Întrebare recomandată | PangeeaRogvaiv a întrebat:

Voi ce parere aveti, dragostea poate sa dureze o viata asa cum se spune?

Răspuns Câştigător
| Wehes a răspuns:

Da si Nu.
Daca imi iau o nevasta pentru bani, pozitie sociala sau mai stiu eu ce chestii. clar nu o sa tina la nesfarsit ca nu avem lucruri in comun, etc si pana la urma o sa aiba loc si ''despartirea''.
Daca imi iau o nevasta pe care o iubesc mult, avem lucruri in comun, vrem amandoi sa inteiem o familie, clar va tine, chiar daca o sa aiba loc unele certuri. care sunt firesti happy

| PangeeaRogvaiv explică (pentru Wehes):

Corect, acelasi principiu il am si eu, la fel ca si tine, numai ca eu provin dintr-o familie unde se pune foarte mult accent pe bani, pozitie sociala si starea materiala, nu am voie sa ma casatoresc doar pentru ca iubesc un om si suntem pe acceasi lungime de unda, ci sa o fac pentru ceea ce respectivul are, dragostea mai putin conteaza in contextul de fata.

27 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Putine cazuri o duc la bun sfarsit dar in general se destrama destul de repede in relatiile astea libertine.

| Bacemi a răspuns:

Dragostea nu conteaza cat dureaza. Dragostea e doar o etapa intermediara intre iubire si iubire.
Daca alegi sa iubesti, iubirea poate dura o vesnicie.

| mona a răspuns:

Depinde,la unii dureaza pana cand moartea ii desparte, la altii dureaza cu mult mai putin

| DNSK a răspuns:

Se spune ca dragostea care dureaza 3 ani, e pentru totdeauna.deci, ca sa raspund la intrebarea ta, da

| darrio2007 a răspuns:

In general, da.Dar sunt cazuri rare.

| Adry05 a răspuns:

În zilele de azi, sunt rare astfel de poveşti. Mare păcat. o dezamăgire pentru mine, pentru că sunt o romantică incurabilă, şi ador astfel de poveşti. happy

| HeadUpAndSmile a răspuns:

Da, dragostea poate dura o viaţă. Cunosc persoane care sunt împreună încă de la 14 ani, sunt împreună şi acum, la aproape 30 de ani, şi se iubesc.

| LolaLollita a răspuns:

Da, atat timp cat exista armonie, intelegere, comunicare si cel mai important, respect! Ambrii parteneri trebuie sa se completeze reciproc.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Din punctul meu de vedere, dragostea poate să nici nu existe. Faptul că te obişnuieşti cu prezenţa unei persoane, nu înseamnă că eşti îndrăgostit. Când totul se termină, eşti trist pentru că ieşi din rutină, nu pentru că nu poţi respira aerul din cameră de unul singur. Să spui că nu poţi trăi fără o persoană, din punctul ăsta de vedere, mi se pare prostesc. Nu e ca şi cum, ai împărţi acelaşi organ cu ăla sau aia care te părăseşte.
Să zicem că dragostea există. Nu, nu poate dura o viaţă întreagă. Noi, oamenii suntem mult prea egoişti ca să punem mai presus de noi o singură persoană pentru atât de mult timp. Eu una nu aş putea face asta şi m-aş plictisi. Nu ştiu dacă pot avea o relaţie mai lungă de 5 luni. Cel puţin, persoanele de care am avut parte au devenit în final plictisitoare.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da.daca gandesti, si simti.adica daca ai creier, inima si suflet.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poate sa dureze...

| blueheart a răspuns:

Hei! Iubirea poate dura o eternitate dar conditia este de a fi impartasita de doua suflete pereche care sa simta aceeasi daruire,respect,tandrete, daruire, incredere, comunicare. Sa uiti de tine, sa te daruiesti total si el sa simta la fel. Nu are cum sa dispara o iubire profunda si adevarata decat atunci cand unul a uitat sa iubeasca si renunta de a mai lupta in doi. happy

Răspuns utilizator avertizat
| WeAreSmart a răspuns:

Doar dragostea adevarata dureaza o viata, si poate si dincolo de moarte!

| Love4Music a răspuns:

Se poate sau nu depinde de asteptarile si nevoile fiecaruia

| DaniAdrian a răspuns:

In dragoste se poate orice, azi poti sa iubesti maine poti sa uiti e ce s-a intamplat ieri, daca dragostea e puternica da se poate.

| Jee354 a răspuns:

Da.Indiferent daca te desparti de prima iubire tot aceleasi sentimente o sa le ai fata de persoana respectiva. Poti sa te indragostesti odata si sa fii cu acea persoana tot restul vietii..Sunt multe persoane cu povesti de viata romantice.Dar daca totusi iei pe cineva pentru bani sau ..Trebuie sa iubesti si sa fi iubit. Daca s-ar putea sa fie ambele laughing.Dar prima iubire iti ramane mereu undeva intr-un colt de suflet. Sper ca raspunsul meu te-a lamurit.BAFTA!

| Jee354 a răspuns:

Da.Dar indiferent. Daca te desparti de prima iubire tot o ai intr-un colt de suflet.Sunt multi oameni cu povesti emotionante sau romantice care toata viata au iubit aceiasi persoana..Sunt multi si acei oameni trebuie respectati si eu unul ii respect.P.SsadScuze pentru greselile gramaticale)

| ImiPlacToate a răspuns:

Da,poate sa dureze daca nu se cearta si tot e ok poate sa dureze, O zi buna

| liiaa a răspuns:

Uneori da. Uneori nu.Depinde de persoane, de cat de mult tin una la alta, de cat de bine se cunosc, de cat de mult se iubesc si cel mai important de cat timp se cunosc.Eu iau exemplu parintii mei:se iubesc, se si cearta, ca orice cuplu dar mereu se impaca, isi fac complimente, sunt adorabili love struck
Sper ca te-am ajutat. FUNDA?

| emiliaalexandra a răspuns:

Inca nu stiu dar cred in oamenii care spun ca nu sau indragostit niciodata

| DeutssDee a răspuns:

Poate dura dar cu foarte multe compromise din partea ambilor parteneri si trebuie sa ierte sa se inteleaga si foarte multe calitati`! Poate dar mai rar parerea mea`!

| Eusiatat01 a răspuns:

Da, poate dura o viata asa cum se spune. Si spun asta pentru ca am un exemplu in viata mea. Dar nu toata lumea are norocul asta. Multi traiesc toata viata doar din incercari de a-si gasi dragostea.

| CosminutzaAdee a răspuns:

Doar dragostea adevarata si reciprocahappy:*.

| Petru_Pantea_1968 a răspuns:

Categoric.Cel putin de o parte.Sant multe cazuri in care de ambele parti.

| bydanutza813 a răspuns:

Glumesti? Dragostea e de la inceput apoi e doar increderea si apoi ca sunt copii in familie si apoi pina la batrinete e ca ne-am deprins cu persoana data... Dragostea e de la inceput apoi e o viata reala. FUNDA