| CASTRAVETE112 a întrebat:

Am o problemă.
Am făcut-o pentru prima data cu prietena mea luni seară iar aseara din nou.
Am folosit prezervativ.
Ea are pofta de mancare cum nu a avut o niciodată. Poate sa fie gravidă?
P.S.: nu am dat drumul in ea. Dar ma gandesc sa nu fi curs lichidul preseminal pe langa prezervativ.

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Pentru informarea ta exacta, precisa dar mai ales corecta afla ca:
1.) Prezervativul a fost inventat inca din antichitate cu scopul si rolul de a permite sa fie intretinute contacte sexuale in absolut toate zilele ciclului menstrual indiferent de perioada in care este femeia in acel moment. Folosirea prezervativului in afara rolului de a impiedica formarea sarcinii mai ofera si protectia contra transmiterii bolilor venerice (a BTS-urilor). Si de asemenea este produs si comercializat pentru a fi folosit de catre barbati exact cu scopul de a le oferi posibilitatea sa ejaculeze sperma inainte de terminarea actul sexual, adica inca in timpul sexul, fiindca dupa ejacularea spermei in prezervativ barbatii pot sa penetreze vaginul partenerei in continuare pana in momentul in care erectia scade intratat de mult incat penisul devine impropriu continuarii sexului. In cazul in care marimea prezervativului folosit este corect aleasa si se potriveste perfect pe penis, acesta va ramane intreg/intact pana la terminarea sexului astfel ca formarea sarcinii devine complet IMPOSIBILA. Chiar daca penisul incepe sa piarda erectia, prezervativul va ramane bine fixat pe penis, si nu va aluneca de pe acesta, astfel ca nici atunci sperma ejaculata in ea nu se va scurge afara, astfel ca NU va exista nicio posibilitate de a se putea forma o sarcina.
2.) In privinta LICHIDULUI PREEJACULATOR pentru informarea corecta atat a ta cat si a celorlalte persoane lipsite de cunostinte medicale corecte trebuie sa afli ca are atat rolul de a lubrifia, de a unge glandul (capul penisului) pentru a usura decalotarea (belirea) penisului, dar si sa afli ca principalul si adevartul sau rost este cu totul altul si anume cel de a curata uretra (canalul) din penis de eventuale ramasite/urme de URINA, in vederea inlaturarii aciditatii din uretra si asigurarea unui mediu propice vietii cu pH-ul neutru, pentru ca in cazul in care s-ar putea sa urmeze o posibila/probabila ejaculare de sperma, viata si calitatea spermatozoizilor sa nu fie deloc afectata si acestia pentru o scurta perioada de timp chiar si doar de cateva ore, sa aiba/gaseasca conditii normale de supravietuire. Lichidul preejaculator este produs de catre 2 glande specializate numite Cowper/bulbouretrale, care NU sunt interconectare/legate cu niciuna dintre glandele si organele apartinatoare aparatului reproducator masculin, cele care produc atat lichidul/plasma spermatica cat si spermatozoizii, sau altfel spus cu vezicula seminala, cu prostata si/sau cu gonadele/testiculele. Deci se poate afirma fara teama de a gresi, ca lichidul preejaculator in momentul producerii si deversarii acestuia in uretra penisului, NU are spermatozoizi in continutul sau.
Numai dupa ce se produce deversarea lichidului preejaculator in uretra, poate exista posibilitatea ca acolo IN URETRA sa se poata contamina in urma procesului de amestecare a sa cu posibile resturi de sperma ramase de la o ejaculare anterioara care s-a produs chiar si cu cateva ore mai devreme si astfel spermatozoizii ramasi in uretra sa patrunda si sa ajunga in continutul lichidului preejaculator. Aceste resturi/ramasite de sperma pot sa ramana/sa existe in uretra penisului in urma masturbarii sau a unei ejaculari la sfarsitul unui sex intretinut anterior si numai/doar asa prin amestecarea celor doua lichide spermatozoizii au posibilitatea de a ajunge vii si motili din vagin in uter. In concluzie datorita faptului ca lichidul preejaculator asa cum este produs initial este ''steril'' adica NU contine spermatozoizi, deci este un lichid complet inofensiv, rezulta ca NU se poate forma o sarcina prin intermediul acestui lichid, care asa cum am specificat producerea sa de catre organism are un cu totul alt rol. Multa sanatate!

| CASTRAVETE112 explică (pentru corbulalbrosu):

Se putea spune si pe scurt. Mulțumesc oricum?

5 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Pofta de mancare poate fi de la mai multe lucruri,organismul poate vrea sa recupere ceea ce a pierdut la menstruatie, sa ia fier, vitamica C, calciu, zinc, brocoli

| Hammurabi a răspuns (pentru RAY):

"sa ia fier, calciu, zinc, brocoli"

Man, n-am găsit brocoli în tabelul periodic al elementelor.
Ce număr atomic are?

| Emilian65 a răspuns:

Stai linistit, nu poate fi gravida daca ati facut sex protejat.

| sofisis a răspuns:

laughing)))))
Da, de luni pana acum clar de la sarcina mananca atat. laughing))
Nu are nici o legatura. Simptomele unei sarcini, pentru cultura voasta, apar dupa primele 4-5 saptamani de la concepere.