| Deepk a întrebat:

Salut, am o problemă.
Împreună cu iubitul meu am decis să încercăm ceva mai mult ca săruturi și îmbrățișări, deci am mers la un act sexual. (Menționez că nu eram virgină, nici el...)
Problema care este. Timp de un an de zile n-am avut nici un act și brusc acum m-am hotărât. Însă, de la bun început el făra nici o protecție, adică a introdus-o de câteva ori așa fără nimic dar era destul de excitat. După care eu i-am spus că mai bine ne protejăm, multe se pot întâmpla.
Fiecare act al nostru a foat în așa mod, pentru câteva clipe făra nimic, iar după cu prezervativ. Acum așa o întrebare, de ce oare la mine nu se începe menstruația?
Am citit în mai multe surse că este imposibil să prinzi sarcină de la lichidul când este excitat. E corect sau nu?
Eu am discutat cu el că uit ce problemă, nu se începe și nu știu ce să fac...
El mi-a spus să stau liniștită că totul este okay, ca a fost atent și indiferent că era cu prezervativ a scos-o înainte de a finisa treaba. După care mi-a spus că a mai avut chestii de genul cu fosta sa, doar că ea era virgină și 2 luni a lipsit menstruația, iar după s-a început. Păi eu nu sunt ea, eu avusem deja relații înainte de el.
Ce oare poate fi?
Că îmi ies din minți cu totul, îmi vin 1001 de gânduri, fel de fel.
Chiar nu mai știu la ce să mă gândesc. O săptămână în urmă avusem niște dureri abdominale într-o zi și atât.
Îmi este frică...

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Fiindca nu ai oferit nici macar o singura informatie (strict necesara) in legatura cu ciclul tau menstrual si nici data/momentul in care au fost intretinute actele sexuale, in astfel de conditii NU se poate formula un raspuns obiectiv, pot fi emise doar simple pareri sau presupuneri cu totul subiective.
1.) Ciclul tau menstrual (NU menstruatia) este de tipul REGULAT sau NEREGULAT?
2.) Care este lungimea medie (chiar si aproximativa) a ciclurilor ca numar de zile intre 2 menstruatii succesive?
3.) Data in care a inceput ultima menstruatie?
4.) Data in care urma sa porneasca urmatoarea menstruatie?
5.) Zilele in care au fost intretinute contactele sexuale in actualul ciclu menstrual.
Numai in cazul in care sunt cunoscute aceste informatii/date care sunt strict necesare, se va putea formula un raspuns catusi de cat corect.
Numai daca au trecut mai mult de 21 de zile fata de momentul in care a fost intretinut ultimul sex neprotejat, doar in acel caz se poate efectua un test de sarcina al carui rezultat sa fie in mod garantat CORECT, VALID si VALABIL in proportie de peste 98-99%. Multa sanatate!

3 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

"El mi-a spus să stau liniștită că totul este okay, ca a fost atent"

povestea (masculilor) e tipică, oricum, organu' NU e atent și a; a c[ surprize pot apărea oricând. Baftă!

| Stegman a răspuns:

Foloseste prezervativul daca nu vrei sa ai surprize neplacute. El normal ca ii convine fara, isi pune mana in fund si pleaca in caz de ceva, si tu ramai cu un copil, sau avort Doamne fereste. Nu vrea cu prezervativ, nu mai faceti sex. Si gata ca nu esti papusa lui de plastic sa te foloseasca cand vrea si cum vrea. Trebuie sa fii desteapta.

| Hereiam7 a răspuns:

Nu cred ca e sarcina pentru ca totusi nu a curs inauntru sperma, iar cu lichidul acela probabil sunt foarte mici sansele sau chiar deloc, nu stiu daca e adevarata asta cu lichidul. Si eu am facut de multe ori fara prezervativ si nu a curs inauntru sperma, pentru ca scotea inainte, deci nici o sarcina. Cred ca doar iti intarzie. Daca chiar nu nu iti vine mergi la ginecopog sau fa-ti un test de sarcina, desi nu cred ca e cazul si o sa iti vina.