| Dani118 a întrebat:

Salut tuturor. Am 27 de ani și sunt un pic îngrijorat pentru sănătatea mea sexuala.
Vă rog să luați în serios tot ceea ce scriu și că rog sa îmi răspundeti dacă ați pățit și voi la fel.
De-a lungul timpului viața mea a fost destul de stresanta mai ales in ceea ce privește job-ul meu. Neavând o relație stabilă de o perioada mai lunga de timp pentru că m-am despărțit de fosta prietena, deseori obișnuiam să mă masturbez destul de des (câteodată chiar în fiecare zi). Totul a fost ok, până când m-am decis că nu este prea bine ceea ce fac și am decis sa mă opresc pentru că devenise o dependenta care pusese stăpânire pe mine. Mi-a fost destul de greu câteva zile. Gândurile nu îmi dădeau pace și devenisem foarte excitat și agitat, dar m-am abținut. După ce a trecut aceasta perioada, am observat că pofta mea sexuala scăzuse, nu mă mai excitam la fel de ușor și am început să devin îngrijorat. Practic înainte nu mă puteam abține, iar acum nu mai am pofta sad Menționez că am erecție, dar nu mai sunt excitat, iar cheful dispare rapid. Am procedat oare grasit că m-am abținut sau este normal ceea ce se întâmplă și înainte având aceasta dependenta de-asta eram atât de înfierbantat. Nu sunt inca obișnuit cu un apetit sexual mai scăzut și îmi este teama sa nu fii pățit ceva sau sa am viața sexuală afectata pe viitor. Menționez că acum după mai multe zile m-am masturbat deși nu mai aveam acea placere atât de intensă care înainte era de necontrolat. Acum ejaculez mai putina sperma și mă îngrijorează că nu mă mai exchit la fel de tare. Nu am avut niciodată nici o problema de natura sexuală.
Vă rog să îmi spuneți dacă este normal sau am pățit ceva din cauza asta.

3 răspunsuri:
| ania a răspuns:

Este normal, Si eu m/am masturbat in adolescenta apoi am renuntat pnetru ca ma simteam extrem de vinovata, 8 ani pauza, pe urma m=am casatorit si m=am simtit foarte atrasa fizic de sotul meu.

| anonim3247 a răspuns:

Ai întrerupt obișnuința organismului de a face sex zilnic când nu te-ai masturbat.

| anonim3247 a răspuns:

Te-ai luat după sfaturi proaste când nu te-ai mai masturbat că o să ajungi impotent.