| anonim_4396 a întrebat:

Salut, vreau sa spun ca nu ma simt bine de 2 ani, nimanui nu ii pasa de mine si de suferintele mele si nimeni nu ma iubeste. M-am saturat pana peste cap, de 2 ani nimeni nu vine sa zica ba prostule ce ai? Nu ai murit? Nimeni, viata mea e deja distrusa oricum si daca o sa mai traiesc va fi distrusa mai rau. Nimeni nu ma iubeste, nimeni nu ma intelege, nimeni nu ma ajuta. Pe dinauntru mereu plang, nu am prieteni, nu am pe nimeni. Vreau sa mor sa scap.

Răspuns Apreciat de Editori
| catablondu a răspuns:

Salut, poate dacă ne oferi un context mai complet al situației care te macină, putem veni cu soluții care să te ajute.
În primul rând, cred că ar trebui să îți dorești ceva pentru care să trăiești, dacă ne luăm după tradiție, se spune că nu primim a doua șansă.
Apoi Ar trebui să analizezi câți oameni cu care ai vrea să fii prieten cunoști și ce te ține departe de ei.
Pun pariu că ai pasiuni, că ai visuri și că ai proiecte de viitor pe care le neglijezi din varii motive.
Nimeni nu are motive să moară cât timp e sănătos.
Ai cunoscut vreun bolnav incurabil care ar da orice să mai trăiască un pic?
Încearcă să privești viața cu alți ochi și sigur, în timp, îți vei schimba părerea.
O seară faină, dacă vrei să detaliezi motivul acestei discuții în privat, nu ezita să-mi scrii. Îți răspund cu drag, în limita timpului de care dispun.
Cătălin.

4 răspunsuri:
| Andreeush a răspuns:

Mai întâi trebuie să te iubești pe tine însuți.
Lasă-i pe cei din jur, nu toată lumea e bună.
Tu ar trebui să faci o schimbare pentru tine, nu pentru alții.

| anonim_4396 explică (pentru Andreeush):

Ma astept de la familie. macar ei sa ma iubeasca.

| Donsavas a răspuns:

Așteptările ne aduc toată suferința. Dacă aș astepta ca cineva sa mi aduca o cana de apa, la propriu, nu mi ar aduce o nimeni, asa ca merg sa mi o iau singur, pentru binele meu.
Eu zic sa mergi pe principiul asta in viata sau sa ti tratezi depresia cu antidepresive. E alegerea ta.

| QElenaBoghiu a răspuns:

De ce aștepti de la altul?

Nu trebuie să te iubească "lumea "

Când vei învăța să te iubești pe tine și să iti pese decât părerea ta. Atunci vei fi fericit.

Repet. Nimeni nu este responsabil pentru fericirea /tristețea ta.

Ești singurul care poate să schimbe iubire din ura și fericirea din tristețe.

| anonim_4396 explică (pentru QElenaBoghiu):

Ma astept de la familie.

| Subsemnatul123 a răspuns:

laughing
Bine ai venit in lumea reala
Evident ca nimanui nu-i pasa de tine si de ce suferi tu. O sa-i pese psihologului daca o sa-l platesti. Lumea este egoista, le pasa de binele lor nu de binele altora. N-o sa vina nimeni la tine sa te intrebe ce ai pentru ca nimeni nu prea vrea sa se complice pe degeaba cu problemele altora.

| anonim_4396 explică (pentru Subsemnatul123):

Ma astept de la familie. macar

| Subsemnatul123 a răspuns (pentru anonim_4396):

Daca ai o familie normala da. Dar nu cred ca te intreaba nimeni daca nu dai si tu de inteles. Si de ce nu incerci sa lamuresti aici ce suferinte ai?

| anonim_4396 explică (pentru Subsemnatul123):

Am depresie si anxietate

| Subsemnatul123 a răspuns (pentru anonim_4396):

Da am observat asta de la inceput. Dar de ce?