| andrey2012 a întrebat:

Dragostea poate sa dureze o viata, asa cum se spune? Sau cum se poate explica faptul ca unele cupluri rezista din tinerete pana la "final" si altele se destrama dupa numai cativa ani?

Răspuns Câştigător
| Esperança a răspuns:

Dragostea adevarata niciodata nu va trece. Nu poti zice, te-am iubit dar nu te mai iubesc, nu exista asa ceva.
Daca dupa un timp te desparti de acea persoana inseamna ca nu ai iubit-o si a fost doar o atractie fizica, o pasiune trecatoare sau o obsesie, dar in nici un caz iubire.
Cine nu iubeste nu l-a cunoscut pe Dumnezeu, pentru ca Dumnezeu este DRAGOSTE!
Familia mea are ca si temelie Cuvantul lui Dumnezeu si Scutul si Adapostul nostru este Isus Hristos!
In viata nu toate zilele sunt senine, dar daca Dumnezeu este la carma corabiei tale, vei trece cu bine prin orice furtuna! Vorbesc din proprie experienta, Dumnezeu a pus o dragoste atat de mare intre mine si sotul meu incat nu as putea sta departe de el nici macar o zi si nici el fara mine. Mereu imi zice ca fac parte din el, ca sunt trup din trupul lui.
Secretul unei relatii reusite este fara dar si poate Dumnezeu.

10 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Daca o relatie se bazeaza pe dragoste si respect reciproc, exista incredere, ea poate sa dainuiasca toata viata.Eu impreuna cu sotul meu avem 27 de ani de casnicie, a fost si soare au fost si nori, dar impreuna cu Dumnezeu am trecut peste toate.Chiar daca sotul meu a trecut printr-un accident grav, eu il iubesc mai mult decat inainte.Pana la moarte!

| andrey2012 explică (pentru EmaS):

Impresionant..Intradevar intre voi este dragoste sanatoasa, curata si cu siguranta nu ar fi fost asa daca nu l-ati fi acceptat pe Dumnezeu in familia voastra.

| DrunkenRat a răspuns:

Nu depinde de caz, este pur si simplu legat de evolutia sentimentului. De la adolescenta sa evolueze la ceva serios in care iti consideri partenerul parte din viata ta. Este o minciuna destul de nesimtita sa spui cuiva 'te iubesc ca la inceput' pentru ca nu exista asa ceva, cel putin nu exista un om care sa iubeasca un anumit lucru in acelasi fel pe o perioada lunga, oricum, ar fi o insulta sa ii spui cuiva ca relatia nu a evoluat 'ca la inceput'...

| mgtow a răspuns:

Depinde de caz poate rezista pana la moarte sau se destrama in timp.

| sabin89 a răspuns:

Iubirea dintre un barbat si o femeie este poate darul cel mai de pret pe care l-am primit noi oamenii. Ca ni l-a oferit divinitatea, sau ca l-am primit intr-un alt mod, asta e o alta problema. Dar este clar ca ea este un giuvaer, pe care trebuie sa il pretuim si sa il ingrijim. Din pacate insa, tendinta generala este de bataie de joc. De fapt, oamenii au tendinta sa isi bata joc de tot ceea ce este mai curat si mai de pret. Nu ati vazut ca si injuraturile cele mai comune se refera la mama si la tot ce are omul mai drag? Referitor la dragoste, uitati-va numai la muzica moderna. Urmariti cuvintele unui cantec, oricare vreti, din muzica rap, heavy metal sau oricare alt gen. Uitati-va cum apar pitipoancele la tv, cum un procent tot mai mare din cupluri nu-si mai legalizeaza casatoriile, ci traiesc in concubinaj (in special in Occident) sau uitati-va la extinderea fenomenului homosexual. Daca tendinta o vedem, cred ca putem anticipa si unde se va ajunge.

| andrey2012 explică (pentru sabin89):

Trist dar foarte adevarat...Parca inebunim pe zi ce trece iar acest "fenomen homosexual" se extinde ingrijorator de repede. Din pacate generatiile care vin din urma vor suporta consecintele si viitorul intr-adevar arata sumbru!

| GiveMeYourPussy a răspuns:

Sunt atatea vorbe despre dragoste. ca dragostea e asa ba ca e asa. iti zic eu ca nu i-a dat nimeni de cap dragosteiwinking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dragostea tine 3 saptamani, 3 luni, 4 ani sau toata viata

Răspuns utilizator avertizat
| ღLiFeHaSMeAiNgღ a răspuns:

Cei care nu s-au iubit pana la final inseamna ca nu s-au iubit deloc (nu s-au placut... Un alt lucru care le destrama familia este ca nu sunt credinciosi si nu stau alaturi de Dumnezeu.