| anonim_4396 a întrebat:

Vreau sa va cer un sfat.

Am 22 de ani si nu am sarutat niciodata o fata, de prietena nu se pune problema. Problemele sunt urmatoarele: am anxietate sociala si depresie, nu am prieteni, sunt urat si gras. Am incercat sa slabesc de ani de zile, dar mereu ma ingras la loc oricat de sanatos as incerca sa mananc. Iar pastilele de anxietate si depresie fara de care nu as putea functiona normal in societate ingrasa. Anxietatea face greu interactiunea cu o fata chiar si daca exersez. Faptul ca sunt urat le face sa ma si insulte in fata. Din cauza problemelor de sanatate nu am facultate, nu am prieteni, nu am masina, ies rar afara, practic nu fac ce face un tanar normal la varsta aceasta.

Cum pot sa atrag si eu o fata sa ma placa asa cum sunt?

22 răspunsuri:
| FemeiaPisică a răspuns:

De ce te consideri urât și gras? Poate că această teamă a ta îți dă impresia că ceilalți din jurul tău îți văd doar defectele. Uite, lumea din ziua de astăzi este foarte rea, nu mai este cum era odată. Cât despre fetele care te-au insultat să le fie rușine. Nici nu le poți numi fete, ele trebuiau să te încurajeze să comunici. Nu ai nevoie de pastile pentru această teamă, ai nevoie de cineva în care să ai încredere și să te sprijine. Nu renunța, există pentru fiecare dintre noi o persoană specială.
Uite, dacă ai nevoie să discuți cu cineva îmi poți trimite un mesaj privat și eu o să îți răspund. Știu că nu mă cunoști, dar ți-ar prinde bine să comunici cu cineva.

| RAY a răspuns:

Man viata nu e corecta, nu-i frumoasa, nu te astepta sa te placa cineva trebuie sa te placi tu in primul rand, faza cu fetele vei gasi si tu cauta si tu una ca tine

| T0T a răspuns:

Lasa pastilele de orice fel in primul rand. Iti recomand sa iesi in fiecare seara cand e apusul la o alergare...
Cat de fete asteapta si nu te da batut.

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns:

Eu nu stiu exact ce fel de tratament pentru anxietate si fobie sociala faci tu daca spui ca nu prea iesi afara din casa, nu poti urma cursurile unei facultati iar interactiunea cu o fata ti se pare ceva de domeniul SF dar te asigur ca nu functioneaza. Schimba tratamentul, schimba medicul, schimba ceva in viata ta. Nu uita ca pastilele iti dau un imbold dar nu rezolva problemele in locul tau.

| Țoglă a răspuns:

Răspunsul este "sport". Să faci sport.
Chestiunea cu dieta nu merge decât la femei.
Căaută un tovarăș sau unchi ceva cu care să alergi în fiecare zi și așa slăbești în timp ce mai vezi lumea.
Sportul este un pas înainte de a renunța la anxietate.

| OmulDeStiinta1986 a răspuns:

Buna. suna la www.telefonulcopilului.ro ca acolo gasesti persoane cu experienta care sa te ajute.

| OmulDeStiinta1986 a răspuns:

Te-ar ajuta mult sa mergi la un psiholog bun

| MissADEEL a răspuns:

