| GeorgeAntemir a întrebat:

Salutare, TPU! Am şi eu o întrebare. Ştiu că sună puţin ciudat şi poate chiar puţin rasist că întreb asta, dar aş vrea să ştiu cum se face că nu există un balans(echilibru) între numărul de femei românce şi numărul de bărbaţi români care sunt cu persoane de alte etnii(italieni, unguri, francezi, sârbi, etc)?
Să spunem că în ceea ce îi priveşte pe francezi, italieni, britanici, spanioli, înteleg. În general ei au posibilităţi financiare mai bune decât ar avea un român(în general), deci evident sunt mai multe românce cu ei decât români cu ele(italience, iberice, etc).
Totuşi cum se face că şi în ceea ce îi priveşte pe sârbi, unguri, germani(cei care sunt la noi în ţară), situaţia este exact aceeaşi? Vreau să spun, dacă în cazul vesticilor găseam o scuză(banii) în cazul minorităţilor aflate în ţara noastră, chiar nu găsesc niciuna. Am prieteni care sunt maghiari, sârbi şi chiar maghiari şi nu văd nicio diferenţă între ei şi români. Şi totuşi, este de 10-20 de ori mai frecvent să întâlneşti o româncă cu un maghiar sau sârb decât este să întâlneşti un român cu o unguroaică sau o sârboaică.
De ce? chiar m-am întrebat acest lucru de N ori şi nu-mi pot găsi o explicaţie logică. Aştept părerile voastre.

6 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Al catalea cont e asta pe care ti l faci si intrebi acelasi lucru?

Ce zici tu e doar o intamplare a ceea ce vezi in jur, nu mai generaliza

| ExorcistulAK47 a răspuns:

Ipoteza ta e falsă, tind să cred că e doar o frustrare de-a ta.

| AngeloidsForte27 a răspuns:

Salut! Hai sa iti explic eu cum sta treaba. Fetele mereu se uita in primul rand la cum gandeste un barbat, nu neaparat dupa cum arata. Femeile sunt ghidate de partea lor emotionala, adica de sentimente. Daca li se fac complimente si codouri ele cedeaza. Nu spun ca nu se uita la cum arata un baiat, dar cand vad cum gandeste acesta il lasa. Femeile au capaciatea de a se dezvolta mai repede. Ai vazut. la scoala fetele sunt majoritare cand vine vorba de note bune, baietii sunt mai copilarosi, unii chiar raman asa. Ai vazut, noi baietii ne gandim mereu la fotbal si jocuri video. Femeile in schimb se gandesc cum sa aiba un baiat, de aceea aleg persoane mai mari decat ele, vor sa fie supuse intr-un cuvant, adica sa inteleaga si sa fie inteleasa. Poate ca strainii pe care ii amintesti au invatat acest lucru. La noi in tara vezi bine ca sau inmultit cocalarii si manelarii. Asta le dezgusta pe femei, ca si astia au bani, dar nu le ofera fericirea. Sper ca iti sunt folositoare vorbele mele. O zi buna iti doresc!

| anonim_4396 a răspuns (pentru AngeloidsForte27):

Pe ce planeta traiesti? sunt curios

| AngeloidsForte27 a răspuns (pentru anonim_4396):

O planeta in care tu nu te regasesti