| Adytza09z a întrebat:

Salutare colegii va intreb si eu am facut cu prietena mea sex prima data protejat, nu mi am dat drumu in ea, apoi am scos prezervativu si am facut asa.Pana sa mi dau drumu am scos o si am ejaculat afara.
Tin sa precizez ca CM i-a venit luna asta pe 20 si a tinut o 4 zile, iar noi am facut o pe 27.
Ce sanse sunt, nu mi am dat drumu in ea dar vreau sa ma lamuriti cu picatura placerii, ce sanse sunt.
Va multumesc si numa bine

8 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Posibilitatea de a se forma, de a lua nastere o sarcina, deci ca o femeie sa ramane insarcinata in urma intretinerii de contacte sexuale neprotejate in timpul primelor 8-9 zile ale ciclului menstrual exista numai in cazul in care ciclul respectiv este ori extrem de dereglat/neregulat ori in cazul in care ciclul menstrual este regulat dar are lungimea mai scurta/mica de 24/25 de zile. Intr-o asemenea situatie OVULUL este eliberat din folicul in a 10/11-a zi a CICLULUI MENSTRUAL si intr-o asemenea situatie sexul intretinut in a 7-a zi se situeaza in PERIOADA FERTILA. In consecinta reiese ca numai intr-o asemenea situatie sexul amintit ar fi fost intretinut in timpul perioadei fertile, insa acest scenariu este POSIBIL si VALABIL numai in cazul in care este vorba de cicluri menstruale mai scurte de 25 de zile. In cazul in care dupa ejacularea produsa dupa primul act sexual nu ai urmat o urinare in mod absolut sigur sperma ramasa in uretra s-a scurs in vagin in timpul celui de al 2-lea act sexual. Teoretic cel de al 2-lea sex a reprezentat un act sexual neprotejat CU EJACULAREA SPERMEI IN VAGIN si intr-o astfel de situatie formarea unei sarcini devine in mod absolut sigur posibila in conditiile precizate. Testul de sarcina al carui rezultat sa fie 100% VALID/VALABIL se poate efectua doar dupa trecerea a minim 21 de zile de la data intretinerii ultimului contact sexual neprotejat finalizat cu ejacularea spermei in vagin, adica incepand cu data de 18 Octombrie, bineinteles in cazul in care NU se va produce menstruatia intre timp. Multa sanatate!

| Adytza09z explică (pentru corbulalbrosu):

Cm nu este mai scurt de 25 de zile si nu am ejaculat in ea, afara dar e vb de picatura aceia.

| corbulalbrosu a răspuns (pentru Adytza09z):

Ai afirmat in scris faptul ca; ''....nu mi am dat drumu in ea, apoi am scos prezervativu si am facut asa. Pana sa mi dau drumu am scos o si am ejaculat afara.'' Din aceasta descriere reiese sau cel putin asa am inteles eu ca dupa prima repriza de sex AI EJACULAT afara, deci spui asa ''NU MI AM DAT DRUMU IN EA'' si ''APOI AM SCOS PREZERVATIVU SI AM FACUT ASA''. Ceea ce nu ai explicat sau mai bine zis nu ai spus pe inteles este aceea daca s-a terminat primul act sexual si AI EJACULAT si dupa aceea a urmat o noua/a 2-a repriza de sex. Sau a fost vorba doar de 1 singura repriza, inceputa cu prezervativul montat, pe care l-ai scos fara sa ejaculezi si ai continuat de fapt acelasi sex dar fara prezervativ? Fiindca in cazul in care ai intretinut 2 reprize de sex cu ejaculare intre ele si fara sa urinezi intre timp, atunci te instiintez ca nu are absolut nici un sens discutia despre ''picatura placerii'' fiindca in timpul celei de a 2-a reprize, din penis se scurge SPERMA ramasa lipita de peretele uretrei dupa ejaculare. Acea picatura a placerii invocata de unii NU EXISTA.

| Adytza09z explică (pentru corbulalbrosu):

Am facut dar nu am ejaculat deloc in ea, am scos prezervativu fara sa ejaculez.
Am facut-o prima data 3 min cu prezervativ, la m scos (penisu era in erectie), si am facut o asa si apoi am ejaculat afara.

| corbulalbrosu a răspuns (pentru Adytza09z):

In acest caz deoarece ai precizat ca ciclul menstrual are mereu o lungime de peste 25 de zile, atunci in a 7-a zi a ciclului menstrual (20.09 - 27.09) chiar si daca ai fi ejaculat sperma in vagin, formarea sarcinii este considerata ca fiind aproape imposibila iar daca esti sigur ca nu ai ejaculat SPERMA in vagin atunci este cu totul IMPOSIBIL sa se formeze o sarcina. In privinta LICHIDULUI PREEJACULATOR am dat de mai multe ori raspunsuri la toti cei care absolut gresit vehiculeaza idei false si eronate in privinta lichidului preejaculator dupa cum urmeaza. Pentru informarea corecta atat a ta cat si a celorlalte persoane lipsite de cunostinte medicale corecte trebuie sa afli ca acel lichid inofensiv si NU are nicidecum rol de LUBRIFIERE ci cu totul altul si anume, are un singur/unic rol este cel de a curata uretra din penis de eventuale ramasite/urme de urina, in vederea inlaturarii aciditatii din uretra si asigurarea unui mediu propice cu pH-ul neutru, pentru ca in cazul in care s-ar putea sa urmeze o posibila/probabila ejaculare de sperma, calitatea spermatozoizilor sa nu fie deloc afectata si acestia pentru o scurta perioada de timp chiar si doar de cateva ore, sa aiba/gaseasca conditii normale de supravietuire. Lichidul preejaculator este produs de 2 glande specializate denumite bulbouretrale (glandele Cowper) care nu sunt interconectare cu glandele si organele aparatului reproducator masculin, cele care produc atat lichidul/plasma spermatica cat si spermatozoizii, adica cu vezicula seminala, prostata si gonadele/testiculele. Deci se poate afirma fara teama de a gresi, ca lichidul preejaculator in momentul producerii si deversarii acestuia in uretra penisului, NU are spermatozoizi in continutul sau. Insa dupa ce se produce deversarea acestui lichid in uretra, exista posibilitatea ca acolo sa se poata contamina prin amestecarea sa cu posibile resturi de sperma ramase de la o ejaculare care s-a produs anterior chiar si cu cateva ore si astfel spermatozoizii sa patrunda/sa ajunga in continutul lichidului preejaculator. Aceste resturi/ramasite de sperma pot sa ramana in uretra/penis in urma masturbarii sau a unei ejaculari la sfarsitul unui sex intretinut anterior si doar prin amestecarea celor doua lichide spermatozoizii vor putea ajunge vii si motili din vagin in uter. In concluzie datorita faptului ca lichidul preejaculator asa cum este produs initial este ''steril'' si complet inofensiv, rezulta ca NU se poate forma o sarcina prin intermediul acestui lichid, care are un cu totul alt rol. Multa sanatate!

| Emilian65 a răspuns:

Daca nu ai ejaculat in ea, nu poate sa ramana gravida.

| cyupaku a răspuns:

Te joci cu focul

| bby08 a răspuns:

Eu am tinut calendarul foarte mult timp si nu am avut probleme singura problema e atunci cand decaleaza CM ca nu i batut in cuie de aia e mai ne sigur inainte
Pot spune ca 5 zile inainte si 5 dupa esti OK spun asta din experienta
Sper sa fi ok
Bafta