| Singuratic_Utilizatorul_1990 a întrebat:

Salutare prieteni,

CUm am observat ca pe aici sunt detule persoane
disponibile sa acorde sfaturi utile, as dori sa imi dati un
sfat in urmatoarea problema:

De vreo 2 luni sunt in relatie cu o super fata care este cu vreo 4 ani mai tinerica.(eu am vreo 25)
Toate merg bine si in fiecare zi imi repeta cat de mult tine la mine.Si eu tin la ea dar inainte de
a ma dedica ei complet si sa ii acord increderea totala, am nevoie de o parere. Relatii nu prea am
avut pana la varsta mea frumoasa (doar domnisoare de o noapte, un weekend...).

Ideea e ca stau in chirie la casa intr-o camera, iar in aceeiasi casa sta in chirie si cel mai bun prieten
al meu. Mai nou prietena mea s-a mutat la mine. Din cate vad se intelege foarte bine cu prietenul
meu, rade la glumele lui se simte bine, am observat ca se si ghiontesc cate o data in concluzie
as pute spune ca pretrece mai mult timp cu el decat cu mine. Asta pentru ca eu dimineata la 8 o tai
la serviciu si vin seara la 6.

Cand vin de la serviciu, prietena mea sta cu mine ma saruta dupa care iar iese si mai vb cu el apoi mai trece pe la
mine....ne facem de cap...chestii de cuplu.

Acum sunt 3 chestii: ori prietena mea e foarte sociabila si vb cu el de placere, ori sunt gelos, ori chiar se
plac si daca va mai merge mult chestia asa s-ar putea sa o pierd.

Credeti ca ar trebui sa pun piciorul in prag? sau sa imi vad de treaba mea si sa duc relatia asa...

Astept raspuns. HELP!

Răspuns Câştigător
| Mihai118 a răspuns:

Nu stiu ce sa zic, e posibil orice avand in vedere ca nu o cunosti foarte bine... Ca sa nu pari paranoic in fata ei pune un telefon sau un reportofon pe undeva prin casa sa inregistreze toata ziua cat esti la munca, cand esti singur, asculti ce au vorbit si gata... Ori e alba ori e neagra.
Bafta!

| Singuratic_Utilizatorul_1990 explică (pentru Mihai118):

Multumesc tuturor! Mihai cred ca varianta cu reportofonu ar putea fi o solutie sa vad ce gadget-uri mai gasesc pe aici si dupa o campanie de-a detectivul va voi tine la curent! Ms

8 răspunsuri:
greece12
| greece12 a răspuns:

Cam devreme v-ati mutat impreuna,sincer!
Nu stiu cat de bine o cunosti si cat de indreptatit esti sa ai incredere in ea! Asta ar fi una.
Pe de alta parte,il avem pe "cel mai bun prieten" al tau,caruia,normal ar fi sa ii acorzi incredere,aici tu stii cel mai bine,e prietenul tau,probabil il cunosti mult mai bine, tu stii daca ar putea sa-ti faca vreo "nefacuta" conform ritului care spune ca "prietenul iti ia nevasta"!
Deci, ai fi indreptatit sa fii gelos, mai ales ca ti se dau si motive!
Sfatul meu e unul singur, compus din doua miscari.
1.Stai de vorba cu prietenul tau.Cel mai bun prieten,nu? Si,intreaba-l ce se petrece, parca ea ar fi cu el, nu cu tine, are vreun gand, asa ca intre barbati.
2.Vino pe neasteptate acasa,invoieste-te de la servici,intarzie sa te duci dimineata,nu stiu,in ore cand stii ca ambii sunt acasa.
Si gata!
Pentru ca,daca totul se intampla numai in imaginatia ta, iti acuzi iubita si cel mai bun prieten!
Dar, daca totusi ceva se intampla, ar fi bine sa stii si tu, cred...

| SentimentalConsil a răspuns:

Cam aiurea treaba, de 2 luni si v-ati mutat impreuna? prietenul tau, daca il consideri si te considera prieten bun, ar trebui sa-ti aduca la cunostinta daca respectiva "se da" la el, eu asa consider ca inseamna prieten bun. De vina e si gelozia dar ca sa nu te imbolnavesti cred ca ar trebui sa urmezi al doilea sfat a lui grecce12 si atunci ai sa vezi cum sta treaba, dar nu odata sa vi inopinant, vino de mai multe ori si la ore diferite, se zicem ca ar exista ceva intre ei, daca vi la ore diferite o sa le cam taie elanul de a mai fi impreuna, ma nelinisteste faptul ca "Cand vin de la serviciu, prietena mea sta cu mine ma saruta dupa care iar iese si mai vb cu el apoi mai trece pe la

mine....ne facem de cap...chestii de cuplu.", daca se plac o sa pierzi doua persoane nu una

| anonima3389 a răspuns:

Minte-o intr-o zi ca te duci la munca si piteste-te pe undeva, vezi ce face ea cu prietenul tau.nu este exclusa nici varianata sa te insele.dar eu cred ca e cea mai buna varianata ca sa te convingi singur, asa cu banuieli nu rezolvi nimic.sa ne tii la curent daca faci asta

| ElDictator a răspuns:

Nu esti paranoic, e normal sa iei in calcul toate variantele. Din pacate, nu te putem ajuta prea mult (pentru ca, evident, tu o cunosti mai bine decat o cunoastem noi). Se poate sa fie doar foarte sociabila sau se poate sa te insele (dar de regula lucrurile astea le simti, iti dai seama cand realtia intre voi se raceste)

| andre8596 a răspuns:

Daca ti se pare chiar exagerat comporamentul ei. vorbeste cu ea, dar nu o certa, doar explica-i ce crezi, ce simti.In orice caz nu e normal sa petreaca mai mult timp cu el decat cu tine.

| Singuratic_Utilizatorul_1990 explică:

Multumesc tuturor pentru sfaturi! Chestia cu mutatul impreuna, s-a intamplat pur si simplu, dsoara nu s-a mutat permanent cu mine, are cateva hainute, mai pe la cursuri dupa care la mine cate o seara la ea, ceva de genul. Paranoic inca nu am ajuns, dar avand in vedere ca e prima mea relatie in care pun si eu suflet cred ca sunt putin gelos atunci cand prietena mea vb cu el.
Ciudat este ca nu ma simt deranjat cand ea vb cu alti prieteni de-ai mei....Deocamdata am ales sa am incredere si sa vad ce se intampla
pentru ca deocamdata simt reciprocitate avand in vedere chiar si conditiile descrise in mesajul initial. Daca voi observa ca nicelul de prietenie intre
iubita mea si prietenul meu va "aluneca" pe o rampa mai "neortodoxa" voi recurge fie la un flagrant big grin, fie la mai multe, fie la un reportofon bine pozitionat.

Multumesc si va tin la curent.
Catalin,

| Mihai118 a răspuns (pentru Singuratic_Utilizatorul_1990):

Bafta!
Sper sa nu fie nevoie si doar sa ti se para... Toti devenim gelosi la un moment dat...
Gelozia vinde din dragoste!