privire. Stiu ca m-a iubit mult, a plans de multe ori pentru mine, chiar in fata mea. Credeti ca mai avem vreo sansa?

3 răspunsuri:
| AlbNegru09 a răspuns:

Depinde de sentimentele lui fata de tine. Daca isi mai doreste sau nu o relatie cu tine in viitor. Cert e ca trebuia sa-i spui ca nu tu i-ai trimis acel mesaj. Poate ar fi inteles si erati impreuna.

| gabiely a răspuns (pentru AlbNegru09):

Salut Alessandra, eu consider ca nu ști ce vrei așa ca lăsa timpul sa treacă fara sa îți pui prea multe întrebări, daca te-ai despărțit de el este pentru ca nu il mai iubești si acum simți doar mila pentru el, cand doua persoane s-au iubit este normal ca un raport sa se termine si sa nu mai aveți nimic de a face unul cu celalalt, nu exista prietenie după pentru ca e clar ca el inca suferă iar tu nu mai ai sentimente pentru el.Fiecare trebuie sa își vadă de drumul lui ca sa nu rămână in trecut, iar daca te împaci cu el nu are sa meargă o data ce ați ajuns la despărțire, deci o sa va dați seama ca nu aveți nimic in comun din nou.
Iar daca prietena ta i-a trimis acel mesaj, te deranjează faptul ca nu te mai căuta, ca sa te simți importanta doar asta nu ca il vrei înapoi, deci data viitoare când te mai despărți sa fii mai sincera si mai decisa.

| PsihologMariusIftimie a răspuns:

Nu intotdeauna este posibil ca doi oameni care s-au despartit sa mentina relatii armonioase de prietenie. Uneori insa, trecerea timpului ne ajuta sa trecem cu vederea anumite aspecte. Daca dialogul nu este posibil intre voi, ar fi util sa gasesti o cale de a te detasa. Nu iti dori imposibilul fiindca o sa te doara!