| AlexSan9898 a întrebat:

Am mevoie de ajutorul vostru. In special al fetelor.
Sunt doua lucruri importante la care imi doresc si as aprecia enooooorm daca mi-ati da un sfat. Si va rog, fara arogante!
Am 21 de ani si mi-am dat demisia de la locul de munca. Acum 2 ani m-am apucat de chitara si de 3 ani de vocal (singur, de pe Youtube). De ceva vreme simt ca trebuie sa ma expun (prin intermediul Youtube-ului).
Este ceva ce ma impinge de la spate. De multe ori am incercat sa renunt dar ideea aceasta imi tot venea zilnic...
Asa ca am hotarat sa incerc dar din nefericire parintii mei nu ma sustin (din pacate inca stau la ei) si plus de asta ma descurajeaza...demoralizeaza ("Du-te, ma, si munceste! Nu esti tu de asa ceva, n-ai studii, n-ai nimic. Iti trebuie o slujba reala").
Stau la 40km de oras si nu am timp, efectiv, sa ma ocup de mine... Ma scol la 05:00AM ajung la 09:00 PM. Eu nu am nici macar camera mea sa o izolez fonic, sa-mi fac treaba. Iar cand ajung acasa la 9... Cand ajungeam, mama deja dormea iar camera ei este fix langa pc-ul meu.
Le-am zis sa imi faca un perete, dar nu vor. Nu suntem o familie saraca, tata e administrator. Tata pe mine nu m-a vrut, inainte sa mearga cu mama la avort si-a taiat degetele. Ce sa fac? sad... Plang in fiecare zi (Desi sunt barbat... O fac)

Recent am cunoscut o fata pe Steam...
Are un nume frumos. M-am jucat cu ea odata si am primit cerere de prietenie (probabil pentru ca eram calm si optimist, desi pierdeam. Dupa fiecare runda pierduta eram ceva de genul: "Hai ca se poate. Nu este nici o problema" si vorbeam frumos cu romanii toxici care ma injurau.). Am vorbit cu ea, m-am descarcat la ea in legatura cu viata mea dupa care a inceput si ea sa se descarce la mine, iar in seara aceea am stat pana la 4 iar urmatoarea zi pana la 2. Am vorbit cateva zile pana sa plece in Olanda de revelion. Ea m-a intrebat care sunt lucrurile pe care doresc sa le fac in 2020. Iar eu i-am raspuns:" Sa deschid 2 canale de Youtube; Sa pastrez legatura cu ea; si sa ajut pe cei care au nevoie." Nu i-am cerut Facebook-ul. Am zis ca insist si nu e o.k. Iar ea voia sa faca detoxifiere de la jocuri cateva zile si nu ne-am mai scris. A spus ca aterizeaza in Romania pe data de 1. Cand m-am apucat eu de scris aici era 1 ian acum este 2.
Acum... Sfatul vostru!
In legatura cu prima parte si anume Muzica pe care doresc sa o fac. Ce parere aveti... Sa renunt si sa-mi caut de lucru?

Iar in legatura cu fata aceea? O fi fost doar un moment in care era si ea stresata si nu avea cui i se descarca?
Sa incerc? Eu am fost ranit rau in dragoste... Mi-e teama sa mai ies din carapace, dar parca as incerca.
Daca voia doar sa se descarce nu statea pana la ora 4 dimineata... Nu stiu. Va rog sa ma ajutati.

Sper sa aiba logica ce am scris.
Inainte sa dau posteaza am dat refresh la pagina si s-a sters primul roman. Acesta contine fix baza. Sper sa intelegeti... Va apreciez!

Răspuns Câştigător
| RAY a răspuns:

O sa iti raspund clar la intrebari si direct

In legatura cu prima parte si anume Muzica pe care doresc sa o fac. Ce parere aveti... Sa renunt si sa-mi caut de lucru?
poti continua sa o faci ca pasiune in continuare,de ce sa te opresti in a face asta,si asa viata e scurta,poate cu timpul ajungi undeva,continua si pe Youtube,lasa ca alti nu iti dau sanse arata tu ca poti

Iar in legatura cu fata aceea? O fi fost doar un moment in care era si ea stresata si nu avea cui i se descarca?
faptul ca fata s-a descarcat la tine nu inseamna ca te place,nu iti da asa multe sperante pentru ca o sa fii dezamagit,nu iti pune toate sperantele,increderea in cineva, tu crede in tine,asta e cel mai important in viata,nu spun sa nu mai vb cu ea, ba da, dar nu iti creeea iluzi de astea, pe o parte parinti tai au dreptate, trebuie sa vezi de o slujba, un program de 8 ore, sa vezi de un psiholog, astea se pot rezvola, nu uita totul depinde de tine

7 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Trebe sa ai bani pentru visul tau. Salariu mic nu te prea ajuta doar daca nu bagi bani la intretinere cu parintii. Referitor la tipa aia e distanta intre voi si relatiile astea nu tin o vesnicie. Nu ai siguranta ca vei fi fericit pe viata cu una

| AlexSan9898 explică (pentru mgtow):

Tu aparent ma intelegi. Stau la sat. Ma scol la 05:00 ca sa ajung la 7:00 in oras. Acasa ajung aproape la 9. Fac pe drum dus 1 ora si 30 minute(doar dus, 3 ore zilnice le pierd pe drum).
Parintii mei nu vor efectiv sa ma lase sa ma ocup de treaba aceasta (le considera basini cat mai romaneste spus). Cu chirie daca ma duc, am timp, dar nu am bani. In Ploiesti se cauta doar vanzatori (am numai experiente nasoale pentru ca am OCD) si manipulant marfa. Iar eu nu am pregatire pentru alte domenii. Am degeaba bac-ul... Nici nu se uita la el.

