| anonim_4396 a întrebat:

În urmă cu 5 zile am întreținut relații sexuale cu prietena mea și există posibilitatea să fi ejaculat în cantitate infimă în vaginul acesteia. Astăzi ea aflându-se la menopauză prezintă dureri mai mari față de obicei și momentul în care i-a venit a fost diferit față de alte dăți(de obicei dimineața, astăzi în mijlocul zilei). Vreau să știu dacă suntem excluși unei posibile sarcine. Mulțumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

1.) Actul sexual a fost intretinut in urma cu 5 zile (19 Decembrie).
2.) ''Astăzi ea aflându-se la menopauză prezintă dureri mai mari față de obicei și momentul în care i-a venit a fost diferit față de alte dăți ''
Prietena ta este intr-o zi a MENSTRUATIEI (menopauza reprezinta cu totul altceva) si din acest motiv, in acest caz se poate afirma fara nicio teama /retinere ca este cu totul IMPOSIBIL ca in acest caz sa se fi putut forma o sarcina fiindca incepand din data de 13 sau 14 Decembrie si pana in data de 21 sau 22 Decembrie, ciclul menstrual anterior (cel care s-a terminat in urma cu o zi) a intrat in PERIOADA INFERTILITATII ABSOLUTE, cea in care este cu totul IMPOSIBIL sa se poata forma sarcina chiar si in cazul in care in fiecare zi sperma este ejaculata in vagin voit sau din greseala.
Daca vei citi cu suficienta atentie informatiile si explicatiile care sunt precizate si prezentate in urmatorul raspuns vei reusi sa intelegi ca in momentul in care a fost intretinut actul sexual, cu 4-5 zile inainte de ziua de pornire a menstruatiei, prietena ta a fost in perioada cea mai INFERTILA posibila (100%/ABSOLUTA) a ciclului menstrual.

IMPOSIBILITATEA FORMARII SARCINII IN ULTIMELE 10-11 ZILE

Este determinat stiintific si medical, in mod concret, cert si sigur faptul ca OVULUL VIABIL este produs si eliberat din FOLICULUL OVARIAN in una dintre cele 2 trompe uterine (in mod alternativ) indiferent care este tipul sau lungimea ciclului menstrual, INTOTDEAUNA cu exact 14 zile inainte de data la care va incepe urmatoarea menstruatie, bineinteles in cazul in care NU a fost fecundat ovulul. Cele 14 zile situate intre ziua de OVULATIE si ziua de incepere a urmatoarei menstruatii se numeste PERIOADA LUTEALA si are mereu LUNGIMEA FIXA de 14 zile, perioada care in realitate reprezinta PERIOADA DE INFERTILITATE ABSOLUTA a ciclului menstrual. De asemenea este determinat tot stiintific si medical ca OVULUL este VIABIL adica poate fi FECUNDAT de un spermatozoid NUMAI in ziua producerii sale, a OVULATIEI, adica numai in urmatoarele 24 de ore de la eliberarea sa din OVAR. In cazul in care ovulul nu este fecundat, atunci incepand cu a 2 zi ovulul ramas nefecundat, intra intr-un proces de IMBATRANIRE ACCELERATA, si in 2-3 zile se instaleaza starea de DEGENERARE totala si urmeaza procesul de DESTRAMARE. O parte a resturilor rezultate sunt resorbite de endometru, iar cealalta parte devine CORPUL GALBEN care incepe sa produca hormonul progesteron pana in preziua urmatoarei menstruatii. Reiese ca dupa ce au trecut in jur de 3 maxim 4 zile de la eliberarea din ovar, OVULUL nefecundat si degenerat PUR SI SIMPLU... DISPARE DIN UTER. Acest proces se produce cu circa 9-10 sau chiar 11 zile inainte de terminarea ciclului menstrual, sau ziua inceperii menstruatiei. Fiindca in ultimele 9-10 zile ale ciclului menstrual in mod cert si absolut sigur NU poate sa mai existe un ovul viabil in uter, reiese cat se poate de simplu. precis si clar ca in timpul acelor 9-10 zile chiar si daca ajunge sperma in vagin, indiferent in ce cantitate, formarea sarcinii devine 100% IMPOSIBILA fiindca NU poate sa existe niciodata un OVUL VIABIL in acest moment in uter.
Multa sanatate!

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Tu ai citit ce a scris? Ca iubita lui este la menopauza.

| corbulalbrosu a răspuns (pentru CodrutElian1990):

Nu si observat ca l-am atentionat/l-am corectat?
,, Prietena ta este intr-o zi a MENSTRUATIEI (menopauza reprezinta cu totul altceva) si din acest motiv,...''

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru corbulalbrosu):

N-am observat deoarec citesc in diagonala ceea ce scrii, pentru ca atat de mult si multe nefolositoare pentru neofiti. Doctore, la noi in sat, cand eram copil, umbla o vorba: la oras vorbesti cum se vorbeste la oras, iar la tara cum se vorbeste acolo. Tradus inseamna ca trebuie sa vorbesti pe intelesul ascultatorilor.

6 răspunsuri:
| Emilian65 a răspuns:

Nu poate sa fi ramas gravida.

| Sofer a răspuns:

Nicio sarcina.

| Adrian5575 a răspuns:

Daca i-a venit, nu e gravida.