| DanielaDana11 a întrebat:

Salut. Ultima menstruație a fost pe 6 mai, iar pe 16 am avut un contact sexual protejat. De obicei, ciclul menstrual are la mine 31 de zile. Mă cam sperie această întârziere și ma intreb oare de unde o fi. Chiar si protejat, finalizarea s-a efectuat afara din vagin.
Menționez că de vreo doua săptămâni am inceput o perioadă stresanta, cu examene. Sa fie stresul o cauză sau sa mă îngrijorez mai tare? De o săptămână am diverse simptome specifice menstruației (crampe, acnee etc.) dar nu apare.
A mai avut cineva întârzieri de acest fel? Sau sa fi fost cumva un accident? Mersi

7 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Fiindca ai afirmat ca : ""De obicei, ciclul menstrual are la mine 31 de zile."" reiese ca ciclul menstrual este de tipul REGULAT in foarte mare masura. Insa chiar si in cazul unor astfel de cicluri foarte bine reglate, uneori/din cand in cand pot sa apara mici dereglari hormonale si astfel lungimea ciclului sa prezinte mici diferente de +/- 1-2 zile si din acest motiv pornirea sangerarii sa nu se produca exact in data care a reiesit prin calcul sau cea anticipata.
06.05 - 07.06 = 32 zile : Ovulatia s-a produs cel mai probabil in preajma datei de 25 sau 26 Mai (in loc de 24 Mai). Astfel reiese ca cele cca. 4-6 zile ale PERIOADEI FERTILE a ciclului menstrual actual, cele care sunt singurele zile in care s-ar fi putut foorma sarcina s-au suprapus peste intervalul zilelor de 21, 22, 23, 24, 25 si 26 Mai. Rezulta ca actul sexual intretinut in data de 16 Mai a avut loc intr-o zi absolut sigur 100% INFERTILA si ca urmare a fost cu totul IMPOSIBIL sa se poata forma o sarcina chiar si daca ar fi ajuns sperma in vaginul ''pasaricii'' tale la terminarea actului sexual.
In concluzie poti sa devii perfect linistita si lipsita de orice ingrijorare fiindca NU poate fi vorba de existenta unei sarcini si aceasta mica prelungire cu 2-3 zile a ciclului se datoreaza pur si simplu faptului ca din cauza stresului in organismul tau s-au produs mici dereglari ale activitatii hormonalre care la dandul lor au dereglat lungimea actualului ciclu menstrual. Insasi faptul ca au aparut si in acest moment exista semnele caracteristice simptomelor premenstruale, se poate afirma fara nicio retinere ca sangerarea menstruala va porni negresit in una din zilele imediat urmatoare. Multa sanatate!

| danieladana888 a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Mi-am uitat parola la cont, dar am ținut să îți mulțumesc pentru răspunsul foarte detaliat! S-a petrecut totul după cum ai spus, menstruația și-a făcut apariția astăzi.

Mulțumesc! Multă sănătate!

| Floridori a răspuns:

Chiar si in cazul unui ciclu menstrual regulat, mici diferente de +/- 1, 2, maxim 3 zile pot sa apara fara a reprezenta un motiv de ingrijorare.Pana si o singura intarziere de pana la 10 zile este considerata in limitele normalitatii in ceea ce priveste posibilele schimbari ocazionale din organismul femeii.
Aceste diferente se datoreaza micilor schimbari ale activitatii hormonale.

Atat crampele cat si acneea ocazionala sunt mai mult simptome ale sindromului premenstrual, decat ale unei sarcini.

Din moment ce actul sexual a fost protejat este evident ca nu poate fi vorba de sarcina, ci doar de o usoare dereglare hormonala care da, poate fi cauzata si de stresul puternic printre altele.

Deoarece ciclul tau are lungimea de 31 de zile, ar fi trebuit ca sangerarea menstruala sa porneasca ieri.Deci 1, 2 zile chiar nu ar trebui sa te ingrijoreze, mai ales ca prezinti simptome ale sindromului premenstrual ceea ce inseamna ca cel mai probabil sangerarea menstruala va incepe foarte curand.

Numai bine!

| danieladana888 a răspuns (pentru Floridori):

Mulțumesc mult pentru răspunsul detaliat! Multă sănătate!

| Floridori a răspuns (pentru danieladana888):

Cu drag! Iti multumesc la fel!

| orailibrail a răspuns:

Acum te sperie...
Consecintele faptelor tale.

| danieladana888 a răspuns (pentru orailibrail):

Poate data viitoare vei citi mai bine întrebările, ca sa iti poti da cu părerea in mod competent, nu după urechewinking