| victoriaesthetician a întrebat:

Salutare tuturor. Vreau sa va întreb dacă este normal atunci cand îmi place de cineva sa visez non stop la acea persoana și sa ma gandesc mereu.Nu vreau relații la moment dar s-a întâmplat sa-mi placa de cineva și nu pot sa-mi controlez gandurile.Citesc îmi vine in cap acea persoana, muncesc iar cu gandul la el, orice nu as face mereu îmi vine in cap. Deja ma irita chestia asta.Iar atunci cand îl văd maxim pot să-l salut pentru ca am emoții mari și nu pot sa vorbesc mai mult. Ce ma sfătuiți? Ați avut așa situație? Cum va controlați gandurile? Daca la început eram fericita ca îmi plăcea acel băiat acum am devenit cam trista ca nu-mi pot controla emoțiile fata de el.

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Se cheama obsesie si este controlata si generata de mintea noastra.
Poti scapa de ea daca in timpul zilei iti tii mainile si mintea prinse cu altele: citeste, invata, munceste, fa orice te tine super ocupata si mintea nu mai fuge la acel baiat.

12 răspunsuri:
| VerginicăVacăGrasă a răspuns:

Esti obsedata

| Goete a răspuns:

E normal sa devii trista si obsesionata daca nu sunteti impreuna

| victoriaesthetician explică (pentru Goete):

Sunt de acord?

| Goete a răspuns (pentru victoriaesthetician):

Ma intrebi pe mine daca esti de acord... Eu nu stiu daca esti de acord sau nu si nici nu ma intereseaza daca esti de acord sau nu; fiecare avem opiniile noastre - care se pot schimba inclusiv in timp, chiar ale noastre fiind - cu atat mai mult e normal ca tu sa ai o parere identica, sau diferita de a mea. Tocmai de asta ceri pareri.
Un lucru e sigur, cu cat mai mult te gandesti la ceva, mai mult se consolideaza legaturile intre acei neuroni si mai "obsedata" devii. Orice ar fi acel ceva la care te gandesti.
Dar eu personal daca as fi in locul tau as incerca sa fim parteneri. Adica sunt pe principiul sa ascult de sentimente, nu de intelect. Oricum, in nici un caz nu e ok daca apare un "conflict de interese" intern, intre sentimente si intelect.

| victoriaesthetician explică (pentru Goete):

Interesant răspuns. Ms

| blairelovesmusic a răspuns:

Da, e normal, mi s-a intamplat si mie.

| SharpEagle a răspuns:

Se cheama ca ai facut o obsesie. Daca chiar nu e fezabila relatia dintre voi si simti ca n-ai sanse, atunci incearca sa-i gasesti si parti negative. In felul asta il vei "dezlipi" din mintea ta. Si mai intoarce privirea si in alte...parti.

| victoriaesthetician explică (pentru SharpEagle):

Chiar este un sfat bun. Multumesc.happy

| MyNameisEduard a răspuns:

Același lucru mi s-a întâmplat si mie, m-am îndrăgostit de o colegă din clasă si ma gândeam mereu la ea(chiar daca vorbesc foarte rar cu ea), sunt foarte timid si ma gândeam sa ii spun cândva ca o plac printr-un mesaj pentru ca nu aș fi in stare sa îi spun față in față.Si am auzit-o cand avea o discuție cu altă colegă că place pe altcineva, de atunci ma simt încă trist, ba chiar am și plâns din cauza asta...

| victoriaesthetician explică (pentru MyNameisEduard):

Nu retrăi, totul va fi bine. Poate te va place mai tirziu o persoana demnă de tine.winking

| MyNameisEduard a răspuns (pentru victoriaesthetician):

Mulțumesc mult happy

| rafol a răspuns:

Da frt e normal