Fata aceea e din Suceava dar sta in Bucuresti pentru facultate. Daca m-as imprietenii cu ea, m-as putea muta.
Nici nu stiu de ce ma mai gandesc la ea, avand in vedere situatia mea. Cum sa fac sa ies din asta... E atat de nasol. Daca as fi avut si eu ceva pile...
Daca ai vreo idee... Imi doresc asa mult sa ies din asta. Nu gandesc limpede de aceea va cer ajutorul.

| mgtow a răspuns (pentru AlexSan9898):

Poti face curs destivuitorist sa lucrezi in domeniu. Vezi ce faci cu ea numai ca e greu sa gasesti un om normal la cap in ziua de azi. Sau fabrica sa lucrezi la banda de productie si acolo poti gasi femei dar niciuna nu te va accepta fara servici

| Violleta2022 a răspuns:

La 21 de ani ar trebui sa-ti iei viata in maini si sa nu te mai plangi atat de parinti, ca nu mai au obligatia sa te intretina!
Ia-ti valiza si pleaca!
Ia-ti munca si plateste chiria, mancarea si intretine-te, iar in timpul liber, faci hobby-ul dorit.
Esti barbat in toata regula, major, sanatos si puternic, asadar, lasa plansul si nu mai da vina pe altii!
Nu pune pe prim plan hobbyul cu Youtube si muzica in situatia in care nu ai bani sa traiesti, sa mananci si sa te intretii, ca nu esti un parazit pe spinarea alor tai.
Fa lucruile cu cap in oridnea normala si fireasca!

| AlexSan9898 explică (pentru Violleta2022):

Am uitat sa precizez... Am TOC. Tulburare Obsesiv compulsiv. Sper ca asta schimba multe... Nu dau vina pe nimeni. Singurul vinovat sunt eu. Dar cand ai asa proboema ti-e foarte greu sa faci lucruri. Dar al naibii de greu. La munca esti intotdeauna in urma pentru ca esti atent la detalii gresite. Stai non stop cu grija daca ai lasat totul in regula acasa. Te sfasie pe dinauntru. Va rog sa cautati pe net. Multumesc de raspuns. Daca gasiti si la problema asta un sfat, va dau funda.

| Edyy5555 a răspuns:

Parerea mea ca aveati nevoie sa va destainuiti cuiva si sa refulati. Si cam atat ea nu a facut poveste de dragoste din asta so trebuie sa o lasi asa sa nu insisti si sa iti urmezi destinul. Muzica te va ghida si vei ajunge cunoscut iar cand vei fi un nume cunoscut o sa te caute toate fetele

| Vasile_Marius_1992 a răspuns:

Salut nu stiu daca te pot ajuta dar voi încerca...

Stiu ce zici când părinți nu te cred în stare de ceva de parcă nici nu ai fii a lor, dar tu trebuie să faci ce iti place tie pentru ca nu este normal să te duci ca să faci ceva ce nu iti place ca să te simti prost și poate din cauza ca nu iti place o să devi recalcitrant acum nu stiu ce fel de pers esti exact... Dar în prima parte eu iti recomand sa faci ce iti spune inima dacă tu simti să vrei sa faci un canal de YouTube și să postezi muzica pe el atunci asta fa, dar dacă nu ai condiți ți-aș sugera să le arati de ce esti în stare te poti angaja undeva cu un salariu de 2000 sau mai bine depinde ce iti place ai ce gasesti și te poti mută cu chirie tu singur în medie chiriile cu o cameră sau mici sunt undeva la 900 sau 1000 de lei plus consumul și utilitatile poti ajunge la 1500 sau 1600 pe lună și iti rămân pe puțin 400 de lei pentru tine în afara de mâncare și așa mai departe te poti descurca și fără ei și să le arati ca au crescut un om matur care își poate tine singur capul pe umeri.

Iar cu fata nici eu nu cred ca rezultat fii stat de două ori până la ora aia doar să se descarce, îi poti cere un Facebook sau un Instagram și să incercati să vorbiti faza este ca momentan nu v-ați văzut dar eu zic ca chiar dacă ai fost rănit în dragoste asta nu înseamnă ca trebuie să rămâi singur în viața și să nu ieși niciodată din carapace încearcă să ieși să nu ratezi tot ce este frumos din viața iar dacă nu este ea aleasă atunci o vei gasi pe ea când va fi momentul potrivit.

Eu am 17 ani și am reusit sa ma mut singur și să ma descurc fără probleme cu un salariu de la McDonald's la 6 ore dimineața ma duc la liceu clasa a 11-a și după la duc la muncă 6 ore am salariu de 2100 de lei și imi este suficient rămân cu 600 de lei pe lună care îi tin pentru ce am eu nevoie iar tu ai putea să iti faci hobby-ul în locul liceului în cazul meu... Tot ce trebuie e să ai încredere în tine și în puterile tale...

Dacă vrei sa mai vorbim cândva ma poti găsit pe Instagram la Marius._.munteanul sau Facebook Marius Vasile sper ca te-am ajutat cu ceva... BAFTA