| Nelly15 a întrebat:

Salutare. Am o mica intrebare, oarecum despre fete. Adevarul este ca mi-am pus ochii pe o fata inca de la inceputul anului scolar si imi cam place de ea. Suntem in aceeasi clasa, si avem aceeasi varsta - 15. Nu am vorbit prea mult cu ea insa as avea nevoie de cateva sfaturi.
Personal ma consider destul de urat. Din simplul fapt ca port ochelari (Insa fara ochelari arat ca si un copil de cel mult 10 ani), desi toti din cercul meu de prieteni imi spun ca nu sunt urat, nu prea stiu daca sa cred asta, poate o spun doar sa nu ma supar eu. Teoretic asta n-ar trebui sa fie o problema prea mare deoarece si ea poarta ochelari. Incerc sa nu-i port mereu ca sa vad daca e un factor care sa ma ajute sau nu, dar nu prea vad nimic diferit, la propriu. N-am mai avut pana acum vreo relatie, cat despre respingere cam asta ma sperie pe mine. N-am fost inca respins niciodata, asta din cauza ca nu am incercat. Cat despre problema, astazi am vazut-o ca a vorbit cu un baiat mai mare (din clasa 12), m-am tot gandit ca ar fi iubitul ei dar nu bag mana in foc, credeti ca mai are rost sa incerc? De fel oricum nu as renunta dar ma refer daca are iubit eu clar n-as mai avea sansa. Cat despre flirt, din ce sfaturi am citit pe internet, e bine sa fii indiferent, asa ca eu ma comport fix normal cu ea si nu dau nicio impresie, dar in ore, cam cand nu facem nimic ma mai uit la ea, in speranta ca o sa se intoarca si o sa se uite spre mine. Se mai intampla sa se uite dar niciodata nu imi dau seama daca se uita la mine sau nu (ciudat dar da.). Nu prea am cum sa intru in contact cu ea deoarece in pauze sta cu prietenele ei (cu care ma inteleg) dar e o zona mai greu de "patruns". M-am gandit doar daca as pleca de acasa mai tarziu, sa ajung sa merg putin in fata ei si poate sa-i deschid usa de la clasa? Altceva nu stiu. As avea nevoie de niste sfaturi.

9 răspunsuri:
| LoveSleep a răspuns:

E bine că îți planifici mișcările, asta e un plus. Nu planifica discutia, dar cu ce începi, mereu ajută. Sau lucruri pe care le poti face pe parcurs.

Uita-te pe aici, am scris ceva, poate te ajută.
https://www.tpu.ro/......e-la-minr/

| Nelly15 explică (pentru LoveSleep):

Mulțumesc, l-am citit și față de alte sfaturi auzite de la amici și alte persoane ăsta e cel mai bun, o să încerc să pun totul, sau măcar o parte în practică, chiar apreciez!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Intrã in vorba cu ea indiferent de circumstante sau o sa regreti mai târziu, daca o lungesti ori o sa te considere un papã lapte daca te holbezi sau o I-a ca pe o respingere din partea ta. Altul o sa ti-o ea mai devreme sau mai târziu daca nu o faci tu.

| Nelly15 explică (pentru anonim_4396):

Multumesc de raspuns, insa eu sunt genul de om care oarecum isi planifica urmatoarele "miscari", nu stiu daca sa zic ca-i un defect, dar de asta zic ca oarecum conteaza si circumstantele. cum am spus, in timpul orelor nu am cum sa vorbesc cu ea, cred ca daca m-as baga peste ea si prietene ei mai mult as enerva-o. dar o sa gasesc o solutie, crezi ca aia cu deschisul usii ajuta cu ceva? Dupa aia as putea sa ma bag in seama cu ea pe Facebook (Aparent chiar ea mi-a dat cerere deci mai usor).

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Imi poti spune care e initiala numelui tau, daca nu te superi?

| Nelly15 explică (pentru anonim_4396):

Hm, oare care ar fi șansele să fim în aceași școală? Dar nu cred că găsește cineva cunoscut întrebarea asta. Inițiala e G

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai dreptate! Nu esti cine credeam eu si in plus, nu stiu pe nimeni cu G...

| Demetrov a răspuns:

Spune-i ca iti place de ea, nu e o tragedie daca te refuza. asa mi-a placut si mie de o fata aproape 5 ani, am facut tot posibilul, imposibilul sa ma placa si nimic. eu zic sa o inviti la un suc.

" Buna, ai vrea sa iesim la un suc "

ii spui printr-un mesaj, o suni, vezi tu.

| Nelly15 explică (pentru Demetrov):

Multumesc pentru raspuns, stiu ca nu e o tragedie si probabil o sa trec peste. poate daca m-ar ajuta si fata asta pe care o am.

Oricum, m-am gandit si eu la asta cu sucul si nu cred ca am nimic de pierdut, sa vad doar cum sa ma bag in seama, mersi!