1. Cauta un psiholog. Daca ai avut deja unul si simti ca in acelasi stadiu ramai, schimba-l. Schimba pana dai de cineva care sa te ajute. E o munca de cautare, dar merita.
2. Intreaba-ti medicul ce fel de pastile ti-a prescris. Este dreptul tau de a fi informat, nu iti face griji. Cred ca ar trebui sa stii ca degeaba, dar absolut degeaba iei medicamente daca nu discuti cu cineva care sa te consilieze. Se folosesc tranchilizante sau antidepresive pentru anxietate. Unele preparate pot sa te oboseasca foarte tare, sa te faca leguma, iar altele pot ingrasa mult. Sa fii atent daca observi vreo schimbare sau daca ai observat, asta pentru ca sa fii gras sau extenuat fac mai mult rau problemei tale. Discuta toate astea si cu medicul. Cum oamenii nu sunt masinarii, si pentru dansul poate fi foarte greu sa nimereasca un preparat util. Gresit din partea acestuia sa nu schimbe ceva, nemultumit pe buna dreptate de aspect si cu anxietate sociala e o combinatie teribila!
3. Din cate ai scris, pot sa fiu de parere ca stim cauza, aceasta fiind lipsa ta de incredere in propria persoana. Probabil un decalaj sau o nesiguranta permanenta. Poate esti constient, poate nu. Ia un caiet. Noteaza-ti de ce crezi ca suferi. Noteaza reactiile aparute, de ce au aparut, ce blocaje ai. In tulburarea asta, cunoasterea de sine este esentiala. Pot sa pariez ca pana si daca scrii te va linisti, vei avea ocazia sa faci conexiuni, iti vei pune mintea la cotributie mai organizat decat de obicei...
3. Fa in asa fel incat sa te simti valorificat. Cauta-ti vocatia, fa cate activitati se poate si descopera ce iti place si la ce esti bun. Asa capeti o amprenta care va atrage persoanele cu acelasi tip de mentalitate/cu o ocupatie comuna si... prieteni!
4. Pentru aspect. Intai intereseaza-te sa nu ai vreo boala si de-aia sa nu poti pierde destule kilograme. Fa sala, cauta un antrenor, legat de dieta, acelasi lucru, nutritionist. Ai nevoie si de motivatie. Daca nu o ai, nimeni nu te poate ajuta si nu o sa progresezi deloc.
Ca estetica, poti cauta o freza frumoasa si care te avantajeaza. Ai grija de igiena si pune pret si pe cum te imbraci. Nu ai nevoie de haine scumpe, ci potrivite cu bun gust.
5. Tratamentul de obisnuire este ceva evident, confruntarea fobiei. Cum pentru arahnofobi se foloseste un paianjen pe care sa il ia in brate (e si asta o varianta), dar intr-un mediu controlat de catre un medic sau consilier psihologic, asa poti face tu cu oamenii.
Mai simplu: terapia de grup.
Cand incepi sa vorbesti intr-un grup si vezi ca poti sa te simti cat de cat in largul tau, imposibil sa nu progresezi! Fiind cineva „mai mare" in acel spatiu, poti sa nu ai grija insecuritatii.
Cand treci de stadiul asta, inaintezi, pana cand problema devine mult mai usor de manevrat.
Poti sa dai de esecuri, dar incearca sa inveti din ele, invatand din propriile greseli mergi inainte.
6. Cand ai ocazia, pune-i detaliat psihologului toate intrebarile de care ai nevoie, afla de la acesta toate raspunsurile pe care vrei sa le stii. Daca e unul competent, la fel, imposibil sa nu te ajute.
7. Nu tinti prea sus cu fetele! Oricat de rautacios ar suna, conteaza aspectul exterior! Oamenii se cupleaza in functie de asta, e natural, iar, daca vezi un cuplu cu mari diferente, e clar ca e ceva la mijloc. Ori e unul din ei un geniu, ori e bogat, ori are o problema anume, ori un interes.
Ca un sfat mai scurt din partea unei fete: nu fi nici prea apropiat, nici prea dragut, dar nici dezgustator sau nesimtit. Toate cu ratie, altfel fata se va plictisi. In rest, presupun ca ai tot auzit. Compatibilitate intre tine si ea, umor, curaj, eleganta, creearea bunei dispozitii.
Bafta! happy

| T0T a răspuns (pentru MissADEEL):

Rossi, un psiholog nu iti da o prietena. Eu chiar nu as vedea ce ar putea schimba un psiholog cu ajutorul unor vorbe false. Nu stiu. Poate pe unii ii ajuta intr-un fel dar eu nu ii inteleg.

| MissADEEL a răspuns (pentru T0T):

GreyN, nu e nicio vorba falsa, de unde pana unde?
Clar nu ai inteles.
El este acolo pentru CONSILIERE. Nu este un automat de complimente.
Ii spui problema, iar acesta incearca sa depisteze ce se intampla. Dupa, iti propune diferite piste pentru a te trata. Cu alte cuvinte, faci munca singur, dar afli o modalitate prin care poti ajunge la rezolvare.
Fiind psiholog, gratie studiilor sale, invata cum oamenii actioneaza, cum gandesc, cum reactioneaza la stimulii externi si de ce, astfel incat poate sa isi permita si are sanse sa te aduca pe un fagas normal.
In plus, fiind o persoana platita si cu studii in spate, e mai sigur sa te poti confesa decat oricui altcineva, ea e acolo sa te asculte si nu o face din prietenie sau din interes pentru x. Ci, pur si simplu, fiindca este platita sa faca asta. Sa nu uit de confidentialitatea pacientului, asigurata prin lege.
Problema cu anxietatea este ca e o tulburare complicata in ultimul hal. Este teama fara obiect, iar cauzele trebuie cautate in interior. In plus, cea sociala e si mai si. Oamenii te judeca pana si pentru manifestarile tale care par inexplicabile cat timp nu e un pericol real. Ce sansa ai sa primesti un sfat bun de la cineva complet paralel? Sau ce sansa ai tu sa intelegi ce se intampla de fapt cu tine? Ai intrebari carora le cauti raspunsuri. Ai unele griji care par delirante unui om fara aceasta problema sau usor de confruntat.
Autorul intrebarii a specificat ca nu are prieteni. Cum ai vrea sa poata sa treaca peste asta de unul singur cand nu stie ce sa faca, nu are cu cine sa vorbeasca? Ii zice SOCIALA fiindca are legatura cu oamenii! Daca stia pe ce traseu sa o ia, intrebarea aceasta nu mai exista pe TPU.
Nu stiu daca tu ai fost vreodata la un psiholog, asa ca probabil iti imaginezi o masina de mangaieri si de sters lacrimi. Nu este o masina, nu rezolva nimic cu o bagheta magica. Fapt stiut si recunoscut.

