| Mihai25083 a întrebat:

Salutare TPU! Am o problema care ma tot îngrijorează de ceva săptămâni, pe data de 07.10. 2023 am avut un contact neprotejat cu prietena mea, aceasta normal ar fi fost în perioada fertila. A făcut 4 teste de sarcina, unul 21, 26, 28 și 30 de zile, toate negative. Ciclul ei este unul neregulat însă a trecut foarte mult de la ultima ei perioada (undeva la 60 de zile)... Va rog frumos fără comentarii de genul "du o la medic imediat". Și va mai rog cei care au trăit sau au auzit de asemenea experienta sa ma lămurească și pe mine... Poate fi sarcina și testele sa nu arate bine sau boala, infecție etc? Va mulțumesc anticipat

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Avand un ciclu de tip NEREGULAT este evident ca nimeni nu stie cand ii va veni cliclul, pentru ca vine aleator, uneori la cateva saptamani alteori la cateva luni.

In cazul fetelor si femilro cu ciclu de tip NEREGULAT, sexul este recomandat sa se faca numai cu prezervitiv, fiindca nimeni d epe fata pamantului nu poate ghicii cand este ovulatia, perioada fertila si poate ramane gravida imediat.

Stiind ca are un ciclu neregulat si poate ramane gravida oricand, de ce faceti sex neprotejat?
Chiar nu va pasa de o sarcina?
De ce atata risc cand 2 lei sunt suficienti sa va scape de stres si posibil de o sarcina?

In ce priveste o posibila sarcina, infectie sau boala, doar un medic gineoclog poate sa va spuna asta, fiindca noi nu o putem consulta prin ecranul unui computer si nici recolta analize citologice.
Sa mearga la ginecolog si va afla de ce sufera sau ce se intampla cu ea.
Sanatate multa!

| ClaRa91 a răspuns:

Vei fi tatic. Splendid.

| Mihai25083 explică (pentru ClaRa91):

Test efectuat astăzi, negativ. Dar mulțumesc de susținere!

| Mihai25083 explică (pentru ClaRa91):

Este mai ușor ce e drept sa fi arogant(a) decât omenos(asa).

| Mihai25083 explică:

P. S : De ceva zile simte o durere minima la burta, sâcâitoare uneori menționează iar, iar în ultima zi niște crampe abdominale