| Ionut234567 a întrebat:

Salutare, am o nelămurire care mă frământă. Am făcut sex cu o fată (amândoi fiind cu mult peste 18 ani). Frica mea este că a rămas însărcinată. Permiteți-mi să vă spun ce s-a întâmplat.

Înainte cu o oră și jumătate (aproximativ) m-am masturbat pentru a crește durata actului și m-am șters (cu șervețel umed). După care a avut loc contactul sexual, pe care l-am făcut cu prezervativ, care s-a rupt. Finalizarea a fost în afara vaginului, dar frica mea e alta.

Cât am făcut-o cu prezervativul rupt să nu cumva să fi rămas ceva urme de spermă de la masturbare (trecuse aproape două ore), plus că am purtat boxeri destul de strâmți între timp. Actul sexual nu a fost prea excitant pentru mine, a fost așa și așa. Mă tem să nu îi fi lăsat ceva în vagin, a avut ultima menstruație la 13 zile după contactul sexual.

Poate rămâne însărcinată? În urma finalizării sigur nu a intrat nimic în vagin.

Și mai am o întrebare. Se poate continua actul sexual pentru un bărbat și după finalizare, adică poate trece peste acea senzație de durere și discomfort după ejaculare pentru a continua partida fără pauză.

8 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

De vreme ce a a avut o menstruatie (adica o sangerare care a venit exact la data calculata si a avut toate caracteristicile unei menstruatii normale) dupa actul sexual, nu este iunsarcinata.
Exista barbati care pot continua si altii care trebuie sa aiba o mica pauza. Nu conteaza cu adevarat

| Ionut234567 explică (pentru Brigaela):

Ultima menstruatie a avut-o cu 13 zile inainte de contactul sexual (ovulatia ma sperie). Inca nu i-a venit pe luna aceasta, undeva prin 29-30 ar trebui. Daca vine la timp si normal mai are rost sa ma ingrijorez?

| corbulalbrosu a răspuns (pentru Ionut234567):

In acest caz totul depinde de norocul/sansa de a se fi scurs/prelins intreaga cantitate de sperma ramasa lipita de peretele uretrei in urma masturbarii efectuate cu destul de putin timp mai inainte. Bineinteles ca acest lucru este posibil doar in cazul in care dupa ejacularea spermei nu ai urinat pentru ca eventualele resturi de sperma sa fie eliminate. Probabilitatea de a se mai fi scurs sperma in prezervativ dupa trecerea a 1 ora jumatate este destul de mica, insa nu se poate exclude complet posibilitatea. Sanatate!

| Brigaela a răspuns (pentru Ionut234567):

Tu ai scris altceva in intrebare.
Daca menstruatia vine exact in ziua calculata (nu 29-30, daca menstrele ei nu sunt regulate si exsiat abateri, nu mai poti sti acre este ziua) si este perfect normala din toate punctele de vedere, sansa unei sarcini se reduce extrem de mult, ramane aproape neglijabila

| Emilian65 a răspuns:

Daca dupa actul sexual de care vorbesti i-a venit menstruatia, nu poate fi gravida.

| kandaraki a răspuns:

Sansa e 50 la 50!

| Vulpe_David_1997 a răspuns:

Da-i un pumn in burta, sa fii sigur.

| Ionut234567 explică:

Dacă luna aceasta menstruația vine la timp, mai rămâne vreo șansă de a fi însărcinată?