| anonim_4396 a întrebat:

Salut, vreau sa spun ca in ultimul timp ( cam in ultimul an a inceput mai tare) am devenit din ce in ce mai antisocial si inchis in mine, am ramas fara prieteni si acolo a inceput totul. Inainte ieseam pe afara dar dupa ce m-am despartit de ei nu am mai iesit pe afara si nu am mai vorbit cu mine si am fost foarte retras iar de atunci lumea ma privea foarte ciudat, as vrea sa vorbesc si cu oameni dar numai pot, mai ales cu oamenii noi ma blochez/ma rusinez/ nu stiu ce sa zic si ma simt nelinistit. Daca nu vorbesc cu nimeni nu am nicio o treaba, dar daca vorbesc cu cineva de exemplu pe insta (si il stiu in real) ma simt din ce in ce mai nelinistit si mi-e si frica sa dau ochii cu el, dar nu teama ca imi face ceva ci teama ca ma va intreba cum de m-am bagat in seama cu el dupa atata timp (de exemplu daca ii scriu unui prieten vechi) si nu prea imi place sa raspund, ma simt foarte incomod. Mai bine tac si nu zic nimic decat sa raspund la unele intrebari care ma fac sa ma simt foarte incomod, numai cred in oameni, cred ca nu mai exista un om cu care sa ma pot intelege, mi-e frica sa mai incerc din nou sa vorbesc cu cineva dupa atata timp (ma refer sa fim prieteni sau ceva, ca asa salut, ce faci nu am o treaba asa mare daca il cunosc dar ma refer sa vorbesc zi de zi si etc) de multe ori ma gandesc ca mai bine muream mai de mult sau mai bine mor acum. Cand incerc sa fiu mai bucuros exact atunci se intampla ceva care sa ma faca incomod. Nu stiu ce sa zic, numai vreau sa sper la un viitor, nu ma vad pe nicaieri niciodata, ma vad tot singur si la fel ca acum. Mersi TPU happy

3 răspunsuri:
| Emma30555 a răspuns:

Sfatul meu este sa găsești un psiholog bun și sa discuți cu el. Poate sa te ajute mai mult decât sfaturile date aici. Ce pot sa zic este sa încerci sa nu ți mai pese atât de mult ce gândesc ceilalți și sa comunici cu oamenii, îți va face bine, și chiar dacă te respinge cineva sa nu ți pese pur și simplu, trebuie sa încerci sa fii puternic și sa treci peste toate anxietatile.

| anonim_4396 explică (pentru Emma30555):

Mi-e greu.

| Emma30555 a răspuns (pentru anonim_4396):

Chiar daca ti e greu, trebuie sa lupti putin.