| Johander4k a întrebat:

Olanzapina îngrașă? Am auzit câteva ponturi. Sunt și retras, depresie etc. Vreau să mă îngraș dar cred că am metabolismul mare. Oricât mănânc nu se prinde nimic. Poate e și din cauza stresului. Pot ajuta aceste pastile?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| Donsavas a răspuns:

Olanzapina e un depresant major. El doar sedeaza. Ca efect adverse ai si cresterea apetitului dar nu încetinește metabolismul asa cum crezi. Personal nu ti recomand sa iei antipsihotice pentru asta dar cu acord medical poti incerca.

| zăGhost a răspuns:

Nu poti sa iei un antipsihotic doar asa pentru ca vrei tu sa te ingrasi. Poti avea efecte adverse foarte aiures. Pentru ingrasare du-te la farmacie pentru suplimente alimentare sau la medicul de familie. Pentru depresie se ia antidepresiv, nu antipsihotic sau se face terapie.

| crysty1222 a răspuns:

Mama mea ia olanzapinza si pot sa-ti spun ca nu pastila in sine ingrasa. Dar are unele efecte adverse printre care si marirea poftei de mancare, de aici si ingrasarea. Provoaca si o stare de somnolenta grava, o sa te simti nasol toata ziua. Oricum, pastilele aste a se iau cu reteta de la medicul psihiatru, deci cel mai bine ar fi sa mergi la un consult, nu sa iei pastile dupa capul tau, mai ales din zona asta psihiatrica. Iti poti face mai mult rau.

| Iulia_Constantinescu_1987 a răspuns:

Da se pare ca ingrasa.Va pot recomanda un psihiatru bun.