| T0T a răspuns (pentru MissADEEL):

Eu unul as prefera sa nu primesc nici un sfat de la nimeni deoarece pot sa gandesc, si stiu singur de ce am nevoie si de ce nu am nevoie si sa nu ma descarc nimanui daca nu este o conversatie bazata pe interes sincer. Cel mai bine e sa te descarci cuiva caruia ii pasa. Eu nu voi consulta niciodata un psiholog pentru ca nu am nevoie, si ti-am spus de ce. Ori sinceritate ori deloc.

| T0T a răspuns (pentru T0T):

Oricine, daca are si putina materie cenusie, se cunoaste mult mai bine decat ajunge sa il cunoasca oricine altcineva. Psihologul este o inutilitate in cazul asta.

| MissADEEL a răspuns (pentru T0T):

Acest tanar adult a pus o intrebare, a cerut o solutie pe un site unde tot oameni raspund, asa ca de-aici rezulta ca e in dificultate. Cum problema sa este dificil de desirat si implica unele griji interioare mai neobisnuite, un specialist e mult mai util.
Nici nu trebuie sa ii pese mai mult decat de a isi face datoria. Nici tu nu esti ca sa faci din psiholog un prieten. Tu esti acolo ca sa te faci TU bine. Nu venim la doctor ca sa facem un schimb emotional, nu suntem pe picior de egalitate. Tu imi dai o solutie, eu iti dau banul. Asa merge treaba. Asa e si in business.
Legat de prietenii sincere, pot sa pariez ca ti s-a pus o intrebare legata de un domeniu unde erai complet paralel. Iti pasa de persoana aceea, sunteti atasati. Insa ce poti sa ii raspunzi si sa si ajute? Consolarile si dulceturile sunt utile, dar nu pe termen lung si nu ataca problema. Mai ales ceva precum o tulburare psihica.
Imi pare bine ca te descurci in viata si ca nu ai nevoie de un sfat profesional, insa nu toti sunt ca tine. Ceea ce nu e un lucru rusinos, nimeni nu s-a nascut invatat.

| T0T a răspuns (pentru MissADEEL):

Pe tip nu are cum sa il ajute un psiholog sa isi faca o prietena, asta nu intelegi. Si cum am spus, nu toata lumea, dar majoritatea ar putea sa se cunosca mai bine decat i-ar cunoaste un psiholog. Cat despre ascultat este inutil. Eu asa sunt. Vreau sa fiu ascultat numai de cei carora le pasa. E cum ai avea bani, si ai cumpara iubirea unei fete. Ia spune-mi tu, nu mai bine deloc decat acel gen de iubire? Sunt chestii comparabile, si trebuie sa stii sa vezi situatia si sa ai o viata bazata pe realitate si sinceritate.

| T0T a răspuns (pentru T0T):

Nu neg ca sunt unii care stau mai prost cu intelectul si care au probleme psihice, dar doar pentru aia este util psihologul. Intelegi?

| T0T a răspuns (pentru MissADEEL):

Cat despre solutie eu i-am oferit una. O solutie care sa il impinga de la spate fara ca el sa se deplaseze mie nu imi place sa dau.

| MissADEEL a răspuns (pentru T0T):

Am citit si solutia pe care tu i-ai oferit-o. Bun, te-ai pus in pozitia de a da un sfat dupa cum crezi de cuviinta. Foarte bine, chiar ai facut pe psihologul. Asa cum si eu, si ceilalti am facut.
Asta face si el, ceea ce facem noi asemenea, insa transforma in profesional. E ca atunci cand un amator fara unelte incearca sa deseneze un peisaj versus un desenator cu o trusa mare si variata. Amatorul va incerca sa se descurce dupa cum intuieste. Desenatorul stie de plan, stie de umbre, stie de opacitate si de restul si are si bagajul cu care poate realiza un desen cat se poate de reusit. Amatorul poate sa faca si el o treaba buna, dar nu va fi nicidecum suficient de bine facut desenul.
Nu e chiar cel mai bun exemplu, dar am incercat, vad dupa unde ajungem.
Ai putea sa accepti ca ai alt stil de a aborda o problema si de a gandi. Este in regula. Ceea ce functioneaza pentru tine, totusi, nu functioneaza pentru toata lumea. Fiecare are istoria, cultura, educatia, vocatia si capacitatea lui.
Cat despre exemplul dat de tine, uite diferenta: bogatul nu cumpara iubire, e doar un comert, femeia o sa ia banul pentru a i se oferi acestuia, dar o sa MINTA ca, de fapt, iubeste. Nu exista bunul principal aici, este un schimb inegal. El iubeste, ea nu, dar ea va minti.
In schimb, psihologul o sa iti spuna chiar ca e platit sa te ajute si chiar o sa iti ofere ce cauti fara sa te minta in niciun fel. „Fa asta, nu face asta, deoarece, atunci faci asa, pentru ca…" si dupa dai banul. Fiindca tu asta cauti, si ai in fata, iar rasplata in portofel. Dupa cum am mai spus, psihologul nu o sa vina dupa el ca un inger pazitor, tot impins de la spate se numeste.

Problema psihica este exact asta: anxietatea sociala. Poate fi incadrata in alta, precum tulburarea obsesiv-compulsiva, sau de sine statatoare. Este o rotita care nu se invarte cum trebuie in unele momente, dar nu e ca un handicap de nerezolvat sau ceva deosebit de periculos.

| GoodDay9 a răspuns (pentru MissADEEL):

Hmm,un psiholog nu te ajuta sa-ti faci o prietena, doar iti da niste sfaturi. daca chiar vrea sa te ajute, ar putea sa te programeze la sedinte de terapie sa fii cu o fata, si sa ii puna pe amandoi fata in fata sa discute.Asta ar ajuta, parerea mea. Sau sa caute o femeie psiholog, sunt o gramada de fete tinere 25 + ani si l-ar ajuta foarte mult, pentru ca ar putea creea niste 'jocuri'/exercitii de comunicare fata-baiat.

| MissADEEL a răspuns (pentru GoodDay9):

Am scris la ultimul punct despre terapia de grup. Ai reiterat ce am spus, cu alte cuvinte. Sunt de acord cu tine, pare o rezolvare convenabila.

| veryhonest a răspuns:

Daca nu-ti place stilul tau de viata, atunci ia pur si simplu atitudine. Vrei ca toata viata sa fii in stadiul asta? Esti prea gras? Tine-te de o dieta si mergi la sala...iar la chestia cu anxietatea sociala e acelasi lucru. Totul depinde de tine, daca vrei sa se schimbe ceva in viata ta, actioneaza. Niciodata nu e prea tarziu, nu conteaza varsta. Prietenii te accepta asa cum sunt. Cei care te-au insultat fata in fata, sunt niste oameni aroganti care nu merita deloc sa fie bagati in seama. Cu depresia nu ajungi niciunde. Ca sa realizezi ceva in viata trebuie sa ai incredere in tine.

| andreiul78 a răspuns:

Din clipa asta, incearca sa nu mai stai in casa. Iesi pe afara cat de mult poti, si incearca sa vorbesti cu cat mai multe persoane. Sa nu iti fie frica sa vorbesti cu o fata sau rahaturi de gunul. Incearca sa iti traiesti viata de acum fara sa ramai cu vreo urma de regret in spate. Iesi cu prietenii, daca nu, mie mereu imi place sa ma plimb pe strada, de nebun asa. Mai ales cand sunt multe fete pe strada, uneori ma uit in ochii lor si ele in ochii mei si involuntar le fac cu ochiul.(jur ca involuntar, adica nu fac asta cu o anumita intentie sau ceve.). Nu imi pasa ce crede restul lumii despre mine. Incearca sa comunici cu cat mai multa lume si astfel vei invata cum sa abordezi opersoana sau tot felul de chestii din astea. Ai sa vezi ca viata va deveni mult mai buna.
Incearca, pana la urma ce ai de pierdut?
Bafta! happy

| Buciumela a răspuns:

Eu zic să nu te dai bătut. Dacă chiar nu reușești atunci încearcă să cauți fete grăsuțe. Dacă vrei o frază de combinat o fată grăsuță îți recomand: Aș vrea să fiu colesterol ca să-ți pot curge prin vene și să-ți ajung la inimioară, grăsuțo. laughing Toate cele bune